Orbán na tvrdo pre Fox News: „Emigrovať do Maďarska nie je ľudské právo“

V nijakom prípade. Je to naša krajina. Je to jeden národ, jedno spoločenstvo, jedna rodina s vlastnou históriou, s vlastným jazykom a s vlastnými tradíciami“ – vyhlásil maďarský predseda vlády Viktor Orbán v exkluzívnom rozhovore, ktorý poskytol Tuckerovi Carlsonovi, reportérovi americkej televízie Fox News.

Ten svoju reportáž z Budapešti začal konštatovaním, že spomedzi zhruba dvesto krajín sveta iba jedna má zvoleného lídra, ktorý sa verejne označuje za konzervatívca západného typu. Volá sa Viktor Orbán a je predsedom maďarskej vlády. Maďarsko je malá krajina uprostred strednej Európy. Nemá námorníctvo, nemá jadrové zbrane a jeho HDP je menšie než HDP štátu New York. Človek by si myslel, že Washingtonu nebude stáť za pozornosť. To je však veľký omyl. Washingtonskí politickí lídri mu venujú mimoriadnu pozornosť, pretože ich jeho osoba uráža a hnevá.

Ilustrácia: Tucker Carlson, moderátor Fox news

V čo verí Viktor Orbán? Podľa Tuckera Carlsona ešte pred niekoľkými rokmi by sa jeho názory zdali umiernené a konvenčné. Prečo? Pretože tvrdí, že rodiny sú dôležitejšie než banky, a verí, že krajiny potrebujú hranice. Za to, že Orbán tieto veci hovorí nahlas, je očierňovaný, ľavicové mimovládne organizácie ho odsudzujú ako fašistu, ničiteľa demokracie. Na jeseň minulého roka ho Joe Biden označil za diktátora.

Oficiálny Washington opovrhuje Viktorom Orbánom tak hlboko, že mnohí vrátane neokonzervatívcov na ministerstve zahraničných vecí a v jeho okolí podporujú otvorených antisemitov v Maďarsku (stranu Jobbik), ktorí proti nemu kandidujú v maďarských voľbách na budúci rok v apríli.

Tucker Carlson: „Všetko sme to sledovali zo Spojených štátov a uvažovali sme, či to, čo sme počuli, môže byť pravda. Tento týždeň sme sa teda prišli do Maďarska presvedčiť na vlastné oči. S Orbánom sme sa stretli na niekoľkých dlhých rozhovoroch vrátane jedného z nich dnes ráno, niektoré z nich vám ukážeme. Môžete si potom urobiť vlastný názor, ale najprv pár slov o Maďarsku, aj keď chápete, že americké spravodajské médiá klamú.“

Reportér Fox News sa pozastavil nad tým a hovorí, že je zarážajúce, akú nečestnú hru hrajú, ale na to sa nedá pripraviť, vždy to človeku dych vyrazí. „Mnohokrát čítame a počúvame, aké represívne je Maďarsko. Organizácia Freedom House NGO vo Washingtone, ktorá je financovaná takmer výlučne vládou USA, opisuje Maďarsko ako oveľa menej slobodné ako napríklad Južnú Afriku, pretože vraj obmedzuje občianskej práva.“

A uvádza porovnanie situácie v Spojených štátoch s Maďarskom: „To je nielen nepravda, ale je to aj šialené. Ak žijete v Spojených štátoch, je naozaj trpké vidieť kontrast medzi Budapešťou a New Yorkom. Povedzme, že žijete vo veľkom americkom meste a rozhodli ste sa hlasno a verejne zaútočiť na politiku Joea Bidena, jeho politiku v oblasti imigrácie, covidu alebo transrodových športovcov. Ak by ste takto hovorili aj naďalej, spojenci Joea Bidena v Silicon Valley vás pravdepodobne umlčia. Ak by ste v tom pokračovali, možno by ste si museli najať ozbrojených ochrankárov, v USA je to bežné. V Maďarsku je to čosi úplne neznáme.“

Ilustrácia: Viktor Orbán, predseda vlády Maďarska

Opozičné osobnosti sa v Maďarsku neobávajú, žeby im niekto ublížil za ich názory, mimochodom aj premiér Orbán sa pravidelne pohybuje bez ochranky. Kto je v ktorej krajine slobodnejší? Kde je vyššia pravdepodobnosť, že prídete o prácu za nesúhlas ortodoxiou vládnucej triedy? Odpoveď je celkom zrejmá, hoci ak ste Američan, je bolestivé si to priznať.

Maďarský premiér Viktor Orbán nedávno ostro odpovedal Joeovi Bidenovi, americkému prezidentovi, ktorý v roku 2020 počas svojej predvolebnej kampane v jednom zo svojich prejavov zaradil Orbána medzi diktátorov ako je bieloruský prezident Aleksander Lukašenko či severokórejský prezident Kim Čong-un – odznelo na americkej spravodajskej stanici Fox News v programe Tucker Carlson Tonight.

V roku 2020 Biden obvinil vtedajšieho prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, že sa kamaráti „so všetkými gaunermi sveta”.

– Vidíte, čo sa deje v Bielorusku, Poľsku a Maďarsku. Totalitné režimy vo svete sú na vzostupe – povedal Biden. – A náš súčasný prezident podporuje všetkých gaunerov – dodal.

Viktor Orbán bol prvý európsky líder, ktorý podporil Trumpovo znovuzvolenie, na druhej strane Trump vyzdvihoval politiku maďarského predsedu vlády zameranú na ochranu hraníc, boj proti terorizmu, ako aj jeho úsilie zamerané na pomoc kresťanským spoločenstvám vo svete.

V rozhovore pre Fox News Orbán povedal: Biden nehovorí po maďarsky, preto Maďarsko nemôže naozaj poznať a nemôže pochopiť otázky, o ktoré ide, keď má takéto poznámky, ako napríklad, že v Maďarsku je na vzostupe „totalitný režim”.

– Kto neovláda náš jazyk a má veľmi obmedzené poznatky o Maďarsku, ba ešte aj o našich posledných desaťročiach, ten naozaj nemôže pochopiť situáciu Maďarov, ale tento hlúpy názor ani v takomto prípade nie je opodstatnený – povedal.

Viete, toto vyhlásenie samé o sebe je osobná urážka každého Maďara, – zdôraznil.

Predseda vlády dodal: Nechcú pokaziť dvojstranné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Maďarskom, ktoré sú „v podstate veľmi dobré“Odhliadnuc od politiky, všetko je v poriadku. Problémy sú vtedy, keď vo Washingtone vládnu liberáli. S tým sa musíme vysporiadať, pretože americko-maďarské vzťahy považujeme za veľké plus aj vtedy, keď to dnes Američania nevnímajú tak ako predtým.

Ilustrácia: interview Viktora Orbána pre americký kanál Fox news

Orbán sa v rozhovore dotkol aj otázok širšej politiky, keď povedal, že ľavicoví politici ako je Biden si nevedia predstaviť konzervatívnu alternatívu svojej ideológie.

Západní liberáli sa nevedia zmieriť s tým, že v srdci západnej civilizácie existuje konzervatívna národná alternatíva, ktorá je v každodennom živote úspešnejšia. Preto nás kritizujú. Oni bojujú za seba, nie proti nám.

My sme príkladom toho, že krajina, ktorá stavia na tradičných hodnotách, na národnej identite, na kresťanských tradíciách, môže byť úspešná – a niekedy aj úspešnejšia než ľavicová liberálna vláda – zdôraznil.

Podľa Orbána Biden a Demokratická strana sa nedokážu zmieriť s úspechom, ktorý Maďarsko dosiahlo pri obrane srbských a chorvátskych hraníc. Potom argumentoval, že na rozdiel od toho, čo tvrdia demokrati – v obrane vlasti a ochrane hraníc niet nič nenávistné ani xenofóbne.

Národná suverenita je od Boha a je súčasťou prirodzenosti. Všetko začína od nás. Toto je naša vlasť. Toto je náš ľud. Toto sú naše dejiny, náš jazyk. Treba posilniť hranice

konštatoval, dodajúc: nikto nemôže povedať, že toto je pekná krajina, ja sem chcem prísť a žiť tu, pretože tu je krajší život. Emigrovať do Maďarska nie je ľudské právo. V nijakom prípade. To je naša zem, jeden národ, jedno spoločenstvo, jedna rodina s vlastnou históriou, vlastnými dejinami a vlastnými tradíciami.

Keď niekto bez dovolenia maďarského štátu prekročí štátne hranice, vtedy sa musíme brániť a treba povedať STOP! Je to nebezpečné a náš ľud treba chrániť pred každým nebezpečenstvom.

Viktor Orbán dodal: Maďarsko má právo tak rozhodnúť, veď je to „naša krajina, náš ľud, naše dejiny, náš jazyk. Neexistuje také ľudské právo, podľa ktorého by ktokoľvek mohol vojsť do krajiny.“

Orbán v rozhovore hovoril o tom, že v čase migrantskej krízy sa viacero krajín rozhodlo začať novú kapitolu vlastných dejín, ktorú nazvali novou spoločnosťou. Táto nová spoločnosť je postkresťanská a postnárodná, v ktorej sú zmiešané rôzne spoločenstvá, a nemožno vedieť, aké to bude mať následky: „Podľa mňa ide o mimoriadne riskantnú záležitosť a každý národ má právo sa rozhodnúť, či toto riziko vezme na seba alebo ho odmietne. My, Maďari, sme sa rozhodli neriskovať a nevystaviť náš národ zmiešavaniu“ – vyhlásil.

Podľa Orbána kvôli tomuto rozhodnutiu útočia na Maďarsko a toto je aj dôvod, prečo ho tak negatívne hodnotia. – V Európskej únii sme čiernou ovcou – poznamenal.

Na otázku, aké dôsledky môže mať vpustenie migrantov do Nemecka, Viktor Orbán odpovedal:

– Diplomacia si vyžaduje, aby sa človek umiernene vyjadroval, ale toto bolo ich rozhodnutie. Vzali na seba riziko a dostali to, čo si zaslúžili. Zdôraznil, že v otázke migrácie musia Maďari sami rozhodnúť.

Podľa Viktora Orbána liberáli majú problém s úspechmi stredoeurópskych krajín: Budujeme hospodársky, politicky, kultúrne a ešte z demografického hľadiska úspešnú spoločnosť – vyhlásil. A dodal: Stredoeurópske krajiny úplne iným spôsobom dosiahli svoje úspechy, než to západné krajiny od nich očakávali. 

Západní liberáli sa nedokážu zmieriť s existenciou národno-konzervatívnej alternatívy, ktorá je v každodennom živote úspešnejšia než liberálny pohľad na svet. A to je dôvod, prečo nás kritizujú

V súvislosti s tým, že americká ľavica podporuje opozičnú koalíciu v nadchádzajúcich voľbách, ktoré majú byť v apríli 2022, sa Viktor Orbán vyjadril, že ešte pred pár rokmi by si nebol pomyslel, že „niekdajšie komunistické politické sily uzavrú koalíciu s antisemitskou pravicou a spolu pôjdu do volieb“, a že ho prekvapilo, že medzinárodné spoločenstvo to „s takou ľahkosťou akceptovalo“ a mimoriadne ho prekvapil postoj Spojených štátov, ktorý sa mu stal úplne novou skúsenosťou.

Na otázku, či ho neznepokojuje prípadné medzinárodné zasahovanie do maďarských volieb, maďarský premiér odpovedal:

„Neznepokojuje nás, pretože sme naň pripravení. Samozrejme, medzinárodná ľavica bude robiť všetko pre to, aby v Maďarsku došlo k zmene vlády, ale sme si toho vedomí a sme na to pripravení. Vieme zdvihnúť rukavicu a vieme ako odpovedať.“

Prevzaté s láskavým dovolením z portálu www.christianitas.sk/

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/orban-na-tvrdo-pre-fox-news-emigrovat-do-madarska-nie-je-ludske-pravo/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings