Morálne hodnoty sa v dnešnej spoločnosti čoraz viac relativizujú, čo sa priamo odráža aj v kultúrnej oblasti. Len nedávno svet šokovalo počínanie “britských” študentov, ktorí vyhlásili vojnu vlastnej histórii a kultúre, keď odstránili vyobrazenie známeho spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny Rudyarda Kiplinga (Kniha džungle), pretože bol podľa nich rasista.
S podobne nezmyselnými predstavami prišiel americký autor sci-fi literatúry Andy Duncam. Duncam tvrdí, že Tolkienová tvorba (Pán prsteňov, Hobit…) obsahuje rasistické prvky, predovšetkým v striktne negatívnom vyobrazení orkov, čo má deformovať pohľad čitateľov na odlišnosť.

Tolkienová tvorba predstavuje základný kameň fantasy literatúry, bez ktorej by sa tento žáner vytváral len veľmi ťažko. Tolkien, inšpirovaný severskou a kresťanskou mytológiou, vytvoril vlastný autentický svet Arda s jedinečnými obyvateľmi, geografiou a históriou, ktoré majstrovsky rozvíja do najmenších detailov. Tolkienov rozsiahly no zároveň pútavý opis prostredia v nás vyvoláva túžbu navštíviť a na vlastne oči vidieť malebné polia Grófstva, tajuplný les Lothlórien alebo hrozivú vežu Orthank. Veľmi živo sú opísané epické bitky dobra so zlom, ktoré sú plné hrdinských činov a nadľudských výkonov. Tolkien cez jednotlivé postavy vyzdvihuje silu viery, priateľstva, vernosti a odhodlania. Jeden z najdôležitejších prvkov Pána prsteňov je ponaučenie, že aj tá najmenšia a najnenápadnejšia bytosť môže zmeniť chod sveta a rozhodnúť zápas dobra so zlom, keď v sebe nájde dostatok viery a vnútornej sily.
Práve mravoučná rovina je tŕňom v oku Andyho Duncama a množstva ľudí, ktorí s ním súhlasia: “Je ťažké nevšimnúť si, že v opakovaných predstavách Tolkiena sú niektorí ľudia a rasy horší ako tí druhí.” Duncam dodáva, že z dlhodobého hľadiska má podobné vnímanie zničujúce následky pre spoločnosť. Argumentuje, že mnohí Sauronovi služobníci musia pod jeho vládou konať zlo len preto, aby sami neprišli o život. Duncanovi vadí, že väčšina týchto orkov si nemohla vybrať vlastný osud.
Nebezpečné pre spoločnosť je práve Duncamové relativizovanie dobra a zla. Orkovia z Pána prsteňov nie sú ako ľudské bytosti z nášho sveta. Orkovia boli podľa Tolkiena stvorení Temným pánom a to len preto, aby mu pomáhali vo svete zničiť všetko pekné a správne. Orkovia nie sú schopní tvoriť, vedia len ničiť. Keď neútočia na iných, vraždia sa medzi sebou. Súcitiť s orkmi je to isté ako súcitiť so zlom samotným. Ak budeme zlo akceptovať a tolerovať, tak nás jednoducho pohltí. Podkopávanie kresťanských morálnych zásad môže mať pre našu civilizáciu len deštruktívne následky.
Pán prsteňov predstavuje jedno z najkvalitnejších literárnych diel a určite stojí za prečítanie. Vôbec sa nemusíme báť, že nás zmení na rasistické príšery, ako to naznačuje Duncam.