Päť vedeckých teórií o pôvode Omikronu, variantu, ktorý by mohol ukončiť pandémiu

Nech už Omikron pochádza odkiaľkoľvek, dobrou správou je, že sa dá veľmi dobre prežiť a môže to znamenať koniec pandémie COVID.

Genóm Omikronu prekvapil komunitu vedcov v oblasti verejného zdravia. Nielenže existuje veľké množstvo mutácií, ale niektoré z týchto mutácií neboli pozorované v mnohých predchádzajúcich analýzach genómu, z ktorých tisíce sa vykonávajú v laboratóriách po celom svete.

Medzi vedcami existuje päť konkurenčných vysvetlení tejto situácie.

  1. Možno, že vírus už dlho mutuje smerom k Omikrónu, ale stalo sa to „pod radarom“ v oblasti sveta, kde je len málo vedeckých laboratórií, ktoré by mohli nahlásiť jeho genóm v prechodných stavoch. Inými slovami, objavilo sa to niekde, kde genómové testovanie nebolo dostupné a stredné kmene zostali nezistené.
  2. Jediný pacient s oslabenou imunitou mohol prechovávať vírus počas dlhého obdobia „dlhého COVID“, počas ktorého vírus zmutoval a replikoval sa v rámci tohto jednotlivca.
  3. Vírus mohol preskočiť na myšieho hostiteľa a šíriť sa z myši na myš v prostredí, kde by sa uprednostňovali rôzne mutácie. Silne zmutovaný vírus potom musel preskočiť späť k ľuďom.
  4. Vírus unikol alebo bol uvoľnený z laboratória v Durbane v Južnej Afrike, kde experimentátori geneticky manipulovali s vírusom.
  5. Očkovaná populácia vyvinula intenzívny selekčný tlak na vírus, aby sa vyhol vakcíne mutáciou svojho vrcholového proteínu, ktorý je jedinou časťou vírusu, voči ktorej majú očkovaní jedinci imunitu.

Rovnako ako pri všetkom o COVIDe sme videli významnú cenzúru okolo pôvodu Omikron, a to ako v bežnej tlači, tak aj v lekárskych časopisoch.

O prvých troch z vyššie uvedených teórií sa diskutovalo otvorene. Ale číslo štyri bolo odsunuté na okraj, pretože vedci stále odmietajú diskutovať o umelých biologických zbraniach.  Číslo päť bolo podobne odsunuté na vedľajšiu koľaj, pretože je politicky nekorektné hovoriť o vakcínach čokoľvek zlé.

Iróniou je, že evolúcia u zaočkovaných populácií mohla viesť k vzniku verzie COVID , s ktorou môže žiť každý. Pozrime sa bližšie na každú teóriu.

Teória č. 1: Omicron sa skrýval v najtemnejšej Afrike

Christian Drosten, virológ z Univerzitnej nemocnice Charité v Berlíne, uvažuje, že Omikron sa vyvinul svoju úžasnú schopnosť rýchlo sa šíriť, zatiaľ čo sa skrýval v regiónoch Botswany a juhozápadnej Afriky.

“Predpokladám, že sa to nevyvinulo v Južnej Afrike, kde prebieha veľa sekvencovania, ale niekde inde v južnej Afrike počas zimnej vlny”, povedal Drosten. Tento región sveta má málo virologických laboratórií, ktoré by hlásili prechodné verzie vírusu.

V Botswane aj Juhoafrickej republike je podľa agentúry Reuters zaočkovaná takmer polovica populácie. To by mohlo vysvetliť mnohé mutácie v spike proteíne a schopnosť Omicronu infikovať očkovaných .

Teória č. 2: Omicron sa objavil v pomalom hrnci u jedného pacienta s dlhým priebehom COVIDu

Podľa článku v časopise Science z 1. decembra 2021 sa Omikron zjavne nevyvinul z jedného z predchádzajúcich variantov záujmu, ako sú Alpha alebo Delta . Namiesto toho sa zdá, že sa vyvinul „paralelne – a v tme“.

Emma Hodcroft, virologička z univerzity v Berne, povedala Science: „Omikron je taký odlišný od miliónov genómov SARS-CoV-2, ktoré boli verejne zdieľané, že je ťažké určiť jeho najbližšieho príbuzného. Pravdepodobne sa čoskoro líšil od iných kmeňov. Povedala by som, že sa to vráti do polovice roku 2020.“

To vyvoláva otázku, kde sa predchodcovia Omicronu viac ako rok ukrývali.

Andrew Rambaut z University of Edinburgh pre Science povedal, že nechápe, ako mohol vírus zostať skrytý v skupine ľudí tak dlho.

“Nie som si istý, či je naozaj niekde na svete dostatočne izolovaný, aby sa tento druh vírusu prenášal tak dlho bez toho, aby sa objavil na rôznych miestach,” povedal Rambaut.

Rambaut a ďalší navrhujú, že vírus sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinul u chronicky infikovaného pacienta COVID-19, pravdepodobne u niekoho, ktorého imunitná odpoveď bola narušená inou chorobou alebo liekom.

Podľa Science, keď bol variant  Alpha prvýkrát objavený na konci roku 2020, u tohto variantu sa tiež zdalo, že získal množstvo mutácií naraz, čo viedlo výskumníkov k predpokladu chronickej infekcie.

Táto teória je podporená sekvenovaním vzoriek SARS-CoV-2 od niektorých chronicky infikovaných pacientov.

Teória č. 3: Omicron preskočil na myš a potom späť na ľudí

Táto štúdia Čínskej akadémie vied v Pekingu cituje genetické dôkazy z genómu Omikron na podporu tézy, že vírus preskočil na myši a potom späť na ľudí.

Frekvencia rôznych druhov mutácií (rôzne substitúcie aminokyselín) je v rámci fyziológie myší odlišná v porovnaní s fyziológiou človeka.

Títo autori určili, že typy mutácií nájdených v Omikron sú charakteristické viac pre myši ako pre ľudskú fyziológiu.

Kreatívny nápad! Ale možno to je jeho hlavná slabina, pretože:

  • Existuje obrovské množstvo mutácií každého druhu, keď sa vírus replikuje, či už u myši alebo u človeka. Tie, ktoré sa držia, sú tie, ktoré sú adaptívne, tj tie, ktoré pomáhajú vírusu replikovať sa alebo šíriť efektívnejšie na iného hostiteľa. Čínska štúdia to nerieši.
  • Aby vírus účinne infikoval populáciu myší, bolo by potrebných veľa úprav. Tie by sa museli zaviesť, aby sa dosiahol skok do populácie myší, a potom sa musia zrušiť, aby sa vírus vrátil späť na ľudí. Napriek tomu existuje určitý precedens v známej schopnosti SARS-CoV-2 infikovať stádo belorítok.
  • Obom týmto námietkam by sa dalo predísť, keby bol vírus zámerne prenesený cez humanizované myšiv laboratóriu.

Teória č. 4: Omicron unikol z laboratória so získanou funkciou

V apríli 2021 laboratórium v ​​Durbane v Južnej Afrike zverejnilo tento dokument , ktorý popisuje genetickú modifikáciu vírusu SARS-CoV-2. V novembri 2021 bol variant Omikron prvýkrát objavený v oblasti Johannesburg / Pretória, asi 600 km od Durbanu. Súviseli tieto dve udalosti?

Mutácia 501Y, ktorá je predmetom Durbanovej štúdie, je prítomná vo variante Omikron, ale mnohé z ďalších mutácií uvedených v Durbanskom rukopise v genóme Omikron chýbajú.

Mnohí vedci sú na základe svojho genetického podpisu presvedčení, že pôvodný kmeň Alpha COVID bol vyrobený v laboratóriu na biologické zbrane .

Normálne sa vrcholový proteín vírusu práve vyvinie, aby pevne zapadol na hostiteľskú bunku. Ale v prípade vírusu COVID spôsobuje spike proteín aj veľa nepríjemných vecí , vrátane krvných zrazenín a poškodenia nervov a tepien. Zdá sa, že spike proteín na svojej tvári napísané, že jevurčený na toxicitu.

Prvý článok z Nature Medicine, ktorý sa pokúšal umlčať teóriu o pôvode v laboratóriu, tvrdil iba to, že spike proteín nebol plne optimalizovaný na naviazanie sa na ľudské bunky. To bol jediný základ pre istotu autorov, že „SARS-CoV-2 je nie laboratórny konštrukt alebo účelovo zmanipulovaný vírus.“

Keď však e-maily Dr. A. Fauciho dostali pod zákon FOIA, dozvedeli sme sa, že tento článok si objednal sám Fauci, ktorého autori boli podozriví z nasmerovania výskumu biologických zbraní do Číny prostredníctvom Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, ktorého je Fauci riaditeľom.

Takže teraz sa zdá, že spike proteín bol navrhnutý ako kompromis medzi optimálnou infekčnosťou a optimálnou toxicitou.

  • Ak bol Omikron skonštruovaný na nechutné účely, zdá sa, že slúži skôr ako protijed než ako zbraň.
  • Zdá sa, že Omikron sa šíri tak rýchlo, že rýchlo vytlačil Deltu v populácii, kde vznikol, no napriek tomu spôsobuje pozoruhodne mierne ochorenie a málo úmrtí, ak vôbec nejaké.

Teória č. 5: Omicron sa vyvinul, aby sa vyhol vakcíne

Všetky štyri vyššie uvedené teórie majú prívržencov a všetky štyri možno podporiť logikou. Ktorákoľvek z nich sa môže ukázať ako správna.

Existuje však jednoduchšia hypotéza, teória č. 5, ktorá nezahŕňa žiadne ďalšie predpoklady, namiesto toho sa spolieha iba na princípy prirodzeného výberu.

Hlavnou slabinou tejto hypotézy je, že počet mutácií v Omikrone a rýchlosť vývoja týchto mutácií sa zdajú byť abnomálne vysoké – ale možno sa táto skutočnosť ignoruje kvôli publikovaniu tabu.

Vírusy sa nakoniec vyvinú smerom k vyššej prenosovej rýchlosti a nižšej úmrtnosti. Vyššia rýchlosť prenosu umožňuje vírusu prekonať iné varianty a šíriť sa medzi populáciou.

Nižšia úmrtnosť je menej zrejmá – vírusy sa môžu šíriť lepšie, ak sa hostiteľ cíti dobre a cirkulujú v populácii. Ak hostiteľ zomrie, vírus zomrie s ním.

Zdá sa, že variant Omikron urobil nezvyčajne veľký krok v oboch smeroch. To je dôvod, prečo väčšina epidemiológov hľadá špecializované vysvetlenie jeho pôvodu.

Prízemnejšie vysvetlenie poukazuje na možnosť, že zaočkované populácie vyvíjajú tlak na vírus, aby sa prispôsobil. Komunity s vysokou zaočkovanosťou vytvorili ideálne prostredie na zmutovanie koronavírusu.

Všetky časti vírusu neustále mutujú, ale nie všetky pomáhajú vírusu, aby bol úspešný.

Ak spike proteín zmutuje, môže to vyhodiť očkovaný imunitný systém, pretože očkovanie produkuje vysoko sústredenú imunitnú odpoveď na (wuhanský originál) spike proteín.

Dr. Geert van den Bossche výrazne predpovedal, že sa tak stane na začiatku distribúcie vakcín proti COVID.

Variant Omikron ukazuje, že van den Bossche to vystihol presne. Zahŕňa 37 nových mutácií v oblasti spike proteínu a Omicron sa do značnej miery vyhol vakcínam .

U očkovaných ľudí je pravdepodobnosť, alebo vyššia pravdepodobnosť, že dostanú Omikrón ako u neočkovaných.

Van den Bossche predpokladal tragické následky pre celé ľudstvo, no nezdá sa, že by sa to stalo. Skôr sa zdá, že tento mrak má strieborný okraj.

Ako je uvedené vyššie, spike proteín je toxická záťaž vírusu COVID, ktorá je zodpovedná za väčšinu škôd, ktoré vírus spôsobuje krvným cievam a neurónom. (Zdá sa, že spike proteín bol navrhnutý na tento účel v experimente so ziskom funkcie ).

Keď spike proteín zmutoval, stal sa menej toxickým. Výsledkom je, že variant Omikron je oveľa miernejší ako pôvodný Wu-han COVID.

Miera úmrtnosti Omikron je podľa údajov Spojeného kráľovstva iba 1/10 z miery úmrtnosti vo Wu-chane. (Spojené kráľovstvo má 10 866 prípadov Omikrónu a 14 úmrtí s mierou úmrtnosti 0,0013. Pre porovnanie, celkový počet úmrtí a prípadov COVID za dva roky v Spojenom kráľovstve bol 148 000/11 800 000 = 0,013, takmer presne 10-krát viac.)

Neznámi a čo nás čaká?

Historicky vieme, že prirodzená imunita uzdraveného pacienta poskytuje najlepšiu imunitu, akú poznáme. Zdá sa, že ľudia (väčšinou Číňania), ktorí sa zotavili zo SARS pred 18 rokmi, majú plnú imunitu voči COVID, hoci tieto dva vírusy sú podstatne odlišné.

To by malo znamenať, že Omikron sa prevalí populáciou a veľa, veľa ľudí sa uzdraví po ľahkej a skrátenej chorobe s trvalou imunitou voči všetkým formám COVID

Toto by bol úsvit pre kolektívnu imunitu a koniec COVIDu. Otázkou je, či zotavenie z Omikron poskytne úplnú imunitu voči budúcim variantom.

Vidíme, že zotavenie z minulých variantov neposkytuje dostatočnú imunitu na ochranu pred Omikronom.

Je to preto, že Omikron je výnimkou zo všeobecného pravidla o silnej imunite u zotavených pacientov? Alebo je to artefakt chybného testovania ľudí, ktorým bolo povedané, že sa zotavili z COVIDu, keď v skutočnosti mali chrípku?

Alebo je to artefakt očkovania po uzdravení, ktoré sa zdá byť kontraproduktívne a zužuje časť robustnej, získanej imunity prírody?

Medzitým tlačové správy z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb a bežné správy používajú Omikron ako stimul pre porno priemysel, citujúc explodujúce štatistiky „prípadov“, pričom ignorujú súčasný pokles štatistík „úmrtia“.

Pfizer vyvíja novú mRNA vakcínu pre Omikron , ktorú plánuje uviesť na trh v marci. Zdvojnásobí výrobca vakcín svoju tragickú chybu, keď založil vakcínu na toxickom spike proteíne? Alebo bude nová vakcína odvodená z menej nebezpečnej časti vírusu? Máme dôvod dúfať, že Omikron bude znamenať koniec COVIDu, ale len čas to ukáže.

Josh Mitteldorf, Ph.D.

Josh Mitteldorf, Ph.D., má vzdelanie v teoretickej fyzike. Od 90. rokov je známy najmä svojimi príspevkami k biológii starnutia, vrátane mnohých článkov a dvoch kníh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings