Ilustračné foto: Pixabay
USA by mohli prežiť prerušenie dovozu ruskej ropy a plynu v dôsledku invázie Moskvy na Ukrajinu, ale takmer určite by to spôsobilo obrovské finančné straty, píše americký portál The Hill.
Politická podpora zákazu dovozu ruskej energie rastie v oboch stranách (Demokrati, aj Republikáni) a Biely dom uviedol, že o tejto téme sa diskutuje a prezident Biden ešte neurobil rozhodnutie.
Ceny ropy pritom už raketovo rastú a medzinárodný benchmark ropy Brent dosiahol 13-ročné maximum 139 USD za barel z obáv zo zákazu potom ako minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA sa zapájajú do „aktívnej diskusie“ o tejto možnosti.
Rusko je podľa piatkovej analýzy JPMorgan jedným z najväčších svetových producentov ropy s 12-percentným podielom na globálnom trhu.
USA dovážajú 8% spotreby ropy z RF
Pred inváziou na Ukrajinu Rusko vyvážalo asi 6,5 milióna barelov denne, z čoho 4,3 milióna barelov denne smerovalo do Európy a USA. Spojené štáty dovážali z Ruska denne asi 600 000 až 800 000 barelov – teda asi 8 percent z celkovej spotreby krajiny z dodávok ropy a ropných produktov.
Odrezanie tohto čapu povedie k vyšším cenám, pokiaľ odniekiaľ nepríde viac dodávok.
Varovanie JPMorgan
Je možné, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) by sa mohla rozhodnúť zvýšiť dodávky, no nič nenasvedčovalo tomu, že tieto krajiny budú produkovať a vyvážať viac ropy, aby nahradili ruskú, varovala analýza JPMorgan.
„Myslím si, že tím Biden už volá Saudskej Arábii, Spojeným arabským emirátom a ďalším,“ povedal Morgan Bazilian, riaditeľ Payne Institute for Public Policy so sídlom v Colorade. “Ale ich diplomatický vplyv na tieto krajiny je obmedzený a prejavili veľmi malú chuť nechať sa ovplyvniť Bidenom a USA.”
Obracajú zrak k Saudom a Venezuele
Vzťahy medzi Saudskou Arábiou a Bidenovou administratívou sú rozhodne ochladené po kritike demokratov za zabitie bývalého novinára Washington Post Džamála Chášukdžího, o ktorom sa všeobecne verí, že ho zavraždili saudskoarabskí agenti.
Saudský korunný princ Mohammed bin Salmán, ktorý je každodenným vládcom Saudskej Arábie, tiež nedávno v rozhovore pre The Atlantic povedal, že „je mi jedno“, či Biden o ňom nepochopil veci zle.
Vysokí americkí predstavitelia sa tento víkend vydali na zriedkavú cestu do Venezuely, ďalšieho člena OPEC, aby rokovali o možnom zmiernení sankcií na vývoz ropy z tejto krajiny.
Produkcia z bridlíc je oveľa drahšia
Ďalšou možnosťou, ako znížiť tlak na zákaz ruskej ropy, by bolo zvýšiť produkciu bridlíc v USA, hoci tento rast by bol podľa analýzy JPMorgan obmedzený potrebnými pracovnými a infraštruktúrnymi požiadavkami.
Produkovať ropu z bridlicových polí v západnom Texase je drahšie ako v Saudskej Arábii. Vyššie medzinárodné ceny by mohli viesť k zvýšeniu produkcie v USA vzhľadom na ekonomiku, hoci úľava na pumpe by bola väčšou otázkou.
„Saudská Arábia je známa tým, že má najlacnejšiu a najsladšiu surovú ropu – vyžaduje si najmenšie množstvo dodatočnej rafinácie, veľmi lacno sa spracuje a je veľmi lacné dostať sa zo zeme,“ povedal Gernot Wagner, klimatický ekonóm a hosťujúci profesor. na Columbia Business School, povedal The Hill. “Ropu zo západného Texasu je oveľa ťažšie dostať zo zeme.”
Ropa z Texasu je 7 až 12x drahšia
Zatiaľ čo ťažba saudskoarabskej ropy stojí len asi 5 až 10 dolárov za barel, vykopanie ropy zo západného Texasu stojí podľa Wagnera asi 70 dolárov za barel.
“Takže sa to naozaj oplatí dostať zo zeme len vtedy, ak je cena ropy výrazne nad týmito 70 dolármi,” povedal.
Bazilian varoval, že nárast domácej produkcie bude čeliť rôznym prekážkam, ako je čas potrebný na začatie čerpania, finančné obmedzenia zo strany Wall Street a nedostatočná pracovná sila.
Ďalšia divoká karta, ktorá by mohla pomôcť zaplniť dieru po Rusku, predstavuje svoj vlastný súbor komplikácií: Irán.
Bude dobrý aj Irán?
Ak by bola obnovená iránska jadrová dohoda z roku 2015, mohlo by to viesť k upusteniu od amerických sankcií, čo by Teheránu umožnilo zvýšiť dodávky ropy o 1 milión barelov denne počas nasledujúcich dvoch mesiacov, uviedla analýza JPMorgan.
Bazilian označil za „hlboko chybnú“ predstavu, že odstavenie ruskej ropy by mohlo viesť k „energetickej nezávislosti“.
Čo by bolo rozumnejšie, tvrdil, bolo by sa viac zamerať na energetickú bezpečnosť – kombináciu ponuky, dopytu, trhov a inštitúcií – a zároveň nájsť spôsob, ako „prilákať americký priemysel v krátkodobom až strednodobom horizonte“.
Bariéra klimatickej politiky
“To bude ťažké pre administratívu, ktorá má klimatické zmeny ako najvyššiu prioritu,” povedal Bazilian. “Samozrejme, táto priorita dnes nie je najvyššia.”
Wagner zopakoval tieto pocity a prirovnal odklon od ruských ropných zdrojov k prechodu z hamburgeru z rýchleho občerstvenia na vysoko kalorický vegánsky burger.
“Stále produkuje emisie CO2,” povedal Wagner. “Stále ti to spôsobí infarkt.” Na konci dňa to môže byť pre vás ešte horšie, pretože v skutočnosti nevieme, čo s vami robí jedenie vegánskeho burgera.“
A tento pocit neistoty práve teraz dominuje globálnym energetickým trhom – z veľkej časti, vysvetlil Wagner, pretože „nevieme, čo Putin urobí ďalej“. Ale z čisto ekonomického hľadiska, povedal, existujú určité výhody úplného odrezania ruskej ropy.
“V zásade okradnete rizikovú prémiu,” dodal Wagner. “Zrazu nie je žiadna neistota, čo Rusko urobí ďalej, pretože na tom nezáleží.”
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/payne-institute-zakaz-ruskej-ropy-by-tvrdo-zasiahol-americke-ceny/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia