Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali v máji 2021, zvíťazila by v nich strana Hlas-SD so ziskom 22,5 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostalo osem strán a hnutí. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, v ktorom v od 13. do 17. mája odpovedalo 1000 respondentov.
Na druhom mieste skončila SaS, liberálov by volilo 13,8 percenta respondentov, OĽANO skončilo tretie so ziskom 9,9 percenta.
Nasleduje Smer-SD so ziskom 9,6 percenta a Progresívne Slovensko, ktorému by dalo hlas 8,5 percenta oslovených v prieskume, ktorí by sa zúčastnili na voľbách. Do národnej rady by sa dostalo aj hnutie Sme rodina, ktoré by volilo 7,4 percenta hlasujúcich, taktiež Aliancia (5,3 percenta) a KDH so ziskom rovných piatich percent hlasov.
V prípade takýchto výsledkov by Hlas-SD získal 41 mandátov, SaS 25, OĽANO a Smer-SD zhodne 18. PS by zastupovalo v parlamente 16 poslancov, Sme rodina by mala 13 kresiel, Aliancia desať a KDH by získalo deväť mandátov.
Pred bránou NR SR by ostali
Do NR SR by sa nedostala strana Za ľudí so štyrmi percentami hlasov, Republika (3,5), Dobrá voľba (3) ani Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú by volilo 2,1 percenta hlasujúcich. SNS a Spolu – občianska demokracia by získali rovnako 1,6 percenta hlasov. Menej ako jedno percento hlasov by dostalo Maďarské fórum (0,6), Socialisti.sk (0,6), KSS (0,4), Strana zelených (0,3) a Slovenský Patriot (0,3 percenta hlasov).
Oslovení v telefonickom prieskume dostali otázku: “Skúste si predstaviť, že by sa najbližší víkend konali voľby do NR SR. Išli by ste voliť. A ktorej politickej strane alebo hnutiu by ste dali váš hlas?” Respondentom prečítali názvy strán a hnutí v náhodnom poradí.
Tab: výsledky prieskumu politických preferencií agentúry AKO – máj 2021
Z oslovených deklarovalo 20 percent, že by sa nezúčastnilo na voľbách, 2,6 percenta nechcelo odpovedať a 15 percent oslovených nevedelo, koho by išlo voliť.
Redakčná analýza
Podľa výsledkov by súčasná koalícia stratila pozície, dokonca by sa koaličná strana Za ľudí do NR SR ani (očakávane) nedostala. No ani opozícia HLAS a Smer-SD by vládu nezostavili. Podľa vzájomných programových afinít by v patovej situácii aj tak vyhrali súčasné vládne subjekty.
Výsledok koaličnej trojice OĽaNO, SaS a Sme rodina je síce len 56 a Smeru-SD a HLASu 59, ale k súčasnej vládnej trjke by sa iste pridali skôr tri nové subjekty, ktoré to majú namierené do parlamentu. SaS, OĽaNO, Progresívne Slovensko, Sme rodina, (maďarská) Aliancia a KDH by mali dohromady opäť ústavnú väčšinu poslaneckých kresiel.
Maďari áno – národniari nie
S účasťou maďarskej Aliancie spolu s OĽaNO by to bol nepochybne ďalší útok na slovenskú suverenitu nad celým územím Slovenskej republiky a získanie ďalších etnických vymožeností.
Z hry by nemohli vyšachovať OĽaNO s 18 poslancami, lebo výsledok by bol len 73. Ak by 6 vlkov v budúcej svorke bolo veľa na sústo vládnych rezortov, z hry o tróny by mohli vyhodiť niekoho z dvojice Aliancia – KDH. V tom prípade by táto staro-nová koalícia mala 82, resp. 81 poslancov, čo je pohodlná väčšina.
Hrozí zánik národného štátu?
Ani z pohľadu národno-štátnych záujmov, ani sociálnej politiky či geopolitiky by sa nič nezmenilo k lepšiemu či inému. Z národných strán by sa do parlamentu nedostala dokonca ani jedna z nich. Neoslňujú ani synergickým efektom, hoci ich spojenectvo by bolo len v teoretickej rovine kvôli vzájomným animozitám. Egá šéfov – alfasamcov by pravdepodobne opäť povýšili nad záujmy národa a štátu.
Štyri pronárodné subjekty z tohto prieskumu spolu (Republika, ĽSNS, SNS a Patriot) disponujú len 7,5 percentom hlasov. Aj tieto dáta sú dôkazom o kríze národno-konzervatívnej politike. Národný volič tak stále nemá schodnú alternatívu. Ak by sme zohľadnili proslovenskú orientáciu strany Smer-SD je to spolu len 17,1% hlasov.
Čo by mohlo byť keby…
Prípadné predčasné voľby by tak s najväčšou pravdepodobnosťou nepriniesli zmenu liberálnej politiky s jednostrannou orientáciou na USA a s konfrontačnou geopolitikou. Zloženie kombinácií nedáva veľký optimizmus ani k rozumnému, profesionálnemu riadeniu vecí verejných v prospech Slovenska a jeho obyvateľov.
Istý je len jednoznačný víťaz – Hlas-SD. Jedine ten by mohol niečo zmeniť, pretože si bude vyberať koaličné nevesty, ale nebude to z lásky, ale manželstvo z rozumu. Zatiaľ to vyzerá na ďalší hybridný experiment. Reálne ako tak schodné alternatívne varianty k ďalšiemu zlepencu rozhádaných sú len dva:
- Liberálna vláda: HLAS-SD + SaS + PS 82 poslancov
- Ľavicovo-konzervatívna: HLAS-SD + Smer-SD + Sme rodina + KDH 81 poslancov
Vláda so Smerom-SD je o jeden subjekt viac na delenie koláča. Mútne ale aj smutné slovenské vody by mohol rozvíriť iba úspech pronárodných síl. Buď tých, čo sa ešte v prieskumoch neobjavujú – ŽIVOT – národná strana poslanca Tarabu a DOMOV – národná strana syna Jána Slotu, Pavla (40). Poslednou možnosťou je projekt spoločnej kandidátky na spôsob “SDK” alebo projektu “OĽaNO+ďalšie strany”. Sú tu však dva kontroverzné subjekty, s ktorými by sa zrejme nerátalo – ĽSNS a dankova „SNS“, ktorá sa prepadáva postupne na samé dno. Uvidíme, čo prinesie júnový prieskum. Zatiaľ na slovenskom politickom fronte nič nové. Ani kvantitou, ani kvalitou.
-RED1-