Marco Alverà povedal, že ázijská konkurencia v oblasti plynu je dôvodom zvyšovania cien v EÚ, nie v Moskve.
EÚ by mala prestať obviňovať zo svojej energetickej krízy Rusko a začať kupovať lacný plyn každé leto, aby sa vyhla konkurencii s Áziou o drahý skvapalnený zemný plyn (LNG) každú zimu, povedal pre POLITICO šéf talianskeho prevádzkovateľa plynovej infraštruktúry SNAM.
„Ak by Európa dokázala vybudovať 40 miliárd kubických metrov strategického úložiska, ktoré by sme mohli naplniť v lete, v podstate by sme nepotrebovali LNG v zime,“ povedal generálny riaditeľ SNAM Marco Alverà. “Zvyšuje bezpečnosť, pôsobí ako tlmič v prípade nárastu cien a umožňuje Európe spoločný nákup plynu bez zasahovania do trhu.”
Iniciatíva by mohla byť spustená v priebehu niekoľkých mesiacov, pričom buď EÚ ako celok, alebo viaceré krajiny spoločne požiadajú prevádzkovateľov prepravných sústav plynu, ako je SNAM, aby našli existujúci zásobník alebo vybudovali novú kapacitu, a potom spustili otvorené aukcie, keď bude plyn toto leto najlacnejší.
“Veľa skladov už existuje, pretože je to sklad, ktorý by sa dal naplniť, ale obchodníci ho nechcú zaplniť,” dodal. Hovoria: ,Prečo by som mal nakupovať teraz, aby som skladoval za 70 EUR, ak možno budúce leto bude ďalší variant COVID a vráti sa na 20 EUR?
Tento druh rozhodovania založeného na zisku zanechal EÚ tento rok nepripravenú a je to chyba, ktorú si nemôžeme dovoliť zopakovať, povedal Alverà.
Najmä keď blok stiahne domácu produkciu plynu a Ázia zvýši svoj apetít.
“Za posledné tri roky došlo k poklesu produkcie v EÚ asi o 15 percent, keďže produkcia v Severnom mori v Spojenom kráľovstve klesá a plynové pole Groningen v Holandsku sa uzatvára. Čína zároveň mení 15 miliónov domácností ročne z uhlia na plyn.” .. každé dva alebo tri roky pridávate trh veľkosti Francúzska.“
To znamená, že viac kupujúcich naháňa menej plynu. “Toto bude pokračovať aj po roku 2040,” povedal, pretože globálny tlak na zníženie spotreby uhlia vedie k zvýšeniu dopytu po plyne.
V rozhovore z centrály SNAM v Miláne Alverà poznamenala, že Taliansko je v súčasnosti v celoblokovej energetickej kríze na okraji vďaka svojim povinným strategickým zásobám plynu vo výške 4,5 miliardy metrov kubických, ktoré môžu byť uvoľnené v núdzových prípadoch podľa uváženia vlády.
Táto podzemná poistná zmluva – spojená so stálym tokom azerbajdžanského plynu cez Transjadranský plynovod zabezpečeným prostredníctvom dlhodobých zmlúv – umožnila Taliansku v roku 2021 platiť menej za dovoz energie a dokonca vyvážať prebytočný plyn chorým susedom.
Na rozdiel od toho, predstavitelia EÚ sa túto zimu snažia zabezpečiť plyn z krajín, ktoré produkujú, ako sú USA a Katar, na poslednú chvíľu – a ponúkajú Ázii extra hotovosť na získanie niektorých už zakúpených nákladov LNG, keďže skladovanie celého bloku dosahuje historické minimá .
Alverà zahnal akúkoľvek predstavu, že problémy bloku s nedostatkom dodávok boli spôsobené tým, že Moskva neustále zatvárala prívod plynu – refrén často počuť v Bruseli. Gazprom tvrdí, že plní svoje dlhodobé zmluvy, ale neposlal do EÚ veľa plynu navyše.
“Gazprom neuskutočnil aukcie na predaj spotových objemov nad rámec svojich [existujúcich zmlúv], ale tieto sú malou časťou trhu,” povedal. Správy o znížených tokoch plynovodov v januári, dodal, boli spôsobené tým, že klienti Gazpromu si neobjednali viac plynu v reakcii na decembrový cenový skok, keď európsky referenčný uzol TTF nakrátko prekonal úžasný rekord 188 eur za megawatthodinu.
Napriek súčasnej kríze predpovedal, že ceny sa vďaka miernej zime ustália. Ak v marci nedôjde k masívnemu mrazu – „veľká beštia z východu“ – potom „to prežijeme“ do leta, povedal.
“Ak sa nám podarí dostať sa do marca, budúcu zimu to bude vyzerať lepšie.”
-red2-