Voľby do Národnej rady (NR) SR by na začiatku júna vyhrala strana Hlas-SD so ziskom 22,5 percenta hlasov. V prieskume preferencií volebných strán nasleduje Smer-SD, ktorý by získal 14,8 percenta, a SaS so ziskom 11,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Actly pre Topky.sk a Zoznam.sk.
Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie OĽANO (8,3 percenta hlasov), Progresívne Slovensko (7,5 percenta) i KDH (6,3 percenta). Nad päť percent by dosiahlo aj hnutie Sme rodina (5,5 percenta) a Republika (5,4 percenta).
Do NR SR by sa nedostala Aliancia (3,7 percenta), SNS (3,5 percenta), Za ľudí (3,4 percenta), ĽSNS (3 percentá) ani Dobrá voľba (2,4 percenta). Pod jedno percento hlasov by získala strana Spolu (0,9), Život-NS (0,4) a Kresťanská únia (0,3 percenta). Zvyšných 0,6 percenta by si podelili iné strany.
Ilustrácia: porovnanie výsledkov prieskumu od októbra 2020 do júna 2021. Zdroj: Actly
Kto rástol a klesal za posledný polrok
Najväčšiu zmenu v politických preferenciách zaznamenala strana Smer –SD s najlepším výsledkom od vzniku strany Hlas. Smer zrejme posilnili najmä nestáli voliči strany Sme rodina, ktorá klesla takmer na úroveň z konca roka 2020. Aj v júni pokračoval kontinuálny pokles OĽaNO a mierny nárast KDH.
Dankova tzv. SNS sa stabilne potáca na nezvoliteľnej pozícii, pričom jej vedenie si zrejme stále stojí na vedení a nechápe, že skončilo. Novinkou je preferenčný zápis novej národnej strany ŽIVOT, ktorá sa snaží o postupnú integráciu národných subjektov alebo uveriteľných národných politikov.
Aj tak sú však výsledky národných a konzervatívnych síl jedny z najhorších, hoci spolu by mali asi 12% s potenciálom možno 15 percent. Smer-SD naberá na sile aj svojim novým proslovenským vyhranením sa. Ak by však na svoju kandidátku zobral Andreja Danka, o čo sa technokratický, ale nie národný šéf SNS snaží, jeho kontroverzné a už málo uveriteľné „vlastenectvo“ Smer-u skôr poškodilo ako pomohlo.
-RED2-