Pripravia nás o slobodu a hotovosť? ECB hovorí, že hotovosť „nie je vhodná“ pre digitálnu ekonomiku

Ilustračné foto: Pixabay

V digitálnej ekonomike už hotovosť nie je užitočným nástrojom a digitálna mena centrálnej banky (CBDC) je podľa nového dokumentu Európskej centrálnej banky (ECB) „jediným riešením“ na pokračovanie existujúceho menového systému.

Centrálna banka eurozóny nedávno zverejnila dokument s názvom „Ekonomika digitálnej meny centrálnej banky“, v ktorom autori hodnotili dôsledky pre finančný systém a skúmali súkromie údajov a digitálne platby.

CBDC, ako napríklad digitálne euro, by bolo „jediným riešením“ na uľahčenie „plynulého pokračovania“ súčasného menového systému, uzavreli analytici.  Uprostred diskusie o tom, že CBDC by obmedzili ponuku úverov a boli rušivou silou na finančných trhoch, dokument tieto obavy odmieta ako neopodstatnené.

Digitálne peniaze sú v digitálnej ekonomike rozhodujúce, poznamenala ECB.

Keďže „hotovosť stráca svoju príťažlivosť ako efektívny platobný prostriedok“, CBDC je nevyhnutným nástrojom na inštaláciu.

Zatiaľ čo výskum identifikuje nevýhody zavedenia jednotného digitálneho menového systému, ako je pomalé tempo zúčtovania, vývoj na trhu a adopcia, dokument poznamenáva, že „digitálna aktualizácia hotovosti“ je rozhodujúca pre pokrok „dvojvrstvového systému verejnej správy“ a súkromných​​peňazí“.

V konečnom dôsledku má vraj hotovosť „veľké ekonomické náklady bez jasných výhod“, takže „konštrukčne nie je „vhodná“ pre digitálny vek.

Digitálne peniaze môžu vyvolať obavy o súkromie, varujú autori.

Výskumníci však poukazujú na „paradox ochrany súkromia“: spotrebitelia budú v prieskumoch zdôrazňovať dôležitosť súkromia, no osobné údaje budú dávať zadarmo alebo výmenou za malé odmeny.

„Z hľadiska verejnej politiky si tieto pozorovania vyžadujú ďalšiu skepsu týkajúcu sa schopnosti trhových síl dosiahnuť efektívnu úroveň ochrany súkromia,“ uvádza správa.

Dokument tiež odmieta kryptomeny a stablecoiny a nazýva ich „hrozbou pre menovú suverenitu“.

Privítala pracovnú skupinu prezidenta Joea Bidena pre digitálne aktíva, ktorá dala dohromady regulačný rámec pre krypto sektor, ako aj nespočetné množstvo ďalších regulácií, ktoré sa zvažujú na celom svete.

„Tieto návrhy by priniesli nové formy digitálnych peňazí do regulačného obvodu a pomohli by vyriešiť niektoré z hlavných problémov súvisiacich s menovou suverenitou a finančnou stabilitou,“ uvádza sa v novinách.

Vzostup CBDC

 Mnohé vlády a centrálne banky na celom svete študovali CBDC ako potenciálneho nástupcu alebo doplnku fyzických peňazí.

V januári napríklad Federálny rezervný systém zverejnil diskusný dokument s názvom „Peniaze a platby: Americký dolár vo veku digitálnej transformácie“. Skúmal klady a zápory možného amerického CBDC.

Pri predkladaní svojej polročnej správy o menovej politike Kongresu v júni predseda Fedu Jerome Powell odporučil, že digitálny dolár je „niečo, čo musíme ako krajina preskúmať“, čo „by nemalo byť straníckou vecou“.

“Je to veľmi dôležitá potenciálna finančná inovácia, ktorá ovplyvní všetkých Američanov,” povedal Výboru Snemovne reprezentantov pre finančné služby. “Naším plánom je v nadchádzajúcich rokoch pracovať na politickej aj technologickej stránke a v určitom okamihu prísť do Kongresu s odporúčaním.”

Dodal, že ak by Spojené štáty mali vytvoriť digitálny dolár, musela by ho vydať federálna vláda a nie súkromná inštitúcia.

„Jednou otázkou okolo CBDC je, či chceme, aby sa súkromný stablecoin stal digitálnym dolárom? Myslím, že odpoveď je nie,“ povedal Powell. “Ak máme mať digitálny dolár, mali by to byť peniaze garantované vládou, nie súkromné ​​peniaze.”

Kongres požaduje rýchlejšiu akciu v súvislosti s digitálnym dolárom. Dvojstranná skupina členov Kongresu vyzvala Fed, aby urýchlil prácu na CBDC.

„Keďže krajiny po celom svete súťažia o nasadenie digitálnych verzií svojich vlastných mien, Amerika nemôže zostať pozadu,“ uviedol Waters vo vyhlásení v máji pred vypočutím o výhodách a rizikách CBDC.

Minulý mesiac prezidentka ECB Christine Lagardeová presadzovala digitálne euro a uviedla, že digitalizáciou oficiálnej meny v 19 z 27 členských štátov Európskej únie možno „dosiahnuť“ stabilitu a prístup verejnosti.

Digitálne euro by podľa Lagardeovej hotovosť skôr doplnilo, než aby ju nahradilo. Poukázala tiež na to, že CBDC by bola úspešná len vtedy, ak by sa zaoberala potrebami spotrebiteľov a podnikov a zabezpečila, aby boli od začiatku zavedené záruky ochrany súkromia.

To, čo Lagardeová napísala v blogovom príspevku , zaisťuje, že digitálne euro „slúži ako kotva pre celý platobný systém“.

USA, Európa prijmú digitálny jüan?

Ale zatiaľ čo Spojené štáty a Európa sa možno pokúšajú prevziať vedúcu úlohu v takej kritickej otázke v globálnom menovom systéme, trhoví analytici poznamenávajú, že vyspelé ekonomiky môžu reagovať na kroky Číny.

Po siedmich rokoch intenzívneho štúdia uvoľnila Čínska ľudová banka (PBoC) v roku 2021 digitálny jüan. E-jüan je CBDC, ktorý sa snaží nahradiť časť hotovosti, ktorá je v súčasnosti v obehu, keďže fyzické peniaze používa menej čínskych spotrebiteľov. Odhaduje sa, že hotovosť predstavovala v roku 2020 približne jednu štvrtinu transakcií na mieste predaja, čo je pokles z takmer 75 percent v roku 2012.

Niektorí tvrdia, že Peking sa snaží rozložiť globálny menový systém, ale predstavitelia tvrdia niečo iné.

Počas vystúpenia na fóre v Šanghaji v decembri 2020 bývalý šéf PBoC Zhou Xiaochuan poznamenal , že hlavným cieľom je technológia, nie menová prevaha. Richard Turrin, autor knihy „Cashless: China’s Digital Currency Revolution“, však v marci pre CNBC povedal , že digitálny jüan by mohol v nasledujúcom desaťročí ohroziť americký dolár v medzinárodných obchodných dohodách.

Pamätajte, že Čína je najväčšou obchodnou krajinou a pri nákupe vecí z Číny uvidíte, že digitálny jüan pomaly vytlačí dolár

povedal. “Ak pôjdeme o päť až desať rokov von, áno, digitálny jüan môže zohrať významnú úlohu pri znižovaní používania dolára v medzinárodnom obchode.”

Jüan sa stal jednou z najobľúbenejších mien v cezhraničných transakciách v roku 2021 a predstavuje 2,7 percenta globálnych platieb, čo je podľa januárových štatistík Spoločnosti pre celosvetové medzibankové finančné telekomunikácie (SWIFT) najviac za posledných šesť rokov. Americký dolár predstavoval viac ako 40 percent medzinárodných transakcií.

Akýkoľvek pokus o zosadenie amerického dolára ako hlavnej medzinárodnej rezervnej meny by si vyžiadal čas. Podľa údajov o zložení oficiálnych devízových rezerv (COFER) Medzinárodného menového fondu (MMF) tvorili doláre v prvom štvrťroku 2022 takmer 60 percent rezerv. Yuan predstavoval menej ako 3 percentá.

Ponúkajú CBDC riziká?

Ale zatiaľ čo mnohí tvorcovia verejnej politiky sú nadšení z perspektívy CBDC, kritici uznávajú, že existuje veľa nevýhod.

Primárnym rizikom pre CBC je narušenie súkromia. Či už federálnou vládou alebo orgánmi činnými v trestnom konaní, štát môže monitorovať každú finančnú transakciu spotrebiteľa. Rovnako ako v prípade celoštátneho systému kreditného skóre v Číne, odborníci varujú, že nie je ťažké vidieť, ako vláda zavádza digitálne peniaze, aby uľahčila inštitúciu programov sociálneho monitorovania.

„Koniec hotovosti a insta-analýza finančných transakcií umožňuje dohľad, štátnu kontrolu a v konečnom dôsledku sociálne inžinierstvo v takom rozsahu, aký sa nikdy nepovažoval za možný,“ poznamenáva šéf stratégie nadácie pre ľudské práva Alex Gladstein .

„Keď vláda môže odobrať finančné privilégiá za zverejnenie nesprávneho slova na sociálnych sieťach, vyslovenie nesprávnej veci v telefonáte rodičom alebo zaslanie nesprávnej fotografie príbuzným, jednotlivci sa sami cenzurujú a sú mimoriadne opatrní.

Týmto spôsobom môže kontrola nad peniazmi vytvoriť sociálny chladiaci účinok

Ďalším faktorom je rýchlejšie prijímanie menových politík, najmä v časoch krízy, akou je pandémia koronavírusu.

„Prechod tiež zjednodušuje vykonávanie menovej politiky – centrálna banka môže okamžite zmeniť ponuku vydaním alebo zrušením kódov na svojich vlastných účtoch,“ napísal Ajay Mookerjee v Harvard Business Review.

“A platbou úrokov z držby CBDC však centrálna banka môže priamo prenášať menovú politiku na domácnosti namiesto toho, aby ovplyvňovala sadzby komerčných vkladov prostredníctvom sadzieb, ktoré ponúka bankám na ich rezervných účtoch v centrálnej banke.”

Hoci zástancovia tvrdia, že by to mohlo podporiť finančný systém, Svetová banka varovala, že v skutočnosti ohrozuje „finančnú integritu“ dnešnej bankovej infraštruktúry.

„Zavedenie CBDC by mohlo narušiť existujúcu štruktúru finančného sprostredkovania. Okrem toho v závislosti od dizajnu a kontextu krajiny môže CBDC predstavovať riziko pre finančnú stabilitu, finančnú integritu, ochranu údajov a súkromie a kybernetickú odolnosť,“ vysvetlila Svetová banka vo svojej správe „Južná Ázia Economic Focus“ v apríli.

V konečnom dôsledku sa CBDC môže ukázať ako nákladná investícia, ktorá nedokáže dosiahnuť nič podstatné, hovorí Centrum pre európsku reformu.

„Bez rozsiahleho prijatia bude CBDC drahým neúspechom a málo prispeje k dosiahnutiu cieľov centrálnych bánk,“ uviedol vedúci výskumu Zach Meyers . „EÚ by sa nemala nechať rozptyľovať vyhliadkou na digitálne euro – čo môže znieť pôsobivo a vzrušujúco, ale môže poskytnúť Európanom niekoľko výhod, ktoré si už teraz nemôžu užívať.“

Keďže viac krajín posudzuje CBDC a iné trhy, ktoré ich už implementujú do štruktúry svojich ekonomík, monetárny experiment sa môže odohrávať v reálnom čase.

Andrew Moran

O autorovi: Andrew Moran pokrýva obchod, ekonomiku a financie. V Toronte je spisovateľom a reportérom už viac ako desať rokov, s titulkami o Liberty Nation, Digital Journal a Career Addict. Je tiež autorom knihy „Vojna o hotovosť“.

Pôvodný zdroj tohto článku je The Epoch Times

 

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/pripravia-nas-o-slobodu-a-hotovost-ecb-hovori-ze-hotovost-nie-je-vhodna-pre-digitalnu-ekonomiku/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings