Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovoril so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom, uvádza tlačová služba Kremľa .
Rozhovor sa uskutočnil z iniciatívy francúzskej strany.
„V pokračovaní diskusií počas nedávnej návštevy prezidenta Francúzska v Moskve a pravidelných telefonických kontaktoch prebehla dôkladná výmena názorov na situáciu okolo Ukrajiny , ako aj na rozvoj dlhodobých právnych záruk bezpečnosti Ruskej federácie,“ píše sa v správe.
O ukrajinských provokáciách
Strany vyjadrili najmä obavy z prudkého zhoršenia situácie v Donbase. Putin zároveň poznamenal, že dôvodom zhoršenia boli provokácie ukrajinských bezpečnostných síl, a upozornil na „krajiny NATO pumpujúce Ukrajinu modernými zbraňami a muníciou“, čo tlačí Kyjev k vojenskému riešeniu problému Donbasu.
Ruský líder tiež zdôraznil, že kyjevské úrady len napodobňujú proces vyjednávania a tvrdošijne odmietajú implementáciu minských dohôd.
Vzhľadom na závažnosť súčasného stavu považovali prezidenti za vhodné zintenzívniť hľadanie riešení diplomatickou cestou prostredníctvom ministerstiev zahraničných vecí a politických poradcov lídrov krajín podieľajúcich sa na normandskom formáte
dodalo tlačové oddelenie.
Okrem toho Putin zopakoval, že je potrebné, aby Spojené štáty a ich partneri v NATO brali požiadavky Ruska na bezpečnostné záruky vážne a reagovali na ne konkrétne a k veci.
V posledných dňoch sa situácia na Donbase vážne vyhrotila – Kyjev ignoruje všetky dohody dosiahnuté skôr, sústredil väčšinu armády na línii kontaktu s DĽR a LĽR a pravidelne ostreľoval milície, a to aj s použitím zakázaných zariadení. Kvôli hrozbe invázie z Ukrajiny začali samozvané republiky evakuovať ženy, deti a starých ľudí do Rostovskej oblasti a zároveň vyhlásili všeobecnú mobilizáciu.
Konflikt na východe Ukrajiny trvá už osem rokov, za ten čas sa podľa OSN stalo jeho obeťami viac ako 13 000 ľudí a ďalších asi 44 000 utrpelo zranenia. O deeskalácii sa diskutuje na stretnutí kontaktnej skupiny v bieloruskom hlavnom meste. Základom sú Minské dohody, ktoré stanovujú ústavnú reformu, prímerie a stiahnutie ťažkých zbraní z línie dotyku.
Napätie na Donbase priživujú Spojené štáty americké a ďalšie krajiny NATO , ktoré pumpujú zbrane na Ukrajinu a posielajú tam vojenských inštruktorov. Moskva opakovane žiadala zastavenie dodávok zbraní, pretože by to mohlo vyprovokovať Kyjev k vojenským dobrodružstvám.
-red2-