Ruský prezident je znepokojený, že prvky americkej globálnej protiraketovej obrany sú rozmiestnené v blízkosti Ruska.
Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za “dôsledok eufórie a mylných predstáv po skončení studenej vojny”. Vyhlásil tiež, že Rusko je pripravené prijať vojensko-technické opatrenia, ak sa NATO priblíži k jeho hraniciam.
Podľa agentúry TASS to Putin vyhlásil v utorok v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany. Putin dodal, že nerozumie rozširovaniu NATO na východ po studenej vojne, keďže vzťahy medzi Moskvou a Západom boli v tom čase takmer spojenecké.
Americké systémy pri ruských hraniciach
Putin upozornil, že Rusko je pripravené prijať vojensko-technické opatrenia, ak sa NATO priblíži k jeho hraniciam. V tejto súvislosti tlmočil “mimoriadne znepokojenie” Moskvy, ktoré súvisí s rozmiestnením prvkov amerických systémov protiraketovej obrany v blízkosti ruských hraníc, vrátane ich možného výskytu na Ukrajine.
Sme mimoriadne znepokojení, že prvky americkej globálnej protiraketovej obrany sú rozmiestnené v blízkosti Ruska
uviedol Putin.
Moskvu zasiahnu do 5 až 7 minút
Podľa neho “odpaľovacie zariadenia MK-41 umiestnené v Rumunsku a plánované nasadenie v Poľsku sú prispôsobené na použitie útočných systémov Tomahawk”.
“Ak sa raketové raketové komplexy USA a NATO objavia na Ukrajine, čas doletu do Moskvy sa skráti na sedem až desať minút,” vyhlásil Putin a dodal, že s nasadením hypersonických zbraní “iba na päť minút”.
Ohrozená je ruská bezpečnosť a suverenita
V tejto situácii má Rusko podľa Putina plné právo podniknúť kroky na zaistenie svojej bezpečnosti a suverenity.
Nepožadujeme pre seba nijaké špeciálne exkluzívne podmienky. Rusko sa zasadzuje za rovnakú a nedeliteľnú bezpečnosť v celom eurázijskom priestore
zdôraznil s tým, že Rusko má “plné právo urobiť to”.
Rusko vyžaduje právne, nie verbálne garancie
Deklaroval, že Rusko teraz “potrebuje od Spojených štátov nie verbálne ubezpečenia o bezpečnostných zárukách, ale právne záväzný dokument”.
“Potrebujeme dlhodobé právne záväzné záruky,” konštatoval Putin, pričom spomenul, že “Spojené štáty ľahko odstúpia od všetkých medzinárodných zmlúv, ktoré sa (pre ne) z nejakého dôvodu stanú nezaujímavé.”
Ako príklad ruský prezident uviedol odstúpenie USA od Zmluvy o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM) a od Zmluvy o otvorenom nebi.
NATO ohrozuje Rusko nasadením útočných zbraní
Putin sa na zasadnutí zmienil o tom, že keď americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi navrhol začať rokovania o príprave konkrétnych bezpečnostných dohôd, samotný Biden “navrhol vymenovať zodpovedných predstaviteľov za túto oblasť”.
Podľa Putina práve v reakcii na to “sme poslali naše návrhy (dohôd a zmlúv medzi Ruskou federáciou a NATO a Ruskou federáciou a Spojenými štátmi), ktoré by vylučovali ďalšie rozširovanie NATO na východ resp. nasadenie útočných zbraňových systémov”.
Uviedol tiež, že Ruská federácia by mala rozvíjať vojenskú a vojensko-technickú spoluprácu s členskými krajinami Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) a Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti a posilniť bezpečnosť zväzového štátu s Bieloruskom.
-red1-