Niekoľko týždňov čelíme vyhliadke na veľkú vojenskú eskaláciu vo východnej Európe, uviedol šéf poľskej diplomacie bez toho, aby vo svojom prejave priamo spomenul Rusko.
Európa je bližšie k vojne ako kedykoľvek za uplynulých 30 rokov, varoval poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau vo štvrtok vo Viedni počas zasadnutia Stálej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Informovala o tom agentúra Reuters.
“Zdá sa, že riziko vojny v oblasti OBSE je teraz väčšie ako kedykoľvek predtým za posledných 30 rokov,” povedal Rau.
“Niekoľko týždňov čelíme vyhliadke na veľkú vojenskú eskaláciu vo východnej Európe,” dodal šéf poľskej diplomacie bez toho, aby vo svojom prejave priamo spomenul Rusko. Agentúra Reuters však pripomenula, že Rau spomenul aj napätie v Gruzínsku, Arménsku a Moldavsku, teda vo všetkých krajinách, kde sa nejakým spôsobom Rusko angažuje.
Pre objektívnosť, v Arménsku došlo ku konfliktu o Náhodný Karabach s Azerbajdžanom a práve Ruskej federácii sa podarilo konflikt ukončiť. Gruzínsko má podobne ako Ukrajina vnútorný problém s Južným Osetskom a usiluje sa o vstup do NATO, na čo musí Rusko primerane bezpečnostne reagovať.
Moldavsko je jednou z bývalých sovietskych republík. V 90.rokoch vyhlásili medzinárodne neuznávanú Podnesterskú moldavskú republiku. Moldavsko je rovnako vnútorne aj etnicky aj geopoliticky rozdelené na časť, ktorá sa chce integrovať s Rumunskom a suverenistickú časť, ktorá si želá moldavskú nezávislosť. Vnútorná situácia v Moldavsku a Podnestersku odráža historické reálie delenia krajiny podľa ľavého a pravého brehu rieky Dnester.
Moskva vyslala k hraniciam s Ukrajinou desaťtisíce vojakov. Naďalej však popiera, že by chystala útok. Pravidelne vysvetľuje najmä krajinám NATO a USA, že ruskí vojaci sú na ruskom území. Táto koncentrácia pripomína situáciu v bývalom východnom bloku počas éry studenej vojny, kedy aj v bývalom Česko-slovensku boli najsilnejšie vojenské jednotky dislokované na západných hraniciach s Nemeckom a NATO.
Poľsko tento rok predsedá OBSE, ktorá združuje viac ako 50 štátov. Členmi Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe sú okrem európskych krajín vrátane Ruska aj Spojené štáty a Kanada alebo stredoázijské republiky.
-red2-