Rozhovory medzi Vladimirom Putinom a Alexandrom Lukašenkom sa skončili v Kremli. Rozhovor trval dve a pol hodiny, po ňom išli lídri na tlačovku.
Rozhovor sa podľa Putina niesol v priateľskej a zároveň obchodnej atmosfére. Zdôraznil, že Moskva a Minsk sú strategickými partnermi, “dobrými susedmi, najbližšími spojencami”.
Pevne nás spája spoločná história, duchovné hodnoty, rodinné väzby. Rôznorodá bilaterálna spolupráca je vždy postavená na princípoch vzájomného rešpektu, podpory a zohľadňovania záujmov toho druhého
povedal.
Strany diskutovali o implementácii 28 sektorových programov a vo všeobecnosti o ustanoveniach Zmluvy o založení štátu Únie. Podľa prezidenta Ruska majú lídri otázky rozvoja integrácie neustále pod kontrolou.
Hlavy štátov sa dohodli na budovaní vojenskej spolupráce na pozadí zvýšenej aktivity NATO na vonkajších hraniciach. Spoločné cvičenia si pochvaľovali, pričom zdôraznili, že manévre majú obranný charakter a nikoho neohrozujú.
Rokovania s NATO a bezpečnostné záruky
„Diskutovali sme o situácii okolo presadzovania ruských požiadaviek na Západ, ktorých hlavným je zabrániť ďalšiemu rozširovaniu NATO, odmietnuť nasadenie úderných zbraní v blízkosti ruských hraníc a vrátiť vojenský potenciál a infraštruktúru bloku v Európe štátu. z roku 1997, keď bol podpísaný Zakladajúci akt Ruska NATO,“ povedal Putin.
S Lukašenkom sa podelil o detaily komunikácie so zahraničnými kolegami s tým, že Minsk je tiež znepokojený touto otázkou. Západ zároveň podľa ruského lídra zatiaľ neakceptuje ruské predstavy o bezpečnostných zárukách.
Putin zdôraznil, že Moskva je pripravená ísť diplomatickou cestou riešenia problémov „za predpokladu, že sa všetky otázky budú posudzovať v komplexe, bez oddelenia od hlavných ruských návrhov“. Ich realizácia je pre Rusko absolútnou prioritou, zdôraznil.
Situácia na Donbase
Putin v rozhovore o situácii na Donbase povedal, že kľúčom k obnoveniu mieru je plnenie minských dohôd.
Všetko, čo musí Kyjev urobiť, je sadnúť si za rokovací stôl s predstaviteľmi Donbasu a dohodnúť sa na politických, vojenských, ekonomických a humanitárnych opatreniach na ukončenie konfliktu
zdôraznil ruský prezident. Podľa neho čím skôr sa tak stane, tým lepšie.
Putin poznamenal, že teraz na juhovýchode Ukrajiny dochádza k zhoršeniu situácie. Lukašenko dodal, že “ľudia sú už pripravení odtiaľ utiecť a možno už utekajú – to nie je normálne.”
“Nikto nechce len vojnu, ale dokonca aj prehĺbenie niektorých konfliktov. Nepotrebujeme to: ani Rusi, ani Bielorusi. Nezávisí to ani od našich susedov – Ukrajiny,” povedal bieloruský prezident.
“Áno a vo všeobecnosti sú ľudské práva na Ukrajine masívne a systematicky porušované. Diskriminácia rusky hovoriaceho obyvateľstva je pevne stanovená na legislatívnej úrovni,” pripomenul ruský prezident.
Uviedol, že nevenoval pozornosť početným výčitkám o ruskej „invázii“ na Ukrajinu – „reagovať na ne je drahšie“.
Západné sankcie
Rusko a Bielorusko vynakladajú spoločné úsilie na zmiernenie dôsledkov západných sankcií, ktoré sú zamerané na “komplikovanie sociálno-ekonomickej situácie v oboch krajinách”, povedal Putin.
“Toto je sankčný tlak, po prvé, je to absolútne nelegitímne. Ide o hrubé porušenie medzinárodného práva, o ktoré sa tí, čo o tom teraz rozprávajú, starajú len vtedy, keď je to pre nich výhodné. A keď to nie je výhodné, sú šťastní, keď zabúdajú na všetky normy medzinárodného práva verejného,“ povedal.
Ako si je istá hlava štátu, Západ si vždy nájde dôvod na nové obmedzenia, pretože jeho cieľom je spomaliť rozvoj Ruska či Bieloruska a vytvárať nekalú konkurenciu.
Podľa Putina „vždy existuje riešenie“ na celý rad problematických otázok vrátane sankcií. Za posledných osem rokov tak Moskva urobila veľa pre implementáciu politiky nahrádzania dovozu a zvýšenie úrovne ekonomickej suverenity.
“Je to veľmi dobré, obrazne povedané, Alexander Grigorievich povedal, že svet je veľký, nedá sa všetko zamknúť. A je to naozaj tak. Pripájam sa k tomuto hodnoteniu,” dodal.
Prezident poznamenal, že ruské orgány sa budú snažiť vytvoriť pohodlnejšie podmienky pre podnikanie oboch krajín.
-red1-