Ministerstvo uviedlo, že úrady západných krajín a médiá sa dohodnú na eskalácii umelého napätia okolo Ukrajiny, aby odvrátili pozornosť od vlastných agresívnych činov.
Koordinovaný informačný útok proti Moskve má za cieľ zdiskreditovať spravodlivé požiadavky Ruska na bezpečnostné záruky a ospravedlniť západné geopolitické ašpirácie. Uvádza sa to v piatkovom posolstve ruského ministerstva zahraničných vecí o príkladoch zverejnenia rozsiahlej dezinformačnej kampane západnými médiami propagujúcimi tézu o údajne hroziacej ruskej invázii na Ukrajinu.
Diplomatické oddelenie uviedlo, že na prelome rokov 2021 a 2022 čelil globálny informačný priestor mediálnej kampani, ktorá nemá obdobu vo svojom rozsahu a sofistikovanosti a ktorej cieľom je presvedčiť svetové spoločenstvo, že Ruská federácia pripravuje inváziu na územie Ukrajiny. .
“Tento spis zhromažďuje a dokumentuje niektoré z najvýznamnejších falošných publikácií v západných médiách. Sú dôkazom toho, že proti Moskve prebieha koordinovaný informačný útok zameraný na podkopanie a diskreditáciu spravodlivých požiadaviek Ruska na bezpečnostné záruky, ako aj na ospravedlnenie západných geopolitických ašpirácie a vojenský rozvoj územia Ukrajiny,“ uviedla vo vyhlásení ruská diplomatická služba.
Koordinovaný kolobeh
Na Smolenskej námestí poukázali na to, že „médiá v rozpore so štandardmi poctivej žurnalistiky šíria úprimné dezinformácie, zapájajú sa do manipulácií s cieľom vniesť do verejnej mienky tézu o agresívnych zámeroch Moskvy“.
„Zároveň boli ignorované podrobné a odôvodnené vysvetlenia ruských predstaviteľov, najmä opakované ubezpečenia o záväzku Ruska mierové diplomatické urovnanie krízy na Ukrajine na základe minského balíka opatrení, odkazy na národného suverénneho právo štátov premiestniť svoje ozbrojené sily na svojom území, ako aj vyhlásenia o obrannom charaktere vojenských cvičení vedených spoločne s ozbrojenými silami Bieloruska.
Okrem toho boli ignorované obavy Moskvy, čo naznačuje, že to bol Západ, kto sa pohyboval svoju vojenskú infraštruktúru k hraniciam Ruska, poskytovanie vojensko-technickej pomoci Ukrajine, jej vyzbrojovanie, vysielanie jej vojenských inštruktorov, vykonávanie rozsiahlych a nebezpečných vojenských cvičení,“ uviedlo ministerstvo.
Poukázali tiež na to, že v skutočnosti západné médiá slúžili politickému poriadku svojich vlád, koordinovali replikáciu falošných informácií a zúčastňovali sa na rozsiahlej informačnej vojne.
Nie je správne hodnotené
Diplomatické oddelenie osobitne upozornilo na postavenie predstaviteľov západných krajín v kontexte masívnej dezinformačnej kampane proti Rusku. “Všetkým možným spôsobom sa vyhýbajú riadnemu posúdeniu, čím v podstate potvrdzujú svoju účasť na falzifikátoch a pretláčaní.
Orientačné sú v tejto súvislosti vyjadrenia predstaviteľa zahraničnej služby EÚ Petra Stana k situácii okolo nastrčenia Bloombergu” o údajnom začatí ruskej invázie na Ukrajinu,“ dodal. Aj keď bola dezinformácia oficiálne uznaná jej zdrojom, politik, nútený odpovedať na otázku médií (o proaktívnom komentovaní nemôže byť reč), ju charakterizoval ako „chybu s krátkou životnosťou“. Teda rozpoznaním jasného falzifikátu sa ho v skutočnosti snažil ospravedlniť tým, že to nemalo žiadne následky.
Na Smolenskej námestí teda zdôraznili, že „môžeme hovoriť o sprisahaní medzi autoritami západných krajín a médiami s cieľom eskalovať umelé napätie okolo Ukrajiny masívnym a koordinovaným pretláčaním nepravdivých informácií do geopolitických záujmov, najmä s cieľom odvrátiť pozornosť z ich vlastných agresívnych činov.”
Príklady článkov
Ruské ministerstvo zahraničia uvádza veľké množstvo príkladov rozsiahlej dezinformačnej kampane západných médií. V prvom rade na Smolenskej námestí upútali pozornosť americké médiá.
Diplomatické oddelenie zdôraznilo, že ako sa očakávalo, najcitovanejšie zdroje zo Spojených štátov udávali tón celej kampani, ktorej povaha publikácií „je udržiavaná zámerne výrazným spôsobom“. Ministerstvo upozornilo najmä na skutočnosť, že „osobitnú úlohu v tejto činnosti zohrala tlačová agentúra Bloomberg, ktorá je úzko spätá s americkým politickým establishmentom, ktorý bol v poslednom čase dvakrát poznačený nepotvrdenými vedomými falzifikátmi, ktoré museli byť vyvrátené na samom vrchole.“
Po Spojených štátoch sa druhým najaktívnejším mediálnym poľom stal informačný priestor Nemecka, dôležitého spojenca USA v NATO a lokomotívy EÚ. “Veľmi populárny magazín Bild a konkrétne jeho štábny spisovateľ Y. Ryopke bol vybraný ako hlavný vykonávateľ falošných objednávok,” poznamenalo diplomatické oddelenie.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí neignorovalo britské médiá, „ktoré vo veľkom počte a veľmi často tlačia správy o ‚invázii‘, používajú rovnaké rétorické prostriedky ako ich ostatní kolegovia v bloku NATO“.
Na Smolenskej námestí poukázal aj na médiá, „zdanlivo neutrálne Švajčiarsko“. Preto D. Nauer, korešpondent moskovskej televízie SRF, v televíznej reportáži z 28. januára tvrdí, že “Rusko presúva obrovské sily k hraniciam s Ukrajinou. Vojenská technika vrátane tankov bola privezená tisíce kilometrov zo Sibíri.”
„Zároveň sa ako videopodpora používa zábery z výcvikových úloh, ktoré na cvičiskách rozpracúvajú jednotky kombinovanej formácie zbraní Južného vojenského okruhu, čím sa u diváka vytvára falošný dojem, že ťahajú útočné zbrane k hraniciam s Ukrajinou. s cieľom realizovať agresívne plány Moskvy, ktoré existujú len v hlavách západných propagandistov,“ dodalo ruské ministerstvo zahraničia.
Francúzske médiá tiež poznamenali v diplomatickom oddelení. “Francúzske médiá, ktoré majú dlhú tradíciu žurnalistiky, pracujú na falošnej agende vlastným štýlom: využívajú literárne obraty, snažia sa brať skôr obrazné ako faktické informácie. Príkladom takýchto publikácií je správa G. Perriera, špeciálny korešpondent pre francúzsky časopis Le Point z Kyjeva z 3. februára tohto roku“ – dodali v diplomatickom oddelení.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí upozornilo okrem iného na informácie zverejnené v médiách EÚ, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska, Nórska, Dánska, Islandu, Švédska, Austrálie a Japonska.
“Navyše, práca bezpilotných lietadiel, ktorých počet v nás tiež vyvoláva vážne obavy. Preto je situácia zložitá. Motivácia a morálka našich jednotiek naznačuje, že sme schopní ochrániť civilné obyvateľstvo Donbasu. Ale pri zároveň to určite nebude jednoduché a nevylučujeme, že situácia sa môže uberať takouto trajektóriou, keď budeme nútení obrátiť sa o pomoc na Ruskú federáciu,“ uzavrel Pušilin.
-red1-