Samit Putin-Biden:  Ochota porozumieť jeden druhému. Chcú vytýčiť “červené čiary”

Americký prezident Joe Biden a šéf Kremľa Vladimir Putin sa na stredajšom summite v Ženeve dohodli, že veľvyslanci ich krajín sa vrátia na svoje pôsobiská a budú pokračovať v plnení svojich diplomatických povinností. Ruský prezident to uviedol na tlačovej konferencii po skončení vrcholnej schôdzky, píše denník The Guardian.

Veľvyslanec USA v Rusku John Sullivan a ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov boli pred niekoľkými mesiacmi pre napäté vzťahy Washingtonu a Moskvy povolaní späť do svojich domovských krajín.

Termín návratu veľvyslancov zatiaľ podľa Putina nebol určený. Dodal však, že ide len o “technickú otázku”.

Na otázku redaktora televízie CNN, či boli rozhovory s Bidenom poznačené nevraživosťou, Putin odpovedal, že to tak nebolo a označil ich za “celkom konštruktívne”. Obe strany podľa neho preukázali “ochotu porozumieť jeden druhému”.

Putin tiež informoval, že sa s Bidenom dohodli na začatí rokovaní o kybernetickej bezpečnosti. Biely dom ešte pred začiatkom rokovaní naznačil, že Biden na stretnutí s Putinom otvorí i otázku nedávnych kybernetických útokov voči americkým spoločnostiam.

Ruský prezident potvrdil, že s Bidenom diskutovali o jadrových zbraniach, a konštatoval, že Rusko a USA nesú osobitnú zodpovednosť za zabezpečenie globálnej strategickej stability.

Tlačovú konferenciu Putina pozorne sleduje Biden a jeho tím, píše CNN. Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa chce americká strana vidieť, akým spôsobom Putin summit zhodnotí, preto sa rozhodla, že Biden predstúpi pred novinárov až po Putinovi.

Putin videl záblesk dôvery

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore o vyhliadkach na vzťahy s USA po stretnutí s americkým vodcom Joe Bidenom uviedol, že v takejto situácii nemôže existovať žiadna dôvera v rodinu, ale blýska sa na lepšie časy.

„Viete, Lev Tolstoj raz povedal:  V živote nie je šťastie, existuje iba jeho záblesky. Vážte si ich. Zdá sa mi, že v takejto situácii nemôže existovať žiadna dôvera v rodinu, ale zdá sa mi, že sa jej záblesk objavil, uviedol Putin na tlačovej konferencii po skončení summitu Rusko – USA V Ženeve. Takto odpovedal na otázku, či sa mu s Bidenom podarilo dosiahnuť novú úroveň porozumenia.

Putin uviedol, že na stretnutí s Bidenom nebol vyvíjaný žiadny tlak

“Necítili sme žiadny tlak, hoci rozhovor bol priamy, otvorený a bez zbytočných diplomatických odchýlok od daných tém. Opakujem ešte raz, nebol tu žiadny tlak ani z našej strany, ani z ich strany – a je to zbytočné: ľudia sú nie pre to, aby sa stretli, “uviedol Putin na tlačovej konferencii po rokovaniach s americkým prezidentom v Ženeve.

Vladimir Putin, keď hovoril o „skóre“ pri rokovaniach so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom, poznamenal, že s ním súhlasí, že rokovania nie sú športovou udalosťou.

Putin dodal, že stretnutie bolo všeobecne produktívne, vecné, konkrétne a konalo sa v atmosfére nastavenej na dosahovanie výsledkov. Hlavné boli záblesky dôvery.

Putin a Biden sa „zbežne“ zmienili o uznaní vakcín proti COVID-19

Putin a Biden „náhodne“ spomenuli možnosť vzájomného uznávania vakcín proti COVID-19. Počas rokovaní sa mimochodom spomenula otázka vzájomného uznávania vakcín, uviedol ruský prezident Putin.

„Nie, zmienili sme sa o tejto téme, ale iba okrajovo,“ odpovedal Putin na otázku o možnosti vzájomného uznávania vakcín proti koronavírusu. Vladimir Putin poznamenal, že Rusko ešte za poslednej americkej vlády poslalo pomoc koronavírusom a je v tejto oblasti pripravené na spoluprácu s USA.

Putin pripomenul, že Rusko humanitárne pomohlo USA

Ako viete, ešte za predchádzajúcej správy sme reagovali na žiadosť americkej strany a poslali sme tam dokonca aj naše vybavenie vo forme humanitárnej pomoci. Amerika je veľká a mocná krajina a nejde o to, že tak neurobili.” mať tam dostatok peňazí, práve v tej chvíli veľmi potrebovali ventilačné systémy. Urobili sme to, ako viete, urobili sme to absolútne nezainteresovane a sme pripravení v tejto oblasti v budúcnosti spolupracovať, ale nehovorili sme o tom v r. dnes podrobnosti, “uviedol Putin na tlačovej konferencii po záverečnom summite Ruska a USA v Ženeve.

Biden sa na stretnutí v Ženeve dotkol témy ľudských práv

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že jeho americký náprotivok Joe Biden sa na stredajších rokovaniach v Ženeve dotkol témy ľudských práv. Odpovedal teda na novinársku otázku, či sa na summite hovorilo o situácii okolo Alexeja Navaľného.

„Prezident Biden sa dotkol témy ľudských práv a ľudí, ktorí sa domnievajú, že tieto problémy zastupujú v Ruskej federácii,” povedal Putin novinárom po rusko-americkom samite v Ženeve. „Áno, hovorili sme o tom z jeho iniciatívy.” Väznica na Guantáname stále funguje, hoci nie je v súlade s americkým ani medzinárodným právom  uviedol Putin.

Guantánamo stále funguje. Všeobecne to nezodpovedá ničomu. Ani medzinárodnému právu, ani americkému právu – ničomu. A stále existuje

Rozhovory medzi prezidentmi Ruskej federácie a USA sa uskutočnili v stredu v Ženeve. Stretnutie trvalo približne 3,5 hodiny. Ako Putin poznamenal na konci samitu, rozhovor typu „každý s každým“ s Bidenom trval takmer dve hodiny.

Putin uviedol, že Biden vysvetlil svoje slová o „vrahovi“

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že šéf Bieleho domu Joe Biden v telefonickom rozhovore mu vysvetlil svoje slová o „vrahovi“. Šéf Kremľa dodal, že je s týmito vysvetleniami spokojný.

Putin preto v stredu po rokovaniach s americkým prezidentom v Ženeve odpovedal na otázku novinárov, či sa prezidentom podarilo vysvetliť Bidenove tvrdé vyjadrenia o ruskom vodcovi.

Pokiaľ ide o tvrdé vyhlásenia: čo povedať, všetci tieto vyhlásenia poznáme. Potom mi zavolal prezident Biden, vysvetlili sme to. Bol som s týmito vysvetleniami spokojný

uviedol Putin. Pripomenul, že to bol Biden, kto navrhol zorganizovať toto stretnutie.

Putin sa vrátil k Bidenovým poznámkam a poznamenal: „Pamätajte, že jeho predchodcovi bola položená rovnaká otázka – vyhýbal sa jej. Súčasný americký prezident sa rozhodol odpovedať týmto spôsobom a zdá sa, že jeho odpoveď sa líši od odpovede pána Trumpa,“ uviedol ruský prezident.

Biden v marcovom rozhovore pre ABC uviedol, že ruské vedenie bude musieť „zaplatiť cenu“ za pokusy Moskvy zasahovať do amerických volieb. Šéf Bieleho domu navyše kladne odpovedal na otázku, či považuje Putina za „vraha“.

RT spĺňa všetky požiadavky amerického regulátora, uviedol Putin

Televízny kanál RT spĺňa všetky požiadavky amerického regulátora , uviedol Putin. Russia Today  (RT) vyhovuje všetkým požiadavkám amerického regulátora a zákonom, podľa toho sa registruje a tak ďalej a tak ďalej. Aj keď vytvárajú dosť veľa problémov s náborom personálu, s finančnými transakciami a tak ďalej, vysvetlil  Putin na konferencii po stretnutí s americkým prezidentom.

“Vysvetlili sme túto záležitosť,” dodal ruský vodca.

Rokovali o výmene väzňov, šéf Kremľa obhajoval väznenie Navaľného

Ruský prezident Vladimir Putin po stredajšom summite v Ženeve vyhlásil, že kritik Kremľa Alexej Navaľnyj sa vrátil do Ruska s vedomím, že ho zatknú, keďže porušil ruské zákony a podmienky podmienečného trestu. Informovala o tom agentúra AFP.

Tento človek vedel, že porušuje ruské zákony. Bol dva razy odsúdený

uviedol Putin bez toho, aby Navaľného menoval. Podľa Putina Navaľnyj v nemocnici v Berlíne, kam ho previezli po otrave novičkom, “dával na internet svoje videá… a vedome chcel porušiť zákon”. “Spravil presne to, čo chcel,” povedal Putin s tým, že ignoroval zákon.

Navaľného zadržali v januári po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Z tohto činu obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera.

Väznenie Navaľného prirovnal Putin k obvineniam voči vzbúrencom, ktorí sa podieľali na útoku na americký Kapitol zo 6. januára, pri ktorom zomreli piati ľudia. Putin argumentoval, že podporovatelia exprezidenta Donalda Trumpa prišli do sídla Kongresu “s politickými požiadavkami” a následne boli za to uväznení.

Horúca vojenská oblasť

Na margo zvýšeného napätia medzi Ruskom a USA a ich spojencami vo vojenskej oblasti a obáv Washingtonu z ruských vojenských aktivít Putin povedal, že

Rusko robí cvičenia na svojom území rovnakým spôsobom, ako Spojené štáty na svojom území. Moskva však neťahá svoju vojenskú techniku a vojakov k hraniciam USA. Bohužiaľ, naši americkí partneri to robia. Obavy z tejto situácie by preto nemala vyjadrovať americká strana, ale ruská

konštatoval Putin.

Téma vstupu Ukrajiny do NATO sa podľa Putina preberala len okrajovo, pretože podľa neho “nie je o čom rokovať”.

Aj o výmene väzňov

Putin uviedol, že s Bidenom hovorili i o možnej výmene väzňov. Ako poznamenal, možné sú “kompromisy”. Americký občan Paul Whelan, odsúdený v Rusku za špionáž na 16 rokov odňatia slobody, vyzval Bidena, aby zariadil výmenu väzňov. Ako tvrdí, stal sa obeťou zajateckej diplomacie. Ďalším väzneným americkým občanom je Trevor Reed odsúdený na deväť rokov za útok na ruských policajtov.

Moskva by zase mohla žiadať o vydanie známeho ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta a zmluvného pilota a údajného pašeráka drog Konstantina Jarošenka.

S Bidenom sa podľa Putina dohodli i na začatí rokovaní o jadrovom odzbrojení a možnom nahradení dohody New START obmedzujúcej množstvo jadrových zbraní po vypršaní jej platnosti v roku 2026, píše agentúra AP.

Putin potvrdil, že Biden ho do Bieleho domu nepozval. Ich vzájomné stretnutie napriek tomu zhodnotil ako “produktívne, dôležité a konkrétne”. Konalo sa “v atmosfére, ktorá bola zameraná na dosahovanie výsledkov”.

Pikoška na záver

V rozpačitom slovnom sklze Joe Biden dnes po stretnutí s ruským prezidentom takmer označil Vladimíra Putina za prezidenta Donalda Trumpa.

Zdá sa, že bývalý prezident Trump žije v Bidenovej mysli bez nájmu. Po stretnutí Bidena s ruským prezidentom Vladimirom Putinom došlo k prerieknutiu vodcu slobodného sveta a pri rozhovoroch so schválenými novinármi takmer hovoril o Putinovi ako o prezidentovi Trumpovi. “Chytil som časť prezidentov, hu-hu, Putinovu, hmm, tlačovú konferenciu,” zamrmlal Biden.

-red1-

zdroj foto: tasr, RIA novosti, TASS

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/samit-putin-biden-ochota-porozumiet-jeden-druhemu-putin-citoval-tolsteho-na-otazku-tykajucu-sa-vztahov-s-usa/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings