Súčasná vládna garnitúra úspešne zbavuje Slovensko ochrany vzdušeného priestoru domácimi silami a vlastnými prostriedkami. Po kontroverznom darovaní systému protivzdušnej obrany S-300 zelenského režimu, podobný osud odsunu na vojnovú zónu mimo územie Slovenska by mal stihnúť aj slovenské stíhacie lietadlá MIG-29.
Naď tiež síce zatiaľ nejasne vyhlásil, že je pripravený rokovať o prípadnom poskytnutí lietadiel MiG-29 Ukrajine, keď bude slovenský vzdušný priestor zabezpečený, ale z poznania uplatňovania salámovej metódy sme práve vykročili na vlastné odzbrojenie a vzdanie sa suverenity nad slovenským vzdušným priestorom.
Poľsko je údajne pripravené po uzemnení stíhačiek MiG-29 chrániť vzdušný priestor Slovenskej republiky. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval po piatkovom rokovaní so svojím poľským partnerom Mariuszom Blaszczakom.
Operačný čas na územie Slovenska z poľskej leteckej základne k severnej hranici na úrovni Žiliny je minimálne tridsať minút.
“Rokovali sme s Poľskom o tom niekoľkokrát a som veľmi rád, že minister dnes potvrdil, že hneď po tom, ako sa prijmú potrebné legislatívne opatrenia, na ktorých začneme robiť okamžite, bude Poľsko pripravené starať sa o bezpečnosť nášho vzdušného priestoru do momentu, kým prídu lietadlá F-16 zo Spojených štátov, ktoré sme si objednali,” uviedol Naď.
Táto prokyjevská rošáda vlastného odzbrojenia sa pritom deje mesiac potom ako nám Spojené štáty oznámili, že nie sú schopné dodať nám objednané americké stíhačky F-16 v stanovenom termíne, ktorých dodávku podpísala ešte Pellegriniho vláda v roku 2019. Američania nám zatiaľ poslali simulátory na suché nácviky pilotov v kancelárii.
Vláda USA nám 9.marca definitívne oznámila, že dodanie stíhacích lietadiel F-16 pre Slovensko sa približne o rok oneskorí. Prvé stíhačky by tak po novom mali prísť až po voľbách, v prvej polovici roka 2024.
Lenže ani tento dátum nemusí byť konečný. Dôvodom omeškania má byť oneskorenie dodávok od subdodávateľov pre pandémiu ochorenia COVID-19 a nedostatok čipov na svetovom trhu.
Medzitým však vrcholí ukrajinský vojnový konflikt, ktorý plne zamestnáva Biely dom prioritnými dodávkami zbraní, vrátane práve ohlásených ťažkých bezpilotných bojových lietadiel Raptor na Ukrajinu. Kyjev žiada aj ďalšie prititankové rakety Javelin, ktoré vyrába letecká spoločnosť Lockhead. Tam smeroval aj najnovšia návšteva prezidenta Joe Bidena s požiadavkou urýchliť výrobu týchto kompletov pre Zelenského za stovky miliárd dolárov.
„Slovenské“ stíhačky F-16 sa tak môžu opäť skĺznuť na koniec radu očakávaných zákaziek pre udržanie vojny na Ukrajine, čo je americká strategická priorita zadržiavania a vyčerpania Ruska.
Nezabúdajme, že čoraz militantnejšie návrhy poľskej vlády namierené proti Rusku a snaha angažovať sa priamo v ukrajinskom vzdušnom priestore môžu nabúrať dohodu Naďa s poľským ministrom. Poľsko sa navyše rovnako usiluje o dodanie amerických F-16 výmenu za svoje MIG-y, ktoré chce rovnako poslať na Ukrajinu.
Slovenská bezpečnosť tak môže reálne visieť vo vzduchu, ale bez efektívnej domácej ochrany ozbrojenými silami SR a možno aj s výpadkami cudzích síl, ktoré môžu uprednostniť ochranu vlastného územia.
Slovensko je tak vďaka rozhodnutiam tejto vládnej garnitúry totálne vydané na milosť a nemilosť cudzincom.
Takýto zárez do suverenity obrany nemôžu ospravedlniť ani slová ministra o „vážnych problémoch“, ktoré má Slovensko s prevádzkou MiG-29 z technického, medzinárodno-politického i bezpečnostného hľadiska, ale vraj už aj z hľadiska dostupnosti pilotov.
Naď tiež vyhlásil, že je pripravený rokovať o prípadnom poskytnutí lietadiel MiG-29 Ukrajine, keď bude slovenský vzdušný priestor zabezpečený. Ako sme ukázali, je to vážne nereálne.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/slovensko-strati-suverenitu-nad-nebom-nad-uzemni-mig-y-posle-ich-na-ukrajinu-za-slub-polska-o-nasej-ochrane/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia