Najväčšou prekážkou zjednotenia je silné ego lídrov národných strán. Nejednotnosť a rozdrobenosť národného politického spektra sa naplno prejavila vo výsledkoch minuloročných parlamentných volieb. Z troch relevantných strán ostali pred bránami parlamentu Slovenská národná strana a Vlasť. Ani po ročnom pôsobení štvorkoalície (OĽaNO, SME RODINA, SaS, Za ľudí) sa nenašla dostatočná politická a spoločenská vôľa zjednotiť rozhádané národné sily a vytvoriť zjednotený politický subjekt presadzujúci národné a kresťanské hodnoty so silným sociálnym programom. Tak ako integráciu zvládli maďarské menšinové strany. Neochota lídrov niekoľkých strán nájsť spoločný prijateľný kompromis je dodnes najväčším problémom roztrieštenosti národného politického spektra.
Márna snaha
Podľa predsedu Slovenského hnutia obrody Róberta Šveca sa niekoľkokrát pokúšali o komunikáciu a spoluprácu na vlasteneckej scéne. „Skúšali sme to pred prezidentskými voľbami v roku 2019, odozva nulová, skúšali sme to pred voľbami do NR SR v roku 2020, odozva nulová a do tretice sme ruku na spoluprácu ponúkli Milanovi Uhríkovi, ktorý sa však rozhodol, že so svojimi kolegami pôjde svojou politickou cestou s vlastným politickým subjektom.
Na vlasteneckej scéne, pokiaľ ide o predstaviteľov jednotlivých politických subjektov, nie je reálny záujem o komunikáciu a prípadnú spoluprácu proslovenských síl
Vlastné egá, túžba po moci, peniazoch a pozícii spasiteľa je, žiaľ, väčšia a silnejšia ako záujmy nášho národa a štátu. Ale aj napriek tomu budeme i naďalej aktívne, razantne, ale rozumne ochraňovať a presadzovať vlastenecké hodnoty v našom štáte.“
Začarovaný kruh alebo Svätoplukova kliatba
Milan Uhrík, naopak, tvrdí: „Zjednotenie pronárodných a konzervatívnych strán nebolo možné najmä kvôli osobným animozitám medzi lídrami, prehnanému sebavedomiu a neschopnosti diskutovať o spoločnej ceste. Kotleba si napríklad nesadol s Dankom, Danko s Harabinom, Harabin s Kotlebom, potom tu boli predsedovia menších subjektov atď. Proste začarovaný kruh. Napriek dlhoročnému úsiliu neexistovalo zo situácie iné východisko, ako to vyresetovať a začať prakticky odznova. Pre Slovensko je životne dôležité mať slušnú platformu pre celé konzervatívne politické spektrum. Stovky prihlášok do REPUBLIKY, mnohé od bývalých členov ĽSNS, SNS, KDH aj Vlasti, sú dôkazom toho, že zjednotiť pronárodné a konzervatívne sily je možné, ale treba začať najskôr na úrovni členov, resp. voličov.“
Nutná integrácia
Podobný názor zastáva aj Pavol Slota. „Národná scéna na Slovensku je v posledných rokoch charakteristická tým, že na jednej strane sa jedna vtedy ešte parlamentná strana úplne spreneverila ideám a na strane druhej zvyšné subjekty z dôvodu osobných sporov o zjednotení ani len neuvažovali.
Je to vznešená myšlienka, ale dnes už asi nie je čas obrusovať veľmi ostré hrany medzi politikmi národne sa označujúcich subjektov
Zastávam názor, že najlepšie riešenie pre dnešnú dobu je vystavanie úplne novej, modernej národnej strany ponúkajúcej úprimný záujem o národ, jeho hodnoty a s prihliadaním na sociálne potreby Slovákov. To však neznamená, že by sa snaha o zjednotenie národných síl mala dostať do úzadia. Aj to je dôvod, prečo som sa spoločne so svojím tímom rozhodol založiť novy subjekt Domov ‒ národná strana. A to formou zberu podpisov potrebných podľa zákona na vznik strany. Čistej, nezaťaženej žiadnou minulosťou, a teda ponúkajúcej poctivú politiku pre Slovákov.“
Vládnuť alebo byť v opozícii
Ako posledný zareagoval pre SNN Tomáš Taraba, ktorý premenoval stranu KDŽP na ŽIVOT- národná strana: „Spájať možno len tie sily, ktoré dokážu nájsť prienik v kulturno-etických, ekonomických a geopolitických otázkach. Národne sily, ktoré majú svoju existenciu postavene na totálnom anti-systéme a v minulosti sa prikrývali antisemitizmom, nemajú ašpiráciu vládnuť, ale byť večnou opozíciou a poberať príspevky od štátu…“
Slovensko potrebuje národnú politickú silu, ktorá ma koaličný potenciál
Ostatní predsedovia národných strán, ktoré sa dnes na politickej scéne nachádzajú, sa pre SNN nevyjadrili. Možno si sami uvedomujú, že sú problémom nutnej integrácie.
Glosujú Prokeš a Rafaj
Bývalý predseda Slovenskej národnej strany Jozef Prokeš sa v tomto smere odvoláva na starú múdrosť, ktorá hovorí: Po činoch ich poznáš, a nie po reči! „Nestačí búchať sa do pŕs a sám seba označovať za národovca, treba to prejaviť aj činmi. A prvým takým činom je ochota a schopnosť ustúpiť z osobných ambícií. Ochota pustiť pred seba schopnejších. A tu je ten pes zakopaný. Nemalú úlohu tu zohráva aj neschopnosť sebareflexie predsedov strán. Radšej byť prvým na smetisku ako druhým v Ríme, radšej byť predsedom neúspešnej strany ako byť druhý v úspešnej.“
Expolitik Rafael Rafaj zastáva názor, že zjednoteniu národných síl bráni viacero faktorov. „Všetky sú v kríze – od osobnostnej až po filozofickú. Chýba štúrovský typ – okrem vodcu aj tvorca oduševňujúcich ideí. Väčšina predsedov trpí vzájomnou averziou. Najväčšou brzdou je maxiego lídrov a strach funkcionárov zo straty vplyvu alebo miesta v poradovníku. Prekážkou je aj absencia pokory, ktorá je najväčšou národnou hodnotou Slovákov.
Na rozdiel od maďarských strán, ktoré chápu aj manželstvá z rozumu, slovenským stranám chýba pragmatizmus v núdzi. Berme to ako skúšku charakterov ‒ kto nadraďuje svoje stranícke či karieristické ciele nad národno-štátne záujmy. Tým najvyšším má byť participácia národných konzervatívnych síl na riadení štátu, kultúry, pri výchove a vzdelávaní, presadzovaní konzervatívnych a tradičných hodnôt vyvažujúcich liberálnu deštrukciu a rozklad národa ako pilier domova ochraňujúci mier, suverenitu, zvrchovanosť a právo vlastnej cesty pre blaho národa.“
Značná podpora
Veľkým problémom sú aj veľké názorové rozdiely v otázke našej modernej histórie. Kým jedna skupina považuje Slovenské národné povstanie za dôležitý míľnik druhej svetovej vojny, druhá časť vníma túto vojenskú operáciu ako útok proti slovenskej štátnosti a nastolenie čechoslovakistickej komunistickej diktatúry. Istým príkladom môže byť zjednotenie troch maďarských strán (SMK ‒ MKP, Most ‒ Híd a Összefogás ‒ Spolupatričnosť). Aliancia – Szövetség ako nový politický subjekt chce presadzovať záujmy maďarskej národnostnej menšiny na úkor štátotvorného národa.
Rozdiel dopytu národa a politickej ponuky
Vytvorenie spoločnej národnej strany obhajujúcej národno-štátne záujmy Slovenska a Slovákov je preto viac ako potrebné. Ak si túto nutnosť neuvedomujú samotní predsedovia národných strán, ich primárnym cieľom nie je ochrana slovenského národa, ale osobný profit. Okrem ochrany Slovákov z južného Slovenska sa nový politický subjekt musí postaviť aj proti silným liberalizačným tendenciám, ako je agenda LGBT, ochrana ekonomickej a politickej suverenity Slovenskej republiky a tradičných kresťanských hodnôt.
Ilustrácia: preferencie (apríl) ukazujú nelichotivé postavenie národných síl. Graf: redakcia
Napriek tomu sme stále svedkami vytvárania ďalších marginálnych politických subjektov, ktorých šanca prebojovať sa do Národnej rady SR je takmer nulová. Pritom podľa výsledkov ostatných volieb je predpoklad, že vytvorenie jednotného národného politického subjektu by mohlo získať podporu okolo pätnástich percent voličskej základne. Takto sa tento potenciál rozdelí medzi strany ĽSNS, možno Vlasť (ak splatí svoje dlhy), Hnutie Republika, Život ‒ národná strana, Domov ‒ národná strana či Slovenské hnutie obrody. Každý z nich získa pár percent a v slovenskom parlamente sa napokon žiaden národný subjekt neobjaví.
Stranám chýba zdravý národný prvok
Nepriaznivú situáciu na národnej scéne sa snaží využiť dlhoročný premiér a predseda Smeru ‒ SD Róbert Fico. V rozhovore pre Veci Verejné sa nechal počuť, že chýba na slovenskej politickej scéne zdravý národný prvok vo fungovaní politických strán.
My sme tak už všetci zblbnutí z toho Bruselu a z tej Európskej únie, že zabúdame na otázky tipu: Má dieťa, ktoré má slovenských rodičov a chce sa učiť po slovensky, dostatočný priestor na slovenskú výučbu na juhu Slovenska?
Poukázal aj na nepriaznivú situáciu v Matici slovenskej. „My sme s touto inštitúciou veľmi dobre komunikovali. Ale ako je dnes zničená, to je hanba Slovenska. Ja sa teraz chystám s Maticou slovenskou nadviazať veľmi silný dialóg, lebo keď sme boli my vo vláde, tak to celkom dobre fungovalo.“ Zámerom vedenia strany Smer ‒ SD je tiež vytvorenie sociálnej demokracie slovenského tipu. „Nie je náhoda, že ideme doplniť pred názov sociálna demokracia slovo slovenská.“
-RED2-
Článok pôvodne vyšiel na portáli Slovenských národných novín www.snn.sk
medzititulky: redakcia SKsprávy
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/politika/slovensky-chyba-zdravy-narodny-prvok-v-politike/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia