V sobotu na tlačovej besede predstavitelia strany Smer-SD upozornili na riziká tzv. obrannej zmluvy s USA. Podľa Roberta Fica Ozbrojené sily USA budú oprávnené operačne riadiť dohodnuté zariadenia a priestory výlučne na účely ozbrojených síl USA. Týmito priestormi je kompletne celé územie letísk Kuchyňa a Sliač aj s už existujúcimi zariadeniami.
Podpredseda Juraj Blanár vytkol vláde, že si neváži slovenskú štátnosť, ktorá je v ohrození.
Podľa ďalšieho podpredsedu Smeru Ľuboša Blahu „Američania potrebujú prisluhovačov ako Naď a Korčok“. Stručne priblížil ich „atlantické“ životopisy.
Jaroslav Naď bol šéfom atlantického bezpečnostného think-tanku, ktorý financovala aj americká ambasáda, teda platili ho aj americkí daňoví poplatníci cez vládu Spojených štátov.
Eduard Heger pracoval pre americkú súkromnú vojenskú firmu Cubic Applications, ktorú na Slovensko poslalo Ministerstvo obrany USA pod vedením Donala Rumsfelda, jedného zo strojcov krvavej vojny v Iraku. Počas Dzurindových vlád sa mal Heger venovať militarizácii Slovenska.
Zuzana Čaputová sa živila takmer celý život písaním brožúrok pre mimovládnu organizáciu Via iuris, kde medzi hlavnými donormi opäť americká ambasáda a aj Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti. Podľa Blahu navyše v USA dostala vymyslenú cenu s obnosom 175 000 dolárov za premiestnenie os smetia z bodu A do bodu B.
Zmluva je len novým pozývacím listom pre okupačnú armádu
Na koho strane budú títo ľudia, koho záujmy budú zastupovať?, spýtal sa Ľuboš Blaha.
Pokračoval, že ak je generálny prokurátor Maroš Žilinka, len za účasť na výročnej konferencii ruskej prokuratúry podľa amerických liberálnych médií „ruský agent“, koho agenti sú podľa životopisov Naď, Heger a Čaputová? Blaha si aj odpovedal – podľa logiky amerických médií sú to americkí agenti.
„Nie sú nestranní, ani nezaujatí“. Preto o obrannej zmluve a plánoch na rozmiestnenie amerických vojenských základní na Slovensku musia rozhodnúť len slovenskí občania v referende.
Smeráci upozornili, že Slovenské územie je jediné v bývalom východnom bloku, kde ešte Američania nemajú obsadené územie. Podľa Blahu práve kvôli odporu voči americkej prítomnosti musela v roku 2018 padnúť Ficova vláda – „aby Američania získali slovenské územie pre svoje vojenské základne“.
Smer dáva dve referendové otázky: O ústave a referende a o amerických základniach na Slovensku
Na sobotňajšej tlačovej besede oznámil Robert Fico iniciovanie mimoriadnej schôdze NR SR stranou Smer-SD s návrhom na vypísanie referenda o umiestnení amerických vojenských základní na Slovensku. Ak by to parlament toto referendum nevyhlásil, 1.februára spúšťa strana Smer-SD petičnú akciu už s dvomi otázkami na vypísanie všeľudového hlasovania:
Dve referendové otázky
- otázka: Súhlasíte, aby bola ústava zmenená tak, že bude možné konať predčasné parlamentné voľby aj na základe výsledkov referenda alebo ústavného zákona?
- otázka: Súhlasíte s umiestnením amerických základní na letisku s Sliači a Kuchyni?
Fico očakáva, že petičná akcia na vyzbieranie potrebných podpisov bude rýchla, aby sa už na prelome júna a júla 2022 mohlo referendum konať.
-red1-