Spôsobí úpadok impéria USA pokojnejší svetový poriadok alebo vzniknú nové impériá, ktoré sú rovnako smrteľné a vykorisťovateľské?

Ilustračné foto: Pixabay

Recenzia na novú knihu Alfreda W. McCoya „To Govern the Globe: World Orders & Catastrophic Change“

História neprináša dôveru, že na planéte Zem v dohľadnej dobe zavládne mier a skutočná ľudská rovnosť. Nové čínske storočie by však pravdepodobne znamenalo zlepšenie v porovnaní s americkým, britským a španielskym impériom

Začiatkom februára, tesne pred začiatkom ukrajinskej vojny, mali ruský prezident Vladimir Putin a čínsky premiér Si Ťin – pching historické stretnutie , na ktorom sa zaviazali posilniť obchodné väzby a navzájom si pomôcť postaviť sa USA.

Na fóre v Soči pred niekoľkými mesiacmi Putin povedal, že USA urýchľujú proces svojho úpadku sériou chýb „typických pre impérium “. Tieto chyby zahŕňali implementáciu „…sankcií proti Rusku a iným národom, ktoré podkopali dôveru v dolár ako svetovú univerzálnu menu“.

Podľa Putina si „impérium vždy myslí, že si môže dovoliť urobiť nejaké malé chyby, vziať si nejaké náklady navyše, pretože jeho sila je taká, že nič neznamenajú. Ale [s] množstvom týchto nákladov tieto chyby nevyhnutne rastú.“

Americké impérium bolo v roku 1991 po páde Sovietskeho zväzu na vrchole, ale po útokoch z 11. septembra v Afganistane a Iraku sa pozoruhodne prekonalo. Celkové náklady len na afganskú vojnu dosiahli 2,2 bilióna dolárov.

Jeffrey Eggers, zamestnanec Bieleho domu a veterán Navy SEAL, požiadal vládu v roku 2015 o vyšetrovanie:

„Čo sme za toto úsilie dostali? Po zabití Usámu bin Ládina som povedal, že Usáma sa pravdepodobne smeje vo svojom vodnom hrobe vzhľadom na to, koľko sme minuli na Afganistan.

Putin sa môže čoskoro tiež smiať, ak USA budú naďalej eskalovať svoje „zahraničné zapletenie“ na Ukrajine, pričom budú plytvať životmi a obrovskými sumami peňazí na podporu ďalšej stratenej veci.

Nesplnený sľub

Nová kniha Alfreda W. McCoya To Govern the Globe: World Orders & Catastrophic Change (Chicago: Haymarket Books, 2021) sa snaží umiestniť vzostup a pád Amerického impéria do svetohistorického kontextu.

Rovnako ako ostatné impériá v histórii, aj to americké ukázalo na začiatku veľký „sľub“. Po porážke nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne sa zdalo , že vek konkurenčných impérií, uzavretých cisárskych obchodných blokov a tajných spojenectiev čoskoro ustúpi medzinárodnému spoločenstvu emancipovaných kolónií, suverénnych národov, voľného obchodu a mieru prostredníctvom zákona.

Nový vizionársky svetový poriadok vo Washingtone sa sformoval v Bretton Woods v štáte New Hampshire v júli 1944, kde 44 spojeneckých krajín vytvorilo nový finančný systém pod vedením Svetovej banky, ktorý by zabezpečil takzvanú „globálnu prosperitu“, a v San Franciscu v júni 1945, kde bola vypracovaná Charta OSN.

O tri roky neskôr bývalá prvá dáma Eleanor Rooseveltová presadzovala na Valnom zhromaždení OSN Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, ktorá hlásala, že „všetky ľudské bytosti sa rodia slobodné a rovné v dôstojnosti a právach. Sú obdarení rozumom a svedomím a mali by jednať voči sebe v duchu bratstva.“

Myšlienka Všeobecnej deklarácie ľudských práv a Charty OSN pochádza od Elihu Roota, ministra zahraničných vecí USA v rokoch 1905 až 1909, ktorý presadzoval medzinárodný súd ako alternatívu k ozbrojenému konfliktu.

Root bol však bývalý podnikový právnik, ktorý dohliadal na krvavé potlačenie protikoloniálnej vzbury na Filipínach a presadzoval vojenské intervencie na Kube a v Nikarague. V prvej svetovej vojne viedol Root skupinu finančníkov, priemyselníkov a podnikových právnikov, ktorí založili Radu pre zahraničné vzťahy v New Yorku – popredné fórum na presadzovanie imperialistickej zahraničnej politiky.

Nanešťastie, USA opakovane porušovali ideály svojej vlastnej zahraničnopolitickej rétoriky – príbeh, ktorý napriek tomu slúži svojmu účelu: rozptyľovať a zavádzať verejnosť. Snaha získať zámorské vojenské základne a prístup k surovinám viedla k vedeniu agresívnych vojen, ktoré mali ničivý dopad. O nič viac ako v tichomorskom divadle druhej svetovej vojny, kde americké letectvo pod vedením generála Curtisa LeMaya zrovnalo so zemou takmer každé japonské mesto a zhodilo dve atómové bomby, ktoré zabili najmenej 250 000 ľudí.

McCoy píše, že “Jadrom moci USA bola bezkonkurenčná armáda so stovkami zámorských základní, ktoré obkolesujú zemeguľu, impozantný jadrový arzenál, masívne letecké a námorné sily a mnoho klientskych armád.”

Centrálna spravodajská agentúra (CIA) podľa McCoya slúžila ako kritický mechanizmus na vyriešenie rozporu, ktorý ležal v jadre svetového systému Washingtonu: Ako by mohli USA zasahovať do medzinárodných záležitostí nezávislých krajín pri uplatňovaní svojej globálnu hegemóniu bez toho, aby bolo vidno, že porušuje ich nedotknuteľnú suverenitu podľa Charty OSN?

Odpoveďou bolo urobiť to skryte, s použitím (aspoň teoreticky) nástrojov agentúry, ktoré neviditeľne ohrozili suverenitu nespočetných národov.

Tieto nástroje zahŕňali manipuláciu s voľbami, psychologickú vojnu, organizáciu štátneho prevratu a mnohé ďalšie formy rozvratu. Počas prvých desaťročí studenej vojny mohol národný vodca kritický voči americkému impériu čeliť prevratu sponzorovanému CIA, ktorý ho nechal zavrieť na doživotie (Irán), prinútil odísť do exilu (Guatemala), umučený na smrť (Kongo) alebo nechali zavraždení na uliciach hlavného mesta (južný Vietnam).

Tajné zásahy nakoniec narušili krehkú politickú rovnováhu a uvrhli krajiny rozvojového sveta do dlhotrvajúcej nestability poznačenej endemickým násilím.

Keď sa vysoké náklady na skryté kapacity agentúry hromadili, George Kennan z ministerstva zahraničia, otec stratégie zadržiavania studenej vojny, označil vytvorenie CIA za „najväčšiu chybu, akú kedy urobil“.

„Robia spúšť a nazývajú to mier“

Temná stránka CIA bola evidentná v Iráne, kde školenie dôstojníkov tajnej polície v technikách mučenia nieslo znaky programu tajného výskumu psychologického mučenia agentúry, ktorý by, v rozpore s medzinárodnými konvenciami, šírila medzi spojencami po celom svete.

Podľa McCoya opakujúca sa spoluúčasť CIA na mučení a podpore prevratov – všetko zakázané podľa článku 5 Všeobecnej deklarácie ľudských práv OSN – zdôraznilo „strohú dualitu medzi princípmi Washingtonu a jeho uplatňovaním moci“.

Počas 60. a začiatkom 70. rokov Washington nasadil CIA na terorizovanie juhovietnamských dedín prostredníctvom programu Phoenix, ktorý bol zodpovedný za 40 994 mimosúdnych popráv.

Štúdia Pentagonu zistila, že iba tri percentá podozrivých zabitých, zajatých alebo zhromaždených boli členmi komunistickej strany nad okresnou úrovňou, pričom program bol infiltrovaný nepriateľskou kontrarozviedkou.

Intervencie CIA viedli k ďalším krvavým kúpeľom v Indonézii v roku 1965, keď prevrat riadený CIA vyvrcholil smrťou viac ako milióna ľudí, a v Laose a Kambodži, kde po smrteľnej tajnej vojne nasledovalo masívne bombardovanie USA.

Ešte viac zverstiev bolo spáchaných v Južnej Amerike, kde bola operácia Condor podľa vzoru programu Phoenix, a v Afganistane, kde CIA vyprovokovala sovietsku inváziu vyzbrojovaním islamských džihádistov v rámci operácie Cyklón za 500 miliónov dolárov.

McCoy píše, že „prieskum pustatín, ktoré zostali po tejto [Afganistane] a iných tajných vojnách CIA, pripomína to, čo kedysi povedal staroveký škótsky náčelník Calgacus o Rímskej ríši: „Spustošia a nazývajú to mier.

„Náruče vedy nad barbarmi“: Britské impérium

Deštruktívnosti Amerického impéria predchádzali iné impériá, ktoré si tiež nárokovali plášť morálneho vodcovstva a zasievali utrpenie, smrť a ničenie na lúpež.

Veľká Británia, inšpirovaná osvietenskými ideálmi slobody a protestantskými princípmi rovnosti ľudstva pred Bohom, sa v časoch najväčšej slávy zaviazala vykoreniť obchod s otrokmi – zákazom obchodovania s ľuďmi zákonom parlamentu v roku 1807 a zrušením otroctva vo vlastných karibských kolóniách v roku 1833, a nasadenie Kráľovského námorníctva na takmer 80 rokov na potlačenie obchodu s otrokmi.

McCoy píše, že ambiciózna kampaň proti otroctvu „sa stala určujúcim aspektom britského svetového poriadku“.

Briti však zavedením priamej koloniálnej nadvlády, ktorá bola oprávnená pod rúškom bielej rasovej nadradenosti, vytvorili nové formy ľudského otroctva, zbavili svojich poddaných riadneho procesu podľa zákona, slobody prejavu a základného práva zvoliť si vlastnú vládu. .

Na koloniálnych plantážach v severnej Indii naverbovali ozbrojení mušketieri tisíce pracovníkov, ktorí dostávali približne polovicu miezd na voľnom trhu a trpeli úmrtnosťou 25 percent. Učenci označili túto nútenú prácu za „nový systém otroctva“.

Pokrokový muž britského impéria, Cecil Rhodes , vytvoril model pre juhoafrický systém apartheidu po vytvorení DeBeers Mining Company na monopolizáciu diamantových baní v Kimberley, kde vybudoval uzavreté komplexy s obmedzenými občianskymi slobodami pre černochov.

Aby Rhodes zlomil mocné kráľovstvo Matabele a rozšíril svoju diamantovú chartu, vyslal žoldnierov vyzbrojených guľometmi Maxim, ktorí zostrelili 1 500 afrických bojovníkov.

Zabíjanie v Matabelelande sa zopakovalo v Sudáne, kde britské jednotky pod velením generála Herberta Kitchenera zabili 10 800 wahabistických islamských bojovníkov, pričom stratili iba 49 vlastných mužov.

Mladý vojnový korešpondent Winston Churchill si prezrel bojisko posiate časťami tiel a s neúmyselnou iróniou ho nazval „najvýznamnejším triumfom, aký kedy veda získala nad barbarmi“.

Tieto posledné komentáre stelesňujú morálnu spravodlivosť, ktorou sa riadi britský imperializmus – ktorý bol podobný jeho americkému náprotivku.

Iberský vek

Ďalšia paralela bola so Španielskom v 15. a 16. storočí,  ktoré podľa McCoya „vytvorilo prvý svetový poriadok hodný tohto mena, úžasný obchod, dobývanie a náboženskú konverziu“.

Priepasť medzi rétorikou a realitou bola podrobne opísaná v Krátkej správe Bartolomé de las Casas o zničení Indie , ktorá zobrazuje španielskych vojakov, ako vypúšťajú útočné psy, aby sa živili Indiánmi, odsekávali im ruky a desiatky vešali na stojany nad hučiacimi plameňmi.

S rastúcim podozrením z nepokojov doma 20 000 špiónov upálilo 2 000 podozrivých z heretikov počas vlády kráľa Filipa II. (1556-1598), zakázalo knihy a potlačilo vedecké bádanie.

Korupcia demokratických hodnôt

Poslednú represiu v USA odzrkadľoval rast represívnych policajných techník zdokonaľovaných na koloniálnych hraniciach, rastúca militarizácia verejného života a rast bezprecedentného trestného aparátu, ktorý zaobchádzal s menšinovými skupinami ako s koloniálnymi poddanými – bez akýchkoľvek práv.

Zatiaľ čo snaha o impérium v ​​zahraničí odráža plutokratické záujmy, korumpuje aj demokratické hodnoty doma a podnecuje väčšiu štátnu represiu, ktorá je zvyčajne sebazničujúca.

Úsvit čínskeho veku

McCoy predpovedá úsvit novej multipolárnej éry, v ktorej Číňania nahradia americkú globálnu imperiálnu moc do roku 2030 v transformácii umocnenej ničivým vplyvom klimatických zmien.

Keďže americký dolár už neslúži ako svetová menová rezerva, impérium USA pravdepodobne zostane len ako pologuľatá vojenská veľmoc, ktorá je nútená zatvoriť mnohé zo svojich zámorských vojenských základní.

Počas posledných dvoch desaťročí, keď sa Američania zmietali vo svojich nekonečných vojnách, Peking využíval svoje rastúce kapitálové rezervy na vybudovanie trikontinentálnej infraštruktúry v rámci iniciatívy One-Belt-One Road, ktorá začlení veľké časti Afriky a Ázie do svojej verzie svetová ekonomika, ktorá pozdvihla milióny ľudí z chudoby.

Pred pandémiou COVID-19 rástla čínska ekonomika v priemere o 10 % ročne počas 40-ročného obdobia – najrýchlejšie trvalé tempo, aké kedy ktorákoľvek krajina zaznamenala. Jej vojenské schopnosti v tomto období značne vzrástli, pričom Čína je teraz pripravená spochybniť 70-ročnú nadvládu amerického námorníctva nad tichomorskou panvou.

Vzhľadom na masaker na Námestí Nebeského pokoja v Číne a kruté zaobchádzanie s tibetskými a ujgurskými menšinami, nedostatočnú slobodu tlače a odpor voči doktríne o otvorenom mori schválenom dohovorom OSN McCoy neočakáva, že Čína bude benígnou imperiálnou mocnosťou.

Napriek tomu sa zatiaľ zdá, že Čína je menej náchylná na podnecovanie veľkolepého násilia a vojenského dobrodružstva, je menej náchylná na začatie bláznivých vojen a je nepravdepodobné, že by destabilizovala krajiny do takej miery, ako to urobili vládcovia USA so CIA a Pentagonom.

Jeremy Kuzmarov

Autor je výkonným redaktorom magazínu CovertAction. Je autorom štyroch kníh o zahraničnej politike USA vrátane Obamových nekonečných vojen (Clarity Press, 2019) a The Russians Are Coming, Again, s Johnom Marcianom (Monthly Review Press, 2018). Je možné ho kontaktovať na adrese: jkuzmarov2@gmail.com 

S láskavým dovolením Globalresearch

Originál článok si môžete otvoriť TU

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/sposobi-upadok-imperia-usa-pokojnejsi-svetovy-poriadok-alebo-vzniknu-nove-imperia-ktore-su-rovnako-smrtelne-a-vykoristovatelske/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings