Bieloruský Výbor štátnej bezpečnosti (KGB) obvinil štyri osoby zo sprisahania s cieľom chopiť sa moci protiústavným spôsobom.
Osoby podozrivé z prípravy štátneho prevratu v Bielorusku a atentátu na prezidenta Alexandra Lukašenka sa priznali k sprisahaniu v dokumente s názvom “Zabiť prezidenta”, ktorý odvysielala v stredu bieloruská televízia, informovala agentúra TASS.
“Mali sme tri ciele. Prvým bolo odstránenie priameho vedenia krajiny internáciou alebo fyzickou likvidáciou. Druhým cieľom bolo blokovanie jednotiek, ktoré by mohli klásť odpor. Tretím cieľom bolo ovládnutie symbolických objektov mesta… Priznávam sa, že som bol účinne využitý ako technický organizátor,” uviedol jeden z podozrivých, právnik Juras Ziankovič, ktorý má aj americké občianstvo.
Ďalší podozrivý, líder Bieloruského ľudového frontu (BNF) Ryhor Kastusiov, sa v dokumente priznáva k tomu, že “umožnil takýmto ľuďom zatiahnuť ho do tohto druhu rozhovoru”.
Politológ Aľaxandr Fiaduta, v dokumente priznal, že o otázke obsadenia viacerých štátnych štruktúr sa skutočne diskutovalo. “V prvom rade sú to médiá, určité komunikačné uzly a možno aj dočasné vypnutie internetu. Priznávam sa k účasti na sprisahaní,” uviedol Fiaduta.
Lukašenko viní americké spravodajské služby
Ako pripomína TASS, Lukašenko 17. apríla oznámil, že trojica plánovala atentát na neho a jeho rodinu. Zodpovednosť pripísal americkým spravodajským službám a vedeniu USA. Podľa bieloruských vyšetrovateľov bol pokus o štátny prevrat financovaný zo zahraničia a sprisahanci boli v úzkom kontakte s teroristickými skupinami. Sprisahanci údajne vyvinuli najmenej tri rôzne plány, ako sa chopiť moci.
Bieloruský Výbor štátnej bezpečnosti (KGB) obvinil štyri osoby zo sprisahania s cieľom chopiť sa moci protiústavným spôsobom. Výbor uviedol, že všetci podozriví vypovedajú a spolupracujú na vyšetrovaní, meno štvrtého podozrivého zatiaľ nezverejnil, dodal TASS.
Ziankovič je podľa KBG napojený na americké tajné služby. Údajne sa pokúšal získavať pre plán prevratu aj príslušníkov bieloruskej armády a orgánov činných v trestnom konaní, ktorým sľuboval finančnú odmenu.
Puč plánovali na 9.mája
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) 17. apríla oznámila, že zadržala v Moskve dve osoby – Ziankoviča a Fiadutu, ktorých odovzdala bieloruským úradom. Podľa FSB pripravovali “fyzické odstránenie” Lukašenka aj únos jeho detí. Údajne chceli uskutočniť vojenský prevrat, ktorý mal prebehnúť 9. mája počas slávnostnej vojenskej prehliadky v Minsku pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny.
Reaguje aj Tichanovská
Exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v nedeľu upozornila, že celá záležitosť môže byť len provokáciou ruských a bieloruských tajných služieb. Pozorovatelia varovali, že údajný plán prevratu môže bieloruský líder využiť na ďalšie sprísnenie represií voči kritikom režimu a občianskej spoločnosti.
Tichanovská v rozhovore pre Le Temps (koniec februára) a Tikhanovskaya pripustila porážku opozície. Informovali o tom RIA Novosti. Tikhanovskaja povedala „stratili sme ulice“ a vysvetlila, že „neexistuje spôsob, ako bojovať proti násiliu režimu proti demonštrantom,“ pretože „majú silu a zbrane“.
“V tejto chvíli sa zdá, že sme prehrali. Viem, že Bielorusi sú unavení, bojí sa,” uviedla Tikhanovskaja, ktorá sa, mimochodom, nezúčastnila pouličných demonštrácií a po prehre v prezidentských voľbách opustila Bielorusko. Neúspešná kandidátka dodala, že rýchly „návrat k demokracii“, na ktorý podľa jej slov obyvatelia čakali, sa v Bielorusku neudial.
Ozbrojenci a ostreľovač mali dostať 11 miliónov dolárov
Agentúra TASS cituje Lukašenka, ktorý prezradil, že „ozbrojení ľudia mali zaútočiť na sídlo jeho krajiny, na tento účel bolo vyčlenených 10 miliónov dolárov a 1 milión dolárov na ostreľovača“.
Motívov a útokov malo byť viac. Jeden z nich rátal s ostreľovaním lukašenkovej kolóny granátometmi, ktoré si mali teroristi zadovážiť. Bieloruský prezident informoval ako na pučistov prišli.
Ilustrácia: presuny vojsk NATO
Medzi konšpirátormi bol zamestnanec špeciálnych služieb, ktorý hral úlohu zapredaného generála. “Bol to náš agent. Výborne. Vďaka tomuto chlapovi, veľmi nám pomohol, nebál sa. Prostredníctvom neho chceli získať armádu,” povedal prezident. Tiež poznamenal, že kybernetický útok na krajinu bol skutočne naplánovaný a takúto operáciu je možné uskutočniť „iba na štátnej úrovni“, niekoľko hackerov si s tým nevie rady. V blízkej budúcnosti budú podľa prezidenta zverejnené nové podrobnosti prípadu.
Putinova kritika Západu za jeho mlčanie
Šéf Kremľa Vladimir Putin kritizoval v stredu mlčanie Západu v súvislosti s tvrdením bieloruského Alexandra Lukašenka, že jeho bezpečnostné služby zmarili plán USA na jeho likvidáciu, informovala agentúra AFP.
Všetci sa tvária, že sa vôbec nič nedeje… Čo by sa stalo, keby sa naozaj uskutočnil pokus o štátny prevrat? Koľko ľudí by trpelo?
pýtal sa Putin počas svojho výročného prejavu o stave krajiny pred oboma komorami parlamentu.
Redakčný názor
V napätej situácii na Ukrajine a na rusko-ukrajinskej hranici s eskaláciou vojsk NATO, USA a aj Ruska by atentát na prezidenta a puč v susednej krajine tradičného spojenca Kremľa práve na 9.mája, keby oba národy slávia víťazstvo v II.svetovej vojne znamenal rozpútanie oveľa väčšieho konfliktu. Pravdepodobne mal odpútať pozornosť a otvoriť dva fronty, na ktoré by sa Rusko muselo sústrediť. Načasovanie atentátu v čase koncentrácie vojenských jednotiek NATO v blízkosti Ruska, aj Bieloruska je rovnako varovný signál.
-RED2-