Ilustračné foto: Fotolia / zwiebackesser
Americký národný dlh, ktorý počas pandémie prekročil veľkosť ekonomiky, nemá kam rásť: vláda začala hovoriť o riziku zlyhania. Aby sa zabránilo katastrofe, Kongres musí reagovať rýchlo. Je potrebné zvýšiť úverový strop, inak na jeseň dôjde k problémom so splácaním prijatých finančných záväzkov. Čo sa stane, ak veritelia pochybujú o schopnosti Spojených štátov platiť účty je v článku portálu RIA Novosti od Natalie Dembinskaya.
Obrovský dlh
Američania aktívne zvyšujú zahraničné pôžičky od krízy v roku 2008. Za vlády Obamu sa dlh zvýšil o deväť biliónov a za vlády Trumpa o ďalších sedem. V roku 2018 to už bolo 78 percent hrubého domáceho produktu (HDP) – a Svetová banka to označila za nebezpečné.
Podľa prognóz mal štátny dlh prevýšiť veľkosť americkej ekonomiky až o desať rokov. Stalo sa to však oveľa skôr – kvôli pandémii a obrovským nákladom na podporu národného hospodárstva. Podľa nezávislých odhadov úrady v roku 2020 napumpovali do ekonomiky takmer 9 biliónov dolárov. Výsledkom je, že dlh je teraz vyšší ako HDP.
Do konca marca – 28 biliónov dolárov, teda 101 percent HDP. Stalo sa tak iba raz, bezprostredne po druhej svetovej vojne, v roku 1946, – 106 percent. A dlh naďalej rastie: teraz – 28,5 bilióna. Zákon nepripúšťa požičiavanie.
Limitný strop
Nie je to prvýkrát, čo USA dosiahli strop svojho štátneho dlhu. Po kríze v roku 2008 sa toto číslo neustále zvyšovalo. V roku 2019 Trump podpísal zákon umožňujúci neobmedzené zvyšovanie štátneho dlhu do 31. júla 2021. Po dni „D“ nastáva mráz. To znamená, že ministerstvo financií nebude môcť získať ďalšie prostriedky predajom dlhopisov.
Washington sa však bez toho nezaobíde. Štát zaplatil premrštené „pandemické“ výdavky na podporu ekonomiky rekordnou dierou v rozpočte.
Rozpočtový deficit sa kryje predovšetkým predajom štátnych dlhopisov. Vo fiškálnom roku 2020 (ktorý sa skončil 30. septembra) sa deficit viac ako strojnásobil na 3,1 bilióna dolárov. A keď sa vezmú do úvahy všetky opatrenia na boj proti koronavírusom, ukáže sa to štyri bilióny.
Núdzové opatrenia
Washington má teda dva spôsoby: zvýšiť strop verejného dlhu do 31. júla alebo pozastaviť limit výpožičiek. V opačnom prípade, ako varovala ministerka financií Janet Yellenová v liste adresovanom Kongresu, dôjde k zlyhaniu krajiny a ekonomika utrpí „nenapraviteľné škody“.
Ministerstvo financií bude musieť prijať „ďalšie mimoriadne opatrenia“. Yellenová však zdôraznila, že schopnosť štátnej pokladnice využívať vládne núdzové financovanie je výrazne obmedzená. „Existuje značná neistota v dôsledku mnohých faktorov, vrátane problému predpovedania platieb a vládnych príjmov na niekoľko mesiacov vopred,“ uviedla ministerka.
Ak sa však strop nezvýši, do nového fiškálneho roku do 1. októbra sa oslabí schopnosť splácať dlh. Najmä v ten istý deň bude musieť ministerstvo financií USA znížiť výdavky o 150 miliárd dolárov.
Minister financií sa v skutočnosti usiluje o rekordný rast štátneho dlhu. V tomto ohľade však v Kongrese nie je jednota. Podľa demokratov je potrebné zvýšiť strop. Republikáni požadujú, aby prezident Biden a vláda znížili výdavky a prijali opatrenia na zníženie obrovského dlhu.
Na obzore nič dobré
S najväčšou pravdepodobnosťou sa úroveň maximálnych pôžičiek opäť zvýši. A predvolený scenár USA považujú ekonómovia za „koniec sveta“. “Američania to nikdy neurobili. Bol by to nebezpečný precedens,” uviedol hlavný americký ekonóm JPMorgan Michael Feroli.
Na trhoch môže navyše vyvolať paniku iba možnosť zlyhania. Ak sa teda nič neurobí, ministerstvo financií USA nebude môcť predať štátne cenné papiere ani cenné papiere miestnych orgánov, na úkor ktorých sa spravuje dlh, už 30. júla.
V roku 2011, kvôli odmietnutiu Snemovne reprezentantov zvýšiť pôžičkový strop a hrozbe nesplácania, medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila úverový rating Spojených štátov po prvýkrát v histórii. Nasledoval prepad akciového trhu: index S&P 500 padal päť dní po sebe – až kým zákonodarcovia nedohodli.
Ako poznamenala televízia CNBC, tentoraz môžu veritelia, ktorí pochybujú o schopnosti štátu splácať dlhy, požadovať od Washingtonu vyššie úrokové sadzby. Čo zase spôsobí dominový efekt: úrokové sadzby začnú stúpať všade – od hypoték a pôžičiek na autá až po firemný dlh. To zjavne nepridá na stabilite.
Finančná kríza sa bude zintenzívňovať, budú ohrozené pracovné miesta a úspory Američanov – a to je obdobie, keď sme sa z pandémie ešte nedostali
uviedla Janette Yellenová.
Veritelia čoraz viac spochybňujú solventnosť vlády USA. A ako už predtým vysvetlil jeden z popredných amerických finančníkov, zakladateľ najväčšieho svetového hedžového fondu Bridgewater Associates miliardár Ray Dalio, trojnásobný deficit – rozpočet, obchodná bilancia a bežný účet – čoskoro konečne vystraší zahraničných investorov z dlhopisov štátnej pokladnice, ktoré vyvolá explozívny rast ich výnosov a kolaps dolára. Toto je priama cesta k finančnej kríze, ktorá dokáže prekonať nielen otrasy z roku 2008, ale aj veľkú hospodársku krízu z 30. rokov.
s láskavým dovolením článok prevzatý z portálu RIA Novosti, originál autor: Natalia Dembinskaya
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/statny-limit-je-vycerpany-ministerstvo-financii-usa-oznamilo-hrozbu-zlyhania/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia