Ilustračné foto: R. Cingolani. Zdroj: Andreas Solaro/AFP prostredníctvom Getty Images
Roberto Cingolani, taliansky minister pre zelenú transformáciu, chce prechod, pri ktorom by verejné služby mohli platiť v ruskej mene bez porušenia sankcií.
Európskym energetickým spoločnostiam by malo byť dočasne umožnené splniť ruské požiadavky platiť za plyn v rubľoch, povedal Roberto Cingolani, taliansky minister zodpovedný za energetickú bezpečnosť.
Myslím si, že v súčasnosti nie je porozumenie úplné z hľadiska právnych otázok a dôsledkov. Myslím si, že by bolo dobré aspoň na niekoľko mesiacov umožniť spoločnostiam pokračovať a platiť v rubľoch, kým rozumieme právnemu rámcu a dôsledkom
povedal pre POLITICO a dodal, že chce „rýchle a veľmi jasné vyhlásenie od Európskej komisie“ potvrdzujúci, že ropné a plynárenské spoločnosti môžu zatiaľ platiť v rubľoch.
Jeho ministerstvo neskôr vo vyhlásení uviedlo, že Cingolani „nikdy nebol ochotný platiť v rubľoch“.
Rím sa medzitým pripravuje na možné odstavenie ruského plynu opatreniami na úsporu energie a dokonca aj na dlhšie prevádzkovanie uhoľných elektrární.
Kremeľ požadoval, aby energetické spoločnosti z „nepriateľských krajín“ – medzi ktoré patria všetky členské štáty EÚ – platili za plyn v rubľoch v snahe podporiť hodnotu ruskej meny.
Spoločnosti si majú otvárať účty v eurách a rubľoch v ruskej Gazprombank a Rusi by platbu za plyn považovali za ukončenú až po zložení rubľov.
Európska komisia varovala spoločnosti, aby si neotvárali účty denominované v rubľoch, pretože by to porušilo sankcie uvalené na Rusko za inváziu na Ukrajinu. Jej usmernenie hovorí, že verejné služby môžu platiť v eurách – a že takáto platba by sa podľa existujúcich zmlúv považovala za konečnú – a Rusko ich môže neskôr previesť na ruble.
Kremeľ zatiaľ trvá na tom, aby spoločnosti dodržiavali jeho schému. Ruský štátom kontrolovaný Gazprom minulý týždeň prerušil dodávky plynu do Poľska a Bulharska po tom, čo odmietli splniť požiadavku Moskvy.
Cingolani, taliansky minister pre zelenú transformáciu, však povedal, že úplné pochopenie právnych dôsledkov môže trvať mesiace, čo spôsobí, že ropné a plynárenské spoločnosti budú v úzadí.
„Verím, že ropné a plynárenské spoločnosti nemôžu riskovať, že zaplatia a potom budú obvinené z porušenia sankcií, ale zároveň nemôžu riskovať… že nebudú platiť v rubľoch,“ povedal pred pondelkovým krízovým rokovaním ministrov energetiky EÚ v Bruseli. “Sú to dlhodobé zmluvy, náklady by boli extrémne vysoké.”
Jeho navrhované riešenie je podobné ako riešenie Komisie. Energetická spoločnosť EÚ by považovala platbu v eurách za konečnú transakciu, zatiaľ čo Rusko by namiesto toho mohlo zvážiť platbu v rubľoch po konverzii. Pripustil však, že takýto prístup môže byť „optimistický“.
„V tomto procese existujú šedé oblasti, ktoré by mohli predstavovať porušenie sankcií. Akokoľvek to urobíte, je tu problém.”
Komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simson v pondelok potvrdila, že Komisia „vydá podrobnejšie usmernenia o tom, čo spoločnosti môžu a nemôžu robiť v rámci nášho sankčného rámca“.
Pohotovostné plány
Cingolaniho ministerstvo medzitým pripravuje pohotovostné plány pre prípad, že Rusko zastaví vývoz plynu do Talianska. Krajina získava z Ruska približne 29 miliárd metrov kubických plynu ročne, čo predstavuje 40 percent jej dopytu.
Cingolani povedal, že Taliansko je v stave „predbežnej pohotovosti“, najnižšej z troch krízových úrovní predpokladaných v jeho národnom pláne pre núdzové situácie v oblasti plynu, čo podľa neho znamená „neustále pozorovanie a monitorovanie“. V pondelok popoludní predloží vláde plány rôznych scenárov.
Momentálne neexistujú “žiadne plány na kontrolované výpadky prúdu pre priemysel”, povedal, ale ak sa situácia zhorší, existujú “pohotovostné plány” na úsporu energie túto zimu. “Zatiaľ uvažujeme o slabších opatreniach, teplotných obmedzeniach, výrobe energie z uhlia, ktorá sa postupne ukončuje, bude fungovať ešte rok alebo dva,” povedal, ako aj o podpore obnoviteľných zdrojov.
Povedal, že vláda vydá usmernenia, v ktorých požiada ľudí, aby vypínali klimatizáciu v súkromných domoch, čo sa podľa neho aj tak deje kvôli vysokým cenám. Opatrenia „nie sú drakonické. V prípade potreby môžeme urobiť viac, so silnejším účinkom. Dúfam, že to nebudeme musieť.”
Taliansko sa snaží zvýšiť dodávky plynu, pričom štátom kontrolovaný energetický gigant Eni podpisuje zmluvy s africkými krajinami. S týmito dohodami je talianska energetická diverzifikácia „úplná“, povedal Cingolani a dodal, že Taliansko bude nezávislé od ruských dodávok do konca budúcej zimy.
Aj keby sa vojna skončila, Rím nemá v pláne vrátiť sa k takej ohromnej závislosti od ruských dodávok, povedal.
“Naučili sme sa, že nie je rozumné mať silnú závislosť od jednej krajiny,” povedal Cingolani. “Vedel som to a povedal som to vopred, ale paradoxne pracujeme na tom, aby sme to vyriešili len preto, že je vojna. To je smutná vec, otrasná. Rád by som urobil toto diffi.”
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/nezaradene/taliansko-je-otvorene-spolocnostiam-ktore-docasne-platia-za-rusky-plyn-rublmi/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia