Ilustračné foto: J. Biden. Zdroj: AP
Prezident Biden čelí množstvu problémov, ale jeden preklenujúci problém podkopáva jeho postavenie a môže znížiť šance jeho strany v novembrových voľbách v polovici volebného obdobia.
Zdá sa, že Biden sa chytil pozícii reakcie na udalosti, ale nie ich réžie. Zdá sa, že čoraz viac bezradne vyzýva na činy, nie na to, aby sa veci diali.
Pre hlavného veliteľa je to nebezpečná pozícia.
Vzorec sa tak či onak replikuje prakticky pri každom z hlavných problémov, ktorým čelí Biely dom: inflácia, ceny plynu, nedostatok dojčenskej výživy, imigrácia a dokonca aj masové streľby.
Nedávno to spôsobilo, že Biden znie skôr žalostne ako prezidentsky.
Prezident sa v stredu venoval prepleteným témam rastu cien plynu a širokospektrálnej inflácie. Jeho posolstvo však znamenalo uznanie jeho vlastnej relatívnej bezmocnosti.
„Momentálne sa toho deje veľa, ale myšlienka, že budeme môcť kliknúť na prepínač a znížiť náklady na benzín, nie je v blízkej budúcnosti pravdepodobná. Ani v súvislosti s jedlom,“ povedal.
“Nemôžeme podniknúť okamžité kroky, o ktorých viem, že by sme ešte zistili, ako znižujeme ceny benzínu späť na 3 doláre za galón.” A nemôžeme to urobiť okamžite ani v súvislosti s cenami potravín,“ dodal.
Niekomu sa to môže zdať ako povzbudzujúce alebo politicky odvážne uznanie reality.
Je to však aj chladná útecha pre milióny Američanov, ktorí pociťujú vážne štípance zakaždým, keď naplnia svoje autá alebo nákupné vozíky. A určite to neodpovedá na otázku, prečo by nespokojní voliči mali v novembri podporiť demokratov.
Vo štvrtok večer Biden vystúpil v hlavnom vysielacom čase k národu o násilí so zbraňami po hroznom úseku, ktorý zahŕňal vraždu 10 ľudí v obchode s potravinami v Buffale, NY; zabitie 19 detí a dvoch dospelých v škole v Uvalde v Texase; a v stredu zabitie štyroch ľudí v zdravotnom stredisku v Tulse v štáte Okla.
Ale aj v tejto otázke sa Biden do značnej miery obmedzuje na prosby neposlušných republikánskych členov Kongresu, aby podporili nejaký druh legislatívy okolo reformy zbraní, akokoľvek skromnú.
“Nemôžeme opäť zlyhať pred americkým ľudom,” povedal Biden a označil protireformný postoj väčšiny republikánov za “nerozumný”.
Niektorí demokrati sa domnievajú, že dohoda je možná na najprírastkovejších opatreniach, ako sú rozšírené previerky a zákony o červených vlajkách.
Zdá sa však, že Biden bol okolo tohto tlaku, aspoň pre verejnosť.
„Poďme sa stretnúť s okamihom. Poďme konečne niečo urobiť,“ povedal. Nemôže však zaručiť, že sa niečo stane.
Vzor je pre Bidena sčasti taký nebezpečný, pretože je v rozpore s jeho ústrednou príťažlivosťou.
Po búrlivých štyroch rokoch bývalého prezidenta Trumpa bol Biden zvolený, aby dal národu späť rovnosť – a tiež preto, že jeho dlhoročné skúsenosti ako senátora a viceprezidenta bývalého prezidenta Obamu ho údajne prinútili vedieť, ako najlepšie využiť páky moci.
Namiesto toho jeho hlavný legislatívny tlak – bitka o obrovský zákon o sociálnych výdavkoch známy ako Build Back Better – uviazol koncom minulého roka uprostred demokratických rozporov a obviňovania. A odtiaľ to už išlo skoro všetko dole kopcom.
Iste, Biden čelí mnohým problémom, ktoré je nesmierne ťažké vyriešiť.
Zjavným nástrojom boja proti inflácii je napríklad sila zvyšovať úrokové sadzby – moc, ktorú má skôr Federálny rezervný systém než Biely dom.
Biden sľúbil, že bude rešpektovať nezávislosť Fedu. Preto sa obmedzuje na hraničné kroky, ako je snaha posilniť americké dodávateľské reťazce alebo hovoriť o pravdepodobnom vplyve politík, ktoré uprednostňuje, na infláciu, ako je zníženie cien liekov na predpis alebo kontrola nákladov na starostlivosť o deti.
Podobne aj problém prisťahovalectva už desaťročia vzdoruje maximálnemu úsiliu prezidentov o jeho vyriešenie.
Pokiaľ ide o znepokojujúcu otázku hlavy 42, Biden je chytený medzi progresívnymi ľuďmi, ktorí túto politiku považujú za nespravodlivý nástroj z Trumpovej éry, a umiernenými, ktorí sa obávajú, že jej zrušenie určite zvýši počet prekročení hraníc z úrovní, ktoré sú už aj tak historicky vysoké.
Ceny plynu sú hnané hore kombináciou výrazne zvýšeného dopytu po rope, keď sa národ vymaní z pandémie COVID-19 a dominových efektov vojny na Ukrajine.
To znamená, že to nie je len smola, ktorá prenasleduje Biely dom.V posledných dňoch sa administratíva potýkala so svojím posolstvom o kríze dojčenskej výživy. Sám Biden v stredu povedal, že o probléme nevedel až do začiatku apríla – aj keď kríza má korene v zatvorení výrobného závodu v Michigane vo februári.
Víchrica ťažkostí, ktorá sa predĺžila na celé mesiace, spôsobila, že Bidenove hodnotenia sú v útlme. V piatkovom priemere prieskumu RealClearPolitics asi 54 percent Američanov nesúhlasilo s Bidenovým pracovným výkonom, zatiaľ čo asi 41 percent
Biden sa bude zúfalo snažiť vyhnúť tomuto osudu. Ale práve teraz riskuje, že sa stane obeťou rovnakého druhu malátnosti.
Niall Stanage
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/the-hill-bidenov-velky-problem-je-reagovat-nie-rezirovat/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia