Lekárske odborové združenie, Asociácia súkromných lekárov SR či Slovenská lekárska komora vyjadrili zdravotníckym záchranárom podporu.
Trestné stíhanie zdravotníckych záchranárov pre prečin podnecovania je nezákonné a neopodstatnené, rozhodol v stredu krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta. Príslušníkovi Policajného zboru Bratislava Staré Mesto – západ uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol. TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.
Krajský prokurátor zároveň rozhodol, že v trestnej veci pôvodne vedenej na Okresnej prokuratúre Bratislava I bude na ďalšie konanie príslušný prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava.
Polícia v utorok (14. 12.) obmedzila na osobnej slobode dvoch zdravotníckych záchranárov, ktorí pred Národnou radou SR upozorňovali na neriešenie svojho postavenia i postavenia zdravotníkov. Dôvodom obmedzenia na osobnej slobode boli podozrenia zo spáchania trestného činu. Záchranári mali byť opakovane vyzvaní, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu nezhromažďovali, čo nerešpektovali. Popoludní ich prepustili z policajnej cely. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran v stredu potvrdil, že vo veci boli začaté dve trestné stíhania.
Lekárske odborové združenie, Asociácia súkromných lekárov SR či Slovenská lekárska komora vyjadrili zdravotníckym záchranárom podporu. Zásah polície považujú za unáhlený a odsudzujú ho.
Hamran komentoval zadržanie protestujúcich záchranárov
Ilustrácia: prezident PZ SR Štefan. Foto: TASR – Martin Baumann
Dôvodom obmedzenia na osobnej slobode boli podozrenia zo spáchania trestného činu.
Polícia musí v každom prípade postupovať podľa zákona a nemôže uplatňovať selektívny prístup. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran tak reagoval v súvislosti s utorkovým (14. 12.) zadržaním zdravotníckych záchranárov, ktorí protestovali pred budovou parlamentu. Chápe ich legitímne požiadavky, no nepovažuje za správne, keď sa ich snažia dosiahnuť nelegitímnym spôsobom.
“Bol by som rád, ak by sme neuplatňovali selektívny prístup, pretože to je porušenie základných princípov demokracie. Polícia k tomu ruku nepriloží a bude postupovať v zmysle zákona a v jeho intenciách,” vyhlásil Hamran. takto obišiel zákon aj zákonnosť postupu, pretože policajt nie je a nemôže ani byť robot, ktorý automatizuje každú svoju činnosť a zákrok podľa nejakej šablóny, ale uplatňuje posúdenie a vyhodnotenie každej situácie zvlásť.
Práve preto Hamran hovorí zrazu o “demokracii” a nie o zákonnosti a naopak, pri zásahom voči demonštrantom sa vedenie polície často uchyľuje k opore v zákone, hoci protestujúci občania sa dovolávajú svojich ústavných práv a demokracie. Aké to paradoxy!
Zdôraznil, že Policajný zbor stojí za všetkými zdravotníkmi, avšak takýto spôsob dožadovania podmienok bol podľa jeho slov nelegálny. Poukázal pritom na platnosť núdzového stavu, zákaz vychádzania, ako aj zákaz zhromažďovania.
Podotkol, že sám sprostredkovane žiadal kolegov na mieste, aby zdravotníkom dohovorili, nech situáciu riešia legitímne. “Mali by to riešiť úplne inak, nie takto, pretože komplikujú situáciu nielen sebe, ale aj nám,” uviedol. Potvrdil, že vo veci boli začaté dve trestné stíhania.
Hamran dodal, že polícia vždy postupuje podľa zákona a platných predpisov a volí taktiku podľa dostupných síl, prostriedkov a tiež podľa situácie.
-red1-