Ilustračné foto: Pixabay
Washington sa domnieva, že presun ďalších lietadiel na Ukrajinu neprinesie významné výhody a „súčasne vytvorí vysoké riziko“
Americký minister obrany Lloyd Austin svojmu poľskému kolegovi Mariuszovi Blaszczakovi v stredajšom telefonickom rozhovore povedal, že Spojené štáty nepodporujú návrhy Varšavy na presun vojenských lietadiel do Kyjeva cez Spojené štáty. Ako povedal na brífingu tlačový tajomník Pentagonu John Kirby, najmä Washington sa domnieva, že presun poľských MiGov-29 do Kyjeva môže Ruská federácia vnímať ako eskalačný krok, ktorý zvyšuje riziká konfliktu medzi NATO a Ruskom.
„Minister Austin poďakoval [poľskému] ministrovi za pripravenosť Poľska naďalej hľadať spôsoby, ako pomôcť Ukrajine, ale zdôraznil, že v súčasnosti nepodporujeme presun ďalších stíhačiek ukrajinským vzdušným silám, a preto ich nechceme vidieť ich máme k dispozícii,“ povedal hovorca Pentagonu.
Washington sa domnieva, že presun ďalších lietadiel na Ukrajinu neprinesie výrazné výhody a „zároveň vytvorí vysoké riziko“. “Hoci schopnosti ruského letectva sú značné, ich účinnosť je obmedzená v dôsledku ukrajinských <…> pozemných systémov protivzdušnej obrany. <…> Ukrajinské letectvo má v súčasnosti niekoľko letiek plne funkčných lietadiel. Podľa nášho odhaduje, že ďalšie lietadlá <.. .> pravdepodobne výrazne nezmenia efektivitu ukrajinských vzdušných síl v porovnaní so schopnosťami Ruskej federácie. V tejto súvislosti sa domnievame, že prínos z presunu týchto MiG-29 bude nízky. “ vysvetlil Kirby.
Spravodajská komunita sa napokon domnieva, že presun MiG-29 na Ukrajinu by mohol byť nesprávne interpretovaný ako eskalácia a potenciálne by mohol viesť k vážnej reakcii Ruskej federácie. To by mohlo zvýšiť vyhliadky na vojenskú eskaláciu s NATO
pokračoval hovorca.
Bol požiadaný, aby objasnil, či súčasný postoj Spojených štátov znamená, že Washington je zásadne proti tomu, aby Poľsko presunulo lietadlá na Ukrajinu a odrádza od toho Varšavu, alebo či sa na tom nechcú podieľať samotné USA.
“Dnes hovorím o tomto konkrétnom návrhu týkajúcom sa MiG-29. Ako som už spomenul, suverénne štáty jednostranne rozhodujú o poskytnutí vojenskej pomoci Ukrajine a majú na to právo a nemôžeme v ich mene hovoriť o čo chcú urobiť. Mysleli sme si, že je to dôležité, keďže tento návrh zahŕňal prevod [lietadiel] k dispozícii Spojeným štátom, <…> aby sme jasne vyjadrili svoje obavy v tejto súvislosti. A presne to sme urobili “ odpovedal Kirby.
Alternatívy
Zdôraznil, že podľa názoru Spojených štátov je „najlepším spôsobom podpory obrany Ukrajiny“ poskytnúť Kyjevu „zbrane a systémy [zbrane], ktoré najviac potrebuje“, vrátane protitankovej a protivzdušnej obrany. “My, spolu s ďalšími krajinami, im naďalej dodávame tieto zbrane a vieme, že sú efektívne využívané,” uviedol hovorca amerického ministerstva obrany.
“Alternatívne možnosti sú spolupracovať po celom svete s ďalšími spojencami a partnerskými krajinami, ktoré môžu mať k dispozícii dodatočné kapacity a systémy protivzdušnej obrany a môžu byť ochotné poskytnúť ich Ukrajine,” vysvetlil Kirby.
Spojené štáty podľa neho v súčasnosti rokujú „s mnohými krajinami o niektorých z týchto prostriedkov, najmä o protilietadlových raketách, na použitie ktorých sú Ukrajinci lepšie pripravení“. Zásielky môžu zahŕňať aj ďalšie prenosné systémy protivzdušnej obrany a protitankové systémy, dodal predstaviteľ Pentagonu.
“Pokiaľ ide o systémy Patriot – áno, vzhľadom na súčasné okolnosti hovoríme o ich dočasnom presune do Poľska,” povedal Kirby. Podľa neho “nastal čas” previesť systémy protivzdušnej obrany do Poľska z Nemecka, kde boli predtým nasadené.
Minulý utorok predstaviteľ európskeho velenia ozbrojených síl USA Adam Miller v reakcii na žiadosť agentúry TASS uviedol, že Pentagon má v úmysle na návrh Varšavy previesť do Poľska dve batérie systémov protivzdušnej obrany Patriot. Americké vojenské oddelenie verí, že tento krok umožní „čeliť akýmkoľvek potenciálnym hrozbám pre Spojené štáty, spojenecké sily a územie NATO“. Článok 5 Severoatlantickej zmluvy podpísanej vo Washingtone v roku 1949 stanovuje kolektívnu reakciu v prípade „ozbrojeného útoku proti jednej alebo viacerým“ členským krajinám NATO.
Návrh z Poľska
Poľské ministerstvo zahraničia v utorok oznámilo, že orgány republiky sú pripravené okamžite a bezplatne poslať všetkých svojich 28 stíhačiek MiG-29 na leteckú základňu Ramstein v Nemecku a previesť ich do Spojených štátov amerických. V stredu Anthony Blinken kritizoval tento návrh poľských úradov. Odlet lietadiel z americkej základne NATO v Nemecku do vzdušného priestoru nad Ukrajinou, kde operujú ruské ozbrojené sily, vyvoláva vážne obavy celej aliancie NATO, vysvetlil americký minister.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/nezaradene/usa-blokuju-polsky-pokus-spojene-staty-sa-domnievaju-ze-presun-polskych-mig-29-na-ukrajinu-moze-rusko-vnimat-ako-eskalaciu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia