Ilustračné foto: iStock
Rusko popiera plánovanie invázie a od Spojených štátov a Severoatlantickej aliancie (NATO) žiada právne záruky svojej bezpečnosti.
Spojené štáty, vzdialené od Európy vyše 6.000 km očakávajú začiatkom januára začatie rozhovorov s Ruskom o napätí na hraniciach s Ukrajinou a o európskej bezpečnosti. Uviedla to v utorok námestníčka amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Karen Donfriedová. Informovala o tom agentúra AFP.
“Dohodneme sa na termíne bilaterálneho rokovania s Ruskom a veríme, že sa tak stane v januári,” uviedla Donfriedová.
I
Ilustračné foto: Ukrajinský vojak hliadkuje neďaleko frontovej línie. Foto: TASR/AP
Americká administratíva už skôr uviedla, že je pripravená viesť priame rozhovory s Moskvou a tiež prostredníctvom Rady NATO-Rusko a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Donfriedová však spresnila, že “bez účasti Európy sa neuskutočnia žiadne rozhovory o európskej bezpečnosti“. To by sme aj prosili, aby to nebolo zas o nás, bez nás Európanov. Aspoň vidieť spôsob zmýšľania Američanov, zvyknutých rozhodovať o iných.
Podľa AFP Spojené štáty už od polovice novembra “bijú na poplach“, že Moskva by mohla plánovať rozsiahly útok voči Ukrajine, a varovali šéfa Kremľa Vladimira Putina pred bezprecedentnými sankciami. Na otázku novinárov, či by prípadné sankcie mohli zahŕňať aj možnosť “odrezania Ruska” od medzinárodnej platobnej siete Swift, americká predstaviteľka povedala, že “zatiaľ nebolo nič zmietnuté zo stola“.
Rusko popiera plánovanie invázie a od Spojených štátov a Severoatlantickej aliancie (NATO) žiada právne záruky svojej bezpečnosti, pričom od Aliancie požaduje, aby zastavila expanziu na východ. Takéto vyhlásenia sú už vážne, pretože druhá strana (Rusko) signalizuje vážne ohrozenie svojej bezpečnosti.
Donfriedová v tejto súvislosti potvrdila, že Spojené štáty naďalej poskytujú Kyjevu “obranné vojenské systémy“, pričom poznamenala, že minulý týždeň došlo k ďalšej takejto dodávke.
“Ak by Rusko napadlo Ukrajinu, poskytneme Ukrajincom dodatočný obranný materiál nad rámec toho, čo už v súčasnosti poskytujeme,” dodala americká diplomatka.
Redakčný postreh
Tak si to na záver zhrňme: Američania, ktorí spoza Atlantického oceánu dodávajú húfne na Ukrajinu už aj smrtiace zbrojné systémy (nielen obranné – iba ak by sa držali kréda, že najlepšou obranou je útok…) chcú s Ruskom rokovať o napätím na ukrajinsko-ruskej hranici, pričom to napätie priamo môže súvisieť aj s dodávkami zbraní na Ukrajinu a prítomnosťou Američanov nielen na ukrajinskom území, ale aj v Poľsku a Pobaltí a najnovšie už aj na Slovensku, čo však Američania nevedia a nechcú pripustiť, hoci je to každému jasné.
A k tomu USA varujú Rusko, aby vraj neplánovalo útok na Ukrajinu… Ide už o priesvitnú stratégiu obviňovať dopredu svojho súpera, aby sa neustále pred svetovou verejnosťou vyviňoval, a pritom k jeho hranici presúvate najšpičkovejšie zbraňové systémy – akože z dôvodu, aby sa Ukrajina mohla lepšie brániť, keď pravdepodobne zaútočí na od nej odtrhnuté republiky Luhansko a Donecko, kde žijú etnickí Rusi, takže či NATO chce alebo nie, či to pripúšťa alebo nie, po kosovskom precedense a vojne v Juhoslávii má Rusko na obranu svojich rodákov plné právo, keďže Ukrajina je jeden z nástupníckych štátov po rozpadnutom Sovietskom zväze, kde obyvateľstvo v zväzových republikách bolo vzájomne premiešané.
Navyše USA by mali chápať ruské opodstatnené obavy o svoju bezpečnosť, ak sa NATO priblížili na 5 až 7 minút dopadu rakiet na Moskvu, keď samotné Spojené štáty ostro zareagovali v Kubánskej kríze (1962), keď sa bývalý Sovietsky zväz usilovať recipročne umiestniť svoje rakety s jadrovými hlavicami na Kube, 170 km od amerických brehov. To isté teraz už realizujú Spojené štáty voči Ruskej federácii.
-red1-