Ilustračné foto: Kevin Dietsch/Getty Images: Námestníčka amerického štátneho tajomníka pre politické záležitosti Victoria Nulandová svedčí pred vypočutím Výboru pre zahraničné vzťahy Senátu o Ukrajine 8. marca 2022 vo Washingtone, DC.
Priznanie neoconov vrhá kritické svetlo na úlohu USA na Ukrajine a vyvoláva dôležité otázky o týchto laboratóriách, ktoré si zaslúžia odpovede, píše investigatívny americký novinár Glenn Greenwald, ktorého článok Sksprávy prinášajú slovenskému publiku.
Samozvaní „overovatelia faktov“
v americkej korporátnej tlači strávili dva týždne posmievaním sa z dezinformácií a falošnej konšpiračnej teórii tvrdeniu, že Ukrajina má laboratóriá biologických zbraní, či už sama alebo s podporou USA.
Nikdy nepredložili žiadne dôkazy pre svoje rozhodnutie — ako by to mohli vedieť a ako by mohli dokázať negatíva? — no napriek tomu sa odvolávali na svoj charakteristický autoritatívny, nadovšetko sebaistý tón s právom vyhlasovať pravdu, pričom takéto tvrdenia definitívne označili za nepravdivé.
Tvrdenia, že Ukrajina v súčasnosti prevádzkuje laboratóriá s nebezpečnými biologickými zbraňami, prišli z Ruska aj z Číny. Čínske ministerstvo zahraničných vecí tento mesiac vyhlásilo :
USA majú pod kontrolou 336 laboratórií v 30 krajinách, vrátane 26 len na Ukrajine
Ruské ministerstvo zahraničia tvrdilo , že „Rusko získalo dokumenty dokazujúce, že ukrajinské biologické laboratóriá nachádzajúce sa blízko ruských hraníc pracovali na vývoji komponentov biologických zbraní“.
Takéto tvrdenia si zaslúžia rovnakú úroveň skepticizmu ako popieranie USA: konkrétne, žiadne z nich by sa nemalo považovať za pravdivé alebo nepravdivé pre chýbajúce dôkazy. Americkí kontrolóri faktov sa však poslušne a reflexívne postavili na stranu vlády USA, aby vyhlásili takéto tvrdenia za „dezinformačné“ a zosmiešňujú ich ako konšpiračné teórie QAnon.
Nanešťastie pre tento propagandistický ošiaľ, ktorý sa vydáva za neutrálne a uvážlivé overovanie faktov, neokonzervatívec, ktorý má dlho na starosti politiku USA na Ukrajine, svedčil v pondelok pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy a dôrazne naznačil, že takéto tvrdenia sú aspoň čiastočne pravdivé.
Zástupkyňa (amerického) ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová sa objavila pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy. Senátor Marco Rubio (R-FL), dúfajúc, že vyvráti rastúce tvrdenia, že na Ukrajine sú laboratóriá na výrobu chemických zbraní, sa samoľúbo spýtal Nulandovej: “Má Ukrajina chemické alebo biologické zbrane?”
Rubio nepochybne očakával jednoznačné odmietnutie zo strany Nulandovej, čím by poskytol ďalší „dôkaz“, že takéto špekulácie sú podlými falošnými správami pochádzajúcimi z Kremľa, ČKS a QAnon.
Namiesto toho Nulandová urobila niečo úplne netypické pre ňu, pre neoconov a pre vysokopostavených amerických zahraničných politických činiteľov: z nejakého dôvodu povedala verziu pravdy.
Jej odpoveď viditeľne ohromila Rubia, ktorý – hneď ako si uvedomil, akú škodu spôsobila americkej komunikačnej kampani tým, že hovorila pravdu – ju prerušil a žiadal, aby namiesto toho potvrdila, že ak by došlo k biologickému útoku, každý by si mal byť „100% istý, že to urobilo Rusko.“ Nulandová, vďačná za hodené záchranné koleso, povedala Rubiovi, že má pravdu.
Ale Rubiov upratovací akt prišiel príliš neskoro. Na otázku, či Ukrajina vlastní „chemické alebo biologické zbrane“, to Nulandová nepoprela: vôbec. Namiesto toho – s hmatateľným nepohodlím pri točení pera a zastavujúcou sa rečou, čo je do očí bijúci kontrast k jej normálnemu arogantnému štýlu rozprávania v zahmlievajúcich predstaviteľoch ministerstva zahraničných vecí – priznala:
Uh, Ukrajina má, uh, biologické výskumné zariadenia
Victoria Nulandová
Akákoľvek nádej na zobrazenie takýchto „zariadení“ ako neškodných alebo banálnych bola okamžite zničená varovaním, ktoré rýchlo dodala:
“Teraz sme v skutočnosti dosť znepokojení, že ruské jednotky, ruské sily, sa môžu snažiť získať kontrolu nad [týmito laboratóriami.” ], takže pracujeme s Ukrainiahhhns [sic] na tom, ako môžu zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl, ak by sa priblížili“…
Nebezpečné výskumné laboratóriá
Nulandovej bizarné priznanie, že „Ukrajina má biologické výskumné zariadenia“, ktoré sú dostatočne nebezpečné na to, aby vyvolali obavy, že by sa mohli dostať do ruských rúk, ironicky predstavovalo rozhodujúcejší dôkaz existencie takýchto programov na Ukrajine, než to, čo bolo ponúknuté v rokoch 2002 a 2003 na potvrdenie amerických obvinení o Saddámových chemických a biologických programoch v Iraku.
Skutočné priznanie proti záujmu od najvyššieho amerického predstaviteľa pod prísahou je jednoznačne dôležitejšie ako to, že Colin Powell držal skúmavku s neznámou látkou vo vnútri, zatiaľ čo ukazoval na zrnité satelitné snímky, ktoré nikto nedokázal rozlúštiť.
Malo by byť samozrejmé, že existencia ukrajinského biologického „výskumného“ programu neospravedlňuje inváziu zo strany Ruska, nieto ešte taký komplexný a zničujúci útok, ako je ten, ktorý sa odohráva: nie viac ako existencia podobného biologického programu za Saddáma, ktorá označila americkú inváziu do Iraku v roku 2003 za ospravedlniteľnú. Nulandovej priznanie však vrhá kritické svetlo na niekoľko dôležitých otázok a nastoľuje zásadné otázky, ktoré si zaslúžia odpovede.
Právom cítiť znepokojenie
Akýkoľvek pokus tvrdiť, že ukrajinské biologické zariadenia sú len neškodné a štandardné lekárske laboratóriá je negovaný výslovne vážnym znepokojením Nulandovej, že „ruské sily sa môžu snažiť získať kontrolu nad“ týmito zariadeniami a že vláda USA preto práve v tejto chvíli „pracuje“ s Ukrajincami o tom, ako môžu zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl.
Rusko má svoje vlastné pokročilé lekárske laboratóriá. Napokon to bola jedna z prvých krajín, ktorá vyvinula vakcínu COVID, o ktorej Lancet 1. februára 2021 vyhlásil , že je „bezpečná a účinná“ (aj keď predstavitelia USA tlačili na viaceré krajiny, vrátane Brazílie, neprijať žiadnu ruskú vakcínu, zatiaľ čo spojenci USA, ako napríklad Austrália , celý rok odmietali uznať ruskú vakcínu proti COVID na účely svojho očkovacieho mandátu).
Jediným dôvodom, prečo sa „celkom znepokojovať“ tým, že sa tieto „biologické výskumné zariadenia“ dostanú do ruských rúk, je ten, že obsahujú sofistikované materiály, ktoré ruskí vedci ešte sami nevyvinuli a ktoré by sa dali použiť na nekalé účely – teda buď pokročilé biologické zbrane alebo „výskum“ s dvojakým použitím, ktorý má potenciál byť zbrojársky.
Čo sa ukrýva v ukrajinských laboratóriách?
Čo je v tých ukrajinských biologických laboratóriách, vďaka ktorým sú také znepokojujúce a nebezpečné? A mala Ukrajina, ktorá nie je práve známa ako veľmoc s pokročilým biologickým výskumom, pomoc iných krajín pri vývoji týchto nebezpečných látok?
Je americká pomoc obmedzená na to, čo Nulandová opísala na vypočutí – „spolupráca s Ukrajincami na tom, ako môžu zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl“ – alebo sa pomoc USA rozšírila na výstavbu a vývoj samotné „biologické výskumné zariadenia“?
Napriek všetkému odmietavému výrazu, ktorý za posledné dva týždne používali samooznačení „overovači faktov“, sa potvrdzuje, že USA spolupracovali s Ukrajinou ešte minulý rok na „rozvoji kultúry riadenia biologického rizika; medzinárodné výskumné partnerstvá; a partnerskú kapacitu pre zvýšenú biologickú bezpečnosť, biologickú bezpečnosť a opatrenia biologického dohľadu.“
Veľvyslanectvo USA na Ukrajine sa verejne pochválilo svojou spoluprácou s Ukrajinou na „konsolidácii a zabezpečení patogénov a toxínov, ktoré vyvolávajú obavy o bezpečnosť, a na pokračovaní v zabezpečovaní toho, aby Ukrajina mohla odhaliť a nahlásiť ohniská spôsobené nebezpečnými patogénmi skôr, ako budú predstavovať hrozbu pre bezpečnosť alebo stabilitu“.
Spoločný americko-ukrajinský výskum
Tento spoločný biologický výskum USA a Ukrajiny je, samozrejme, popísaný ministerstvom zahraničia tým najnebezpečnejším možným spôsobom. To však opäť vyvoláva otázku, prečo by sa USA tak vážne zaujímali o to, že sa neškodný a spoločný výskum dostane do ruských rúk.
Je tiež veľmi zvláštne, mierne povedané, že sa Nulandová rozhodla uznať a opísať „zariadenia“ ako odpoveď na jasnú a jednoduchú otázku senátora Rubia o tom, či Ukrajina vlastní chemické a biologické zbrane . Ak sú tieto laboratóriá navrhnuté len na nájdenie lieku na rakovinu alebo na vytvorenie bezpečnostných opatrení proti patogénom, prečo by to podľa Nulandovej mysle malo niečo spoločné s programom biologických a chemických zbraní na Ukrajine?
Nespornou realitou je, že napriek dlhoročným medzinárodným dohovorom zakazujúcim vývoj biologických zbraní všetky veľké a mocné krajiny vykonávajú výskum, ktorý má prinajmenšom kapacitu na premenu na biologické zbrane.
Antraxové útoky z armádneho laboratória
Práca vykonávaná pod rúškom „obranného výskumu“ môže a niekedy je ľahko premeniť na samotné zakázané zbrane. Pripomeňme, že podľa FBI antraxové útoky z roku 2001, ktoré terorizovali národ, pochádzali od vedca amerického armádneho výskumu, Dr. Brucea Ivinsa, pracujúceho v laboratóriu pre výskum infekčných chorôb americkej armády vo Fort Detricku v štáte Maryland. Tvrdilo sa, že armáda „iba“ vykonávala obranný výskum s cieľom nájsť vakcíny a inú ochranu proti zbraňovému antraxu, ale aby to mohla urobiť, musela vytvoriť vysoko ozbrojené kmene antraxu, ktoré potom Ivins vypustil ako zbraň.
Program PBS Frontline z roku 2011 o týchto antraxových útokoch vysvetlil: „V októbri 2001 mikrobiológ zo Severnej Arizony, Dr. Paul Keim, identifikoval, že antrax použitý v útočných listoch bol kmeň Ames, vývoj, ktorý opísal ako ‚chladivý‘, pretože tento konkrétny kmeň bol vyvinutý vo vládnych laboratóriách USA. V rozhovore pre Frontline v roku 2011 Dr. Keim vysvetlil, prečo bolo také znepokojujúce zistenie, že americká armáda pestovala vo svojom laboratóriu na pôde USA také veľmi smrteľné a nebezpečné kmene:
Boli sme prekvapení, že to bol kmeň Ames. A zároveň to bolo mrazivé, pretože kmeň Ames je laboratórny kmeň, ktorý vyvinula americká armáda ako kmeň proti vakcíne. Vedeli sme, že je vysoko virulentný. V skutočnosti to armáda používala, pretože predstavovala silnejšiu výzvu pre vakcíny, ktoré vyvíjala americká armáda. Nebol to len nejaký náhodný typ antraxu, ktorý nájdete v prírode; bol to laboratórny kmeň, a to bolo pre nás veľmi dôležité, pretože to bol prvý náznak, že by to skutočne mohla byť bioteroristická udalosť.
Táto lekcia o vážnych nebezpečenstvách takzvaného výskumu dvojakého použitia biologických zbraní bola znovu získaná za posledné dva roky v dôsledku pandémie COVID.
Financovanie Wuchanského virologického inštitútu
Zatiaľ čo pôvod tohto vírusu ešte nebol dokázaný dispozitívnymi dôkazmi (hoci si pamätajte, overovatelia faktov na začiatku vyhlásili, že sa definitívne zistilo, že pochádza zo skoku medzi druhmi a že akýkoľvek náznak úniku z laboratória bol „konšpiračnou teóriou“, “iba aby Bidenov Biely dom v polovici roku 2021 priznal, že nepoznajú pôvod a nariadil vyšetrovanie, aby sa zistilo, či pochádza z úniku z laboratória), isté je, že Wuhanský virologický inštitút manipuloval s rôznymi kmeňmi koronavírusov, aby boli nákazlivejšie a smrteľnejšie.
Odôvodnením bolo, že je to nevyhnutné na štúdium toho, ako by sa dali vyvinúť vakcíny, ale bez ohľadu na zámer má pestovanie nebezpečných biologických kmeňov schopnosť zabiť obrovské množstvo ľudí. Toto všetko ilustruje, že výskum, ktorý je klasifikovaný ako „defenzívny“, sa dá ľahko premeniť, úmyselne alebo inak, na extrémne deštruktívne biologické zbrane.
Nulandovej prekvapivé odhalenie prinajmenšom opäť odhaľuje, ako veľmi je a už roky zaangažovaná vláda USA na Ukrajine, na tej časti ruskej hranice, na ktorú americkí predstavitelia a vedci z celého spektra desaťročia varovali, najcitlivejšie a najzraniteľnejšie pre Moskvu.
Kauza Burisma a Bidenov syn
Bola to samotná Nulandová, keď pracovala pre Hillary Clintonovú a ministerstvo zahraničných vecí Johna Kerryho za prezidenta Obamu, kto sa výrazne angažoval v tom, čo niektorí nazývajú revolúciou v roku 2014 a iní „prevrat“, ktorý vyústil do zmeny vlády na Ukrajine z režimu nakloneného Moskve na režim oveľa priaznivejší pre EÚ a Západ. Všetko sa to stalo, keď ukrajinská energetická spoločnosť Burisma platila 50 000 dolárov mesačne nie synovi ukrajinského úradníka, ale synovi Joea Bidena Hunterovi: odraz toho, kto mal na Ukrajine skutočnú moc.
Nulandová nielenže pracovala pre Obamovu a Bidenovu štátnu správu, aby riadila politiku Ukrajiny (a v mnohých ohľadoch samotnej Ukrajiny), ale bola aj zástupkyňou poradcu pre národnú bezpečnosť viceprezidenta Dicka Cheneyho a potom veľvyslankyňou prezidenta Busha pri NATO.
Nulandová ako šedá eminencia
Pochádza z jednej z najprestížnejších amerických neoconských kráľovských rodín ; jej manžel Robert Kagan bol spoluzakladateľom notoricky známej neokonzervatívnej vojnovej skupiny Project for the New American Century, ktorá obhajovala zmenu režimu v Iraku dávno pred 11. septembrom. Bol to práve Kagan spolu s liberálnou ikonou Billom Kristolom, kto (vedľa súčasného šéfredaktora The Atlantic Jeffreyho Goldberga) bol najviac zodpovedný za klamstvo, že Saddám pracoval ruka v ruke s Al-Káidou, lož, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri presviedčaní Američanov, aby verili , že Saddám bol osobne zapojený do plánovania 11. septembra.
To, že neocon ako Nulandová je obdivovaný a zmocnený bez ohľadu na výsledok volieb, ilustruje, aké jednotné a zdržanlivé sú establišmentové krídla oboch strán, pokiaľ ide o otázky vojny, militarizmu a zahraničnej politiky.
Nulandovej manžel Robert Kagan skutočne signalizoval, že neokonzervatívci by pravdepodobne podporili Hillary Clintonovú za prezidentku – urobil tak v roku 2014, dávno predtým, ako si niekto predstavoval Trumpa ako jej oponenta – na základe uznania, že Demokratická strana je teraz k ideológii neokonov pohostinnejšia ako GOP, kde rástol Ron Paul a potom Trumpov neoizolacionizmus.
Môžete hlasovať proti neoconom, koľko chcete, ale nikdy nezmiznú. Skutočnosť, že člen jednej z najmocnejších neoconských rodín v USA vedie ukrajinskú politiku pre USA už roky – od Dicka Cheneyho k Hillary Clintonovej a Obamovi a teraz k Bidenovi – podčiarkuje, ako málo je nesúhlas vo Washingtone platný na takéto otázky.
Práve vďaka rozsiahlym skúsenostiam Nulandovej s mocou vo Washingtone je jej priznanie tak prekvapujúce: sú to veci, o ktorých ľudia ako ona klamú a zatajujú, nepriznávajú ich. Ale teraz, keď to priznala, je dôležité, aby toto odhalenie nebolo pochované a zabudnuté.
Glenn Greenwald
O autorovi: novinár; spoluzakladateľ The Intercept; publicista: “Niet kam skryť” a pripravovaná kniha o Brazílii; zvierací ochranár a zakladateľ HOPE Shelter. Portál Greenwald sa venuje nezávislej žurnalistike a investigatíve.
Článok v pôvodnom znení v angličtine si môžete otvoriť TU.
Upozornenie: Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor. Redakcia SKsprávy publikuje aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie alebo jej vydavateľa. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality.
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/v-nulandova-ukrajina-ma-biologicke-vyskumne-zariadenia-ak-su-neskodene-preco-obava-ze-ich-rusko-moze-zabavit/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia