Od začiatku núteného nosenia rúšok sa udomácnil nový termín “maskné” na označenie vyrážok v blízkosti úst spôsobených rúškami. Tie potom upchávajú póry olejom a baktériami. Problémy s maskné môžu spôsobiť aj jednorazové či látkové rúška.
Podľa portálu blacklistednews nedávna štúdia v časopise Cancer Discovery zistila, že inhalácia škodlivých mikróbov môže prispieť k pokročilému štádiu rakoviny pľúc u dospelých. Dlhodobé používanie pleťových masiek môže pomôcť pri množení týchto nebezpečných patogénov.
Mikrobiológovia sa zhodujú, že časté nosenie masky vytvára vlhké prostredie, v ktorom sa mikróbom umožňuje rásť a množiť sa pred vstupom do pľúc. Tieto cudzie mikróby potom putujú do priedušnice a do dvoch rúrok nazývaných priedušky. Až kým sa nedostanú k malým vzduchovým vakom pokrytým krvnými cievami nazývanými alveoly.
Pľúca sa dlho považovali za sterilné, ale teraz vieme, že orálne komenzály – mikróby, ktoré sa bežne nachádzajú v ústach – často vstupujú do pľúc z dôvodu bezvedomia
Leopoldo Segal autor štúdie a riaditeľ mikrobiálneho programu pre pľúca a docent medicíny na Lekárskej fakulte univerzity v New Yorku
Podľa štúdie tieto mikróby po napadnutí pľúc spôsobujú zápalovú reakciu v proteínoch známych ako cytokín IL-17.
“Vzhľadom na známy vplyv IL-17 a zápalu na rakovinu pľúc sme sa zaujímali o to, či by obohatenie orálnej kompenzácie v pľúcach mohlo viesť k zápalu typu IL-17 a ovplyvniť progresiu a prognózu rakoviny pľúc,” uviedol Segal.
Dôkazy pribúdajú
Pri analýze pľúcnych mikróbov 83 neliečených dospelých pacientov s rakovinou pľúc výskumný tím zistil, že kolónie baktérií Veillonella, Prevotella a Streptococcus sa nachádzajú vo väčšom množstve u pacientov s pokročilým štádiom rakoviny pľúc ako v skorších štádiách. Prítomnosť týchto bakteriálnych kultúr je tiež spojená s menšou pravdepodobnosťou prežitia a zvýšeným rastom nádoru bez ohľadu na štádium.
ilustrácia: create jobs 51/Shutterstock
Okrem toho výskum kultivácie baktérií Veillonella v pľúcach myší zistil, že prítomnosť týchto baktérií vedie k vzniku buniek potláčajúcich imunitu a tiež k zápalovým bunkám, ako je cytokín IL-17.
“Na základe výsledkov našej štúdie je možné, že zmeny pľúcneho mikrobiómu by sa mohli použiť ako biomarker na predpovedanie prognózy alebo na stratifikáciu pacientov pri liečbe.” – Leopoldo Segal
Aj keď štúdia priamo nesúvisí s dlhodobým nosením masky s rakovinou pľúc, skutočnosť, že sa teraz učíme rôzne mikróby, sa objavuje u pacientov s pokročilým štádiom rakoviny pľúc po tom, čo boli povinné masky povinné, mi hovorí, že naše súčasné chápanie tejto problematiky je chýba.
Vedci: Povinné rúška spôsobujú 10x viac škody ako úžitku
S pribúdajúcimi dôkazmi súvisiacimi s dlhodobými účinkami mandátov masiek a blokovaní, lekári a vedci začínajú prehodnocovať, či tieto autoritárske opatrenia skutočne spôsobujú viac škody ako úžitku. Jeden kanadský expert na verejné zdravie menom Dr. Aji Joffe v súvisiacej štúdii zistil, že zastavenie prevádzky spôsobuje „najmenej desaťkrát“ väčšie škody ako úžitok.
V nedávnom pracovnom dokumente zo strany vedcov na Harvarde, Duke, a John Hopkins univerzity, akademikmi uzavretých že ” f alebo celková populácia, zvýšenie úmrtnosti v dôsledku COVID-19 pandémia implikuje ohromujúci 0,89 a 1,37 milióna nadbytočných úmrtí nad nasledujúcich 15, respektíve 20 rokov. “
Aj zubní lekári tiež varovali pred javom známym ako „ústa masky“ (Mask Mouth) , pri ktorom sa pacienti vracajú späť do zubnej ordinácie s nárastom zápalu ďasien a zubného kazu až o 50% v priebehu niekoľkých mesiacov od začiatku mandátu masky.
Tento objav osvetľuje rastúce dôkazy o škodách spôsobených dlhodobým nosením masky pre ľudí ohrozených inými chorobami alebo náchylnými na nežiadúce reakcie.
Poznámka: Pôvodná štúdia uvedená v tomto dokumente priamo nehovorí o maskách. Vzťah medzi maskami a rakovinou pľúc je skôr odvodením od iných vedcov, ktorí boli uvedení v hlavných mediálnych správach. Pôvodný názov bol zle formulovaný a bol zmenený. Článok sa pôvodne objavil na stránkach Blacklisted News.
-red4-
hlavný ilustračný obrázok: alexraths/Shotshop.com
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/zaujimavosti/veda-naznacuje-ze-dlhodobe-pouzivanie-masky-moze-prispiet-k-akovine-pluc/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia