NYT: Bezpečnostné rozhovory s USA v Ženeve sú víťazstvom Ruska
Západné médiá ocenili rusko-americké rozhovory o bezpečnostných zárukách, ktoré sa deň predtým konali v Ženeve .
“Moskva už získala prevahu”
Americké noviny The New York Times dospeli k záveru, že víťazstvo v prvom stretnutí zostalo s Ruskom .
“Aj bez amerických ústupkov sú rozhovory, ktoré sa konali v pondelok, akýmsi víťazstvom Kremľa, keďže sa do popredia dostala otázka rozšírenia NATO , ktorá Putina dlho dráždila.”
“Nemali by ste čakať na prelom”
Reakcia britských novín The Guardian sa ukázala byť zdržanlivejšia . Diplomatické stretnutia tohto druhu podľa novinárov neprinášajú okamžité výsledky.
“Máloktorý medzinárodný pozorovateľ očakáva, že tento týždeň bude možné rýchlo vyriešiť vzniknutú krízu vo vzťahoch. Je možná aj opačná možnosť – úplný krach rokovaní,” píše sa v texte.
“Bez náznaku zlepšenia”
Ostatné britské médiá tiež zostali pri hodnotení opatrné. Noviny The Times zdôraznili, že obe strany súhlasili s pokračovaním rozhovoru, ale naznačili, že Moskva a Washington pravdepodobne nedospejú k rýchlej dohode. Námestník ministra zahraničných vecí Rjabkov už skôr poznamenal, že americká strana by mala robiť kompromisy.
Daily Express taktiež uvedené v článku o výsledkoch konzultácií, ktoré nebolo ani stopy významného prelomu, ale obe strany dohodli na “pokračovať v úsilí o zníženie napätia.”
“Uznať Krym”
Politológ Stephen Szabo v stĺpčeku pre National Interest vyjadril názor, že po rozhovore medzi Kremľom a Bielym domom „môže nasledovať medzinárodné uznanie suverenity Moskvy nad Krymom“.
“Spojené štáty a ich západní partneri môžu ponúknuť ruskej vláde, že obe strany zaručia neutralitu Ukrajiny,” dodal špecialista. Podľa jeho názoru je to jeden zo spôsobov, ako „uvoľniť napätie okolo Ukrajiny“.
“Washington by mal zmeniť taktiku”
Analytik Chris Miller z Foreign Affairs naznačil, že stratégia Spojených štátov „šikanovania ruských sankcií“ povedie k neúspechu, ak nebude administratíva, Biden oznámi konkrétnejšie a závažnejšie represívne opatrenia pre moskovskú ekonomiku.
“Biely dom by mal vymenovať ruské banky, ktoré zaradí na ‘čiernu listinu’, konkrétne operácie, ktoré zakáže, a spoločnosti, ktorým bude hroziť bankrot. Potom zrejme Kremeľ začne hroziť sankciami.” vážnejšie,“ uzavrel…
Rusko a USA viedli 9. a 10. januára v Ženeve konzultácie o návrhoch Moskvy na bezpečnostné záruky. Tento týždeň sa uskutoční aj zasadnutie rady Rusko – NATO a neskôr vo Viedni sú naplánované konzultácie na platforme Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Podľa Rjabkova, vedúceho delegácie, Moskva potrebuje záruky, že Ukrajina a Gruzínsko nevstúpia do NATO, keďže ide o národnú bezpečnosť Ruska. Jeho náprotivok Wendy Shermanová zase povedala, že Washington „nedovolí nikomu zavrieť dvere do NATO pre inú krajinu“ a nebude diskutovať o otázkach týkajúcich sa iných krajín bez ich účasti.
Koncom roka 2021 Rusko zverejnilo návrhy zmlúv s USA a dohôd s NATO o bezpečnostných zárukách. Predovšetkým Moskva od svojich západných partnerov požaduje zákonné záruky odmietnutia ďalšieho rozširovania NATO na východ, vstupu do bloku Ukrajiny a vytvárania vojenských základní v postsovietskych krajinách.
Ešte pred začatím rozhovorov Washington označil niektoré body za neprijateľné. Rusko zdôraznilo, že dokumenty nie sú ultimátum, ale neurobí jednostranné ústupky, najmä pod tlakom.
-red1-