Ilustračné foto: Jadrová elektráreň Mochovce. Zdroj: Slovenské elektrárne
Vyplýva to z návrhu zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.
Výroba a obchodovanie s elektrickou energiou vyrobenou v jadrových blokoch bude podliehať dani z nadmerného zisku. Vyplýva to z materiálu návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu SR o skrátené legislatívne konanie.
“Návrhom dochádza k zavedeniu dane z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením. Zdaňovacím obdobím bude kalendárny mesiac. Predmetom dane bude nadmerný zisk pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením,” uviedlo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v dôvodovej správe k schválenému materiálu.
Daň bude platiť držiteľ povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky alebo povolenia na prevádzku jadrového zariadenia. Štát bude od výrobcov žiadať 50 % čiastky vyrátanej ako súčin množstva vyrobenej elektriny v tomto jadrovom zariadení a dodanej na trh s elektrinou za zdaňovacie obdobie vyjadrenej v megawatthodinách a nadmerného zisku.
Nadmerný zisk rezort hospodárstva stanovil ako rozdiel priemerných cien elektrickej energie na burze za obdobie od 1. januára roka, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu roku, do 30. júna roka, ktorý predchádza rozhodujúcemu roku a ekonomických nákladov na výrobu elektriny v jadrovom zariadení v eurách za megawatthodinu.
Slovenské elektrárne: Návrh o zdanení nadmerného zisku je likvidačný
Nadmerný zisk rezort hospodárstva stanovil ako rozdiel priemerných cien elektrickej energie na burze za obdobie od 1. januára roka.
Návrh zákona o zdanení takzvaného nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením považujú Slovenské elektrárne (SE) za likvidačný. Jej bankrot je otázkou niekoľkých týždňov, spoločnosti dôjdu peniaze pravdepodobne v marci. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček v reakcii na návrh zákona, ktorý v stredu (9. 2.) schválila vláda.
Upozornil, že prijatie nového zákona o zdanení nadmerného zisku prevádzkovateľom jadrových blokov zastaví proces spustenia tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, ako aj dostavbu štvrtého bloku.
Vyplýva to podľa jeho slov z toho, že majoritný akcionár v čase ceny elektriny na úrovni 26 eur za megawatthodinu (MWh) dal do spoločnosti SE 700 miliónov eur na to, aby sa mohla stavať elektráreň (v Mochovciach).
“A bol pripravený dať ďalších 800 miliónov eur, aby sa mohla dostavať. Toto sa určite nestane. Teda existujúce banky nám určite neposkytnú ďalšie prostriedky. My sa už v marci tohto roka dostaneme do situácie, že nebudeme schopní platiť svoje záväzky a takisto novú daň, ktorá má platiť od 1. marca tohto roka. To sú konsekvencie rozhodnutia vlády, ktoré bolo prijaté bez toho, aby bolo akokoľvek s nami diskutované,” podčiarkol riaditeľ.
Doplnil, že navrhovaný zákon ide zdaňovať fiktívne zisky. “Tie zisky naozaj neexistujú. My sme vysvetľovali zástupcom štátu niekoľkokrát, ako funguje trh s elektrinou, bohužiaľ, pri tvorbe navrhovaného zákona to nebolo vôbec zobrané do úvahy,” dodal Strýček.
Redakčná otázka na telo
Čo má bežný občan, Slovák, z toho, že západné firmy za babku získali strategické podniky od Dzurindovej vlády, vrátane jadrových elektrární, ktoré na Slovensku vyrábajú 83,5 % zo všetkej elektrickej energie, keď cenu pre domácnosti určuje nejaká burza v Nemecku? Čo majú slovenskí občania z toho, že v minulosti štát zabezpečil našu energetickú bezpečnosť, teda, že Slovensko je sebestačné vo výrobe elektrickej energie, keď ceny máme na rovnakej úrovni (vďaka EÚ, energetickej liberalizácii a globalizácii) ako tie, ktoré si elektrinu nevyrábajú v dostatočnom množstve?
Kde sa premietli investície štátu a občanov do energetického sektora, keď Slovák s troj- až štvornásobne menším priemerným platom, musí platiť vďaka liberalizácii približne rovnakú cenu za elektrinu ako obyvatelia západných krajín? Aký ekonomický osoh má roduverný, ale aj vlažný Slovák z toho, že žije na Slovensku, ktoré predchádzajúce generácie vybudovali a zabezpečili aj energetickú sebestačnosť a tým aj energetickú bezpečnosť, ak existuje európsky trh s energiou, ktorá môže prúdiť komukoľvek, kto za ňu zaplatí?
Nakoniec, prečo by sme my, s našou zabezpečenou energetickou sebestačnosťou mali pociťovať výkyvy a zdražovanie energie na európskom, či svetovom trhu? od čoho tu potom máme “slovenských” politikov? načo je bežnému občanovi zdanenie, ak táto vláda odmieta kompenzovať domácnostiach zdražovanie kvôli západnému trhu a tieto dane skončia v rozpočte?
-red2-