Ilustračné foto: SKsprávy
Rafinéria Slovnaft by mala platiť mimoriadnu daň z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy. Tá je v posledných mesiacoch výrazne lacnejšia ako ropa typu Brent a štát túto výhodu využije na dodatočný príjem do štátneho rozpočtu. Vyplýva to z materiálu návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu (NR) SR o zrýchlené legislatívne konanie
“Predkladaným návrhom dochádza k zavedeniu dane z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou,” uviedlo ministerstvo financií v predkladacej správe k schválenému materiálu.
Daň sa bude rátať ako súčin množstva ropy s pôvodom v Ruskej federácii v bareloch obstaranej daňovníkom v príslušnom zdaňovacom období a rozdielu medzi referenčnou cenou a priemernou cenou obstarania zníženého o päť USD (4,74 eura). Zdaňovacím obdobím bude kalendárny mesiac a sadzba dane bude vo výške 30 %.
Návrh zákona ráta s jeho účinnosťou od začiatku júna tohto roka a platnosť sa skončí decembrom 2024. Pokiaľ bude rozdiel medzi cenami ropy menší ako päť USD počas troch mesiacov nasledujúcich po sebe, platnosť zákona sa skončí v tomto treťom kalendárnom mesiaci.
Matovič v prípade postoja SaS k zdaneniu Slovnaftu spomína vlastizradu
Správanie SaS zaváňa vlastizradou. Naznačuje to predseda OĽANO a minister financií Igor Matovič, kritizujúci liberálov, že chcú vetovať mimoriadne zdanenie rafinérie Slovnaft, z ktorého by sa mala financovať časť protiinflačných opatrení.
Matovič pred stredajším rokovaním vlády, na ktorom sa preberá protiinflačný balíček, opakovane SaS obvinil, že na rozdiel od partnerov v koalícii nemyslí na rodiny s deťmi, ale len na vlastné záujmy a záujmy veľkopodnikateľov.
“Tri strany tu bojujú za rodiny s deťmi a jedna strana kope za zbohatlíkov a v prípade Slovnaftu chce, aby sme dobrovoľne zaplatili 300 miliónov Maďarsku, lebo v maďarskom štátnom rozpočte je to asi lepšie ako v slovenskom. Tomu sa v našej ústave hovorí hovorí vlastizrada,” uviedol Matovič.
Vicepremiér v utorok (17. 5.) oznámil, že plánuje predložiť návrh na zavedenie novej dane, ktorá by sa mala týkať zvýšeného rozdielu medzi cenami ruskej ropy a ropy typu Brent. Slovnaft podľa ministra mesačne zarába iba na tomto rozdiele mesačne okolo 100 miliónov eur.
Od novej dane si minister sľubuje prínos do štátneho rozpočtu vo výške okolo 300 miliónov eur ročne. Sulík oznámil, že zvyšovanie akýchkoľvek daní je pre SaS “červenou čiarou” a bude návrh vetovať. Nová daň by sa podľa neho automaticky premietla do zvýšenej ceny motorových palív, čo však Matovič odmieta a odvoláva sa na ústnu dohodu s vedením rafinérie.
Ak sa mimoriadnu daň nepodarí zaviesť, Matovič avizuje regulovanie cien palív.
Krajniak: Je otázne, či sa na návrh zdanenia ropy dá uplatniť veto
Hnutie Sme rodina nemá problém s vecným aplikovaním návrhu na zdanenie lacnejšej ruskej ropy. Vyhlásil to v stredu pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Zároveň je podľa neho otázne, či sa dá na toto opatrenie uplatniť veto, keďže je to dohodnuté so subjektom, ktorého sa to týka.
“Videl som ten návrh aj v legislatívnej podobe a vo vecnej som o ňom vedel skôr,” priblížil Krajniak. Skonštatoval, že keď dá niekto veto, tak to platí. Prípad Slovnaftu je však podľa neho iný. Podotkol, že tento návrh má “zastropovať” ceny benzínov na úroveň spodnej tretiny cien v Európskej únii (EÚ).
“Súčasťou toho by bola garancia, že ľudia na Slovensku nebudú mať ceny benzínu vyššie, ako, dajme tomu, že je v priemere tá jedna tretina najnižších cien a súčasne by to bol značný príjem pre štátny rozpočet, ktorý sa dá použiť na pomoc ľuďom. Takže je otázne, či na toto sa dá dať veto, keďže je to vlastne po dohode s tým subjektom, ktorého sa to týka,” poznamenal.
-red2-