Ilustračné foto: Pixabay
Ruská invázia na Ukrajinu bude mať vážne vedľajšie účinky, ktoré by mohli byť “bolestivé” pre európskych farmárov a širší potravinový systém, varoval v pondelok vysoký predstaviteľ EÚ v Európskom parlamente .
Silne dotovaný poľnohospodársky systém EÚ je exportnou veľmocou, ale živobytie môže byť ohrozené, pretože väčšina mäsového a mliekarenského priemyslu EÚ sa spolieha na dovážané kŕmne plodiny z Ukrajiny a blok je tiež závislý na ruskom plyne a hnojivách.
Dôsledky tejto ruskej agresie budú mať veľký dopad na náš agropotravinársky sektor a budú bolestivé. Ale musíme trpieť tú bolesť
povedal pred poslancami vo výbore pre farmy Michael Scannell, druhý najvyšší štátny úradník na oddelení poľnohospodárstva Komisie.
Rusko a Ukrajina spoločne tvoria viac ako 30 percent svetového obchodu s pšenicou a jačmeňom, 17 percentami kukurice a viac ako 50 percentami slnečnicového oleja, semien a koláčov na kŕmenie zvierat – ale celý ukrajinský export z hlavnej obchodnej cesty cez čiernomorské prístavy sa zastavili kvôli vojne, povedal Scannell.
„Tento obchod je teraz v podstate úplne zmrazený,“ povedal Scannell. “
Ak ukrajinskí farmári nedokážu pestovať plodiny ako kukuricu na zber v lete, mohlo by to posunúť krízu do strednodobého horizontu, varoval predstaviteľ EÚ.
Mnohí poslanci zdôraznili potrebu posilniť vnútornú potravinovú bezpečnosť vzhľadom na to, že produkcia potravín v EÚ je vo veľkej miere závislá od dovážaných hnojív, zemného plynu a krmiva pre zvieratá. “Vo všetkých týchto oblastiach sa Komisia zameriava na riešenie týchto nedostatkov,” povedal Scannell zákonodarcom.
Taliansky europoslanec za Európsku ľudovú stranu Herbert Dorfmann uviedol, že Ukrajina je jedným z hlavných zdrojov EÚ sóje bez GMO, ktorá je tiež kľúčová pre kŕmenie zvierat. Pokiaľ ide o obchodovanie s Ruskom, poľnohospodársky systém EÚ bude musieť zasiahnuť, navrhol Dorfmann a povedal: “Nemôžete obchodovať so štátmi vyvrheľov.”
“S Ruskom sa obchod zrúti, ale my sme to nespôsobili,” dodal Dorfmann.
Nemecký europoslanec za zelených Martin Häusling navrhol, aby EÚ využila prerušenie obchodu s Ukrajinou na zmenu svojho poľnohospodárskeho modelu zameraného na zvieratá, a spýtal sa: „Môžeme si dovoliť kŕmiť 70 percent našich obilnín ošípanými a hydinou? Musíme myslieť na vytvorenie trvalo udržateľného poľnohospodársky systém“.
Agropotravinársky obchod s Ruskom sa už v posledných rokoch masívne prepadol po tom, čo Moskva uvalila embargo na mnohé potraviny z EÚ v reakcii na sankcie, ktoré EÚ uvalila na Rusko po jeho anexii Krymu v roku 2014.
Napriek embargu zostáva Rusko šiestym najväčším obchodným partnerom Európy z hľadiska hodnoty, pokiaľ ide o nákup agropotravinárskeho tovaru EÚ. Nové sankcie EÚ voči Rusku však pravdepodobne narušia vývoz luxusných potravín, ako sú vína, liehoviny a čokolády, a odradia Rusko od obchodovania akéhokoľvek druhu, povedal Scannell.
Zdá sa však, že najvyšší predstaviteľ zľahčoval obavy z nedostatku potravín a opísal agropotravinársky systém EÚ ako „obrovsky odolný a silný“ a že sa to počas pandémie osvedčilo.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/vojna-na-ukrajine-bude-bolestiva-pre-potraviny-a-polnohospodarstvo-eu-varuje-predstavitel-komisie/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia