Vojna na Ukrajine znamená koniec amerického storočia. „To, čo zostalo, je kopa dlhu denominovaného v dolároch“

Ilustračné foto: Pixabay

„Čudná konfrontácia na Ukrajine ukazuje, že hovoríme o oveľa viac ako o osude režimu v Kyjeve. V stávke je architektúra celého svetového poriadku.“ Sergej Naryškin , riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby.

Tu je vaša myšlienka na dnešnú ‘rezervnú menu’: Každý americký dolár je šek napísaný na účet, ktorý je prečerpaný o 30 biliónov dolárov.

Je to pravda. „Plná viera a kredit“ amerického ministerstva financií je do značnej miery mýtus, ktorý drží pohromade inštitucionálny rámec, ktorý spočíva na základoch z čistého piesku. V skutočnosti USD nestojí za papier, na ktorom je vytlačený ; je to IOU (pozn.: dlžný úpis) mávanie v oceáne červeného atramentu.

Jediná vec, ktorá bráni USD zmiznúť do éteru, je dôvera dôverčivých ľudí, ktorí ho naďalej akceptujú ako zákonné platidlo.

Prečo však ľudia ostávajú verní doláru, keď všetci poznajú jeho nedostatky? Napokon, americký národný dlh vo výške 30 biliónov dolárov je sotva tajomstvom, rovnako ako ďalších 9 biliónov dolárov, ktoré sa nahromadili v súvahe Fedu. To je tajný dlh, o ktorom Američania vôbec nevedia, no sú za všetko rovnako zodpovední.

Aby sme mohli odpovedať na túto otázku, musíme sa pozrieť na to, ako systém skutočne funguje a ako je dolár podporovaný mnohými inštitúciami, ktoré boli vytvorené po 2. svetovej vojne.

Tieto inštitúcie poskytujú prostredie na uskutočnenie najdlhšieho a najostrejšieho podvodu v histórii, výmeny drahého vyrobeného tovaru, surovín a tvrdej práce za útržky zeleného papiera s mŕtvymi prezidentmi.

Dá sa len žasnúť nad genialitou elít, ktoré vymysleli tento podvod a potom ho vo veľkom uvalili na masy bez jediného náznaku protestu. Systém je samozrejme sprevádzaný rôznymi donucovacími mechanizmami, ktoré rýchlo odstránia každého, kto sa pokúsi oslobodiť sa od dolára alebo, Boh nám pomáhaj, vytvoriť úplne alternatívny systém. (Napadá ma Saddám Husajn a Muammar Kaddáfí.)

Faktom však je, že okrem inštitucionálneho rámca a nemilosrdného vyhladzovania oponentov dolára neexistuje dôvod, prečo by ľudstvo malo zostať pripútané k mene, ktorá je pochovaná pod horou dlhov a ktorej skutočná hodnota je prakticky nepoznateľná.

Nebolo to vždy takto. Boli časy, keď bol dolár najsilnejšou menou na svete a zaslúžil si svoje miesto na vrchole. Po 1. svetovej vojne boli USA „vlastníkom väčšiny svetového zlata“ , a preto medzinárodná delegácia „rozhodla, že svetové meny už nebudú spojené so zlatom, ale môžu byť naviazané na americký dolár, „pretože dolár bol, sám o sebe spojený so zlatom.“ 

 Tu je viac z článku na Investopedia:

„Dohoda sa stala známou ako Bretton Woodsova dohoda. Zaviedla autoritu centrálnych bánk, ktoré by udržiavali pevné výmenné kurzy medzi ich menami a dolárom . Spojené štáty by na oplátku vymenili americké doláre za zlato na požiadanie…

Americký dolár bol oficiálne korunovaný za svetovú rezervnú menu a vďaka Bretton Woodsskej dohode bol krytý najväčšími zásobami zlata na svete. Namiesto zlatých rezerv ostatné krajiny nahromadili rezervy amerických dolárov. Krajiny, ktoré potrebovali miesto na uloženie svojich dolárov, začali nakupovať cenné papiere štátnej pokladnice USA, ktoré považovali za bezpečný sklad peňazí.

Dopyt po štátnych dlhopisoch spolu s deficitnými výdavkami potrebnými na financovanie vietnamskej vojny a domácich programov Veľkej spoločnosti spôsobili, že Spojené štáty zaplavili trh papierovými peniazmi…

Dopyt po zlate bol taký, že prezident Richard Nixon bol nútený zasiahnuť a odpojiť dolár od zlata, čo viedlo k pohyblivým výmenným kurzom, ktoré dnes existujú. Hoci sa vyskytli obdobia stagflácie, ktorá je definovaná ako vysoká inflácia a vysoká nezamestnanosť, americký dolár zostal svetovou rezervnou menou.“ ( „Ako sa americký dolár stal svetovou rezervnou menou“ , Investopedia)

Ale teraz je zlato preč a čo zostalo, je hromada dlhov . Ako si teda preboha dolár dokázal zachovať svoje postavenie poprednej svetovej meny?

Zástancovia dolárového systému vám povedia, že to má niečo spoločné s „veľkosťou a silou americkej ekonomiky a dominanciou amerických finančných trhov“. Ale to je nezmysel.

Pravdou je, že stav rezervnej meny nemá nič spoločné s „veľkosťou a silou“ americkej postindustriálnej, na služby orientovanej, bublinami poháňanej, dierovej ekonomiky tretieho sveta. Nemá to nič spoločné ani s údajnou bezpečnosťou amerických štátnych dlhopisov“, ktoré sú – popri dolári – najväčším Ponziho flim-flam všetkých čias.

Skutočným dôvodom, prečo dolár zostal poprednou svetovou menou, je kartelizácia centrálneho bankovníctva.

Západné centrálne banky sú de facto monopolom riadeným malou kabalou krížencov spodných krmív, ktorí koordinujú a tajne sa dohadujú na menovej politike, aby si zachovali svoju šialenú smrť na finančných trhoch a globálnej ekonomike. 

 Je to monetárna mafia a – ako George Carlin slávne povedal: „Ty a ja v nej nie sme. Ty a ja nie sme vo veľkom klube.”  Zrátané a podčiarknuté: Je to neúprosná manipulácia s úrokovými sadzbami, smerovanie dopredu a kvantitatívne uvoľňovanie (QE), čo udržalo dolár na jeho vysokom, no nezaslúženom mieste.

Všetko sa to však zmení kvôli Bidenovej bezohľadnej zahraničnej politike, ktorá núti kritických hráčov v globálnej ekonomike, aby vytvorili svoj vlastný konkurenčný systém. 

 Toto je skutočná tragédia pre Západ, ktorý si užil storočie nepretržitej ťažby bohatstva z rozvojového sveta.

Teraz – kvôli ekonomickým sankciám voči Rusku – vzniká úplne nový poriadok, v ktorom bude dolár nahrádzať národné meny (spracované prostredníctvom nezávislého systému finančného vyrovnania) v bilaterálnych obchodných dohodách, kým – neskôr v tomto roku – Rusko nespustí burzu – obchodovanú menu krytú komoditami, ktorú budú používať obchodní partneri v Ázii a Afrike.

Washingtonská krádež ruských devízových rezerv v apríli oživila súčasný proces, ktorý ešte viac urýchlil zákaz vstupu Ruska na zahraničné trhy. Skrátka, americké ekonomické sankcie a bojkoty rozšírili nedolárovú zónu o mnoho rádov a vynútili si vytvorenie nového menového poriadku.

Aké je to hlúpe? Už desaťročia vedú USA podvod, v rámci ktorého vymieňajú meny v rybích obaloch za veci skutočnej hodnoty. (ropa, priemyselný tovar a práca) Ale teraz skupina Biden tento systém úplne zrušila a rozdelila svet na bojujúce tábory.

Ale prečo? Potrestať Rusko, je to tak?

– Áno, to je ono.

Ale ak je to tak, nemali by sme sa pokúsiť zistiť, či sankcie skutočne fungujú alebo nie, skôr ako neuvážene zmeníme systém?

Na to je už neskoro. Vojna proti Rusku sa začala a prvé výsledky sa už hrnú. Len sa pozrite na spôsob, akým sme zničili ruskú menu, rubeľ. Je to šokujúce! Tu je titulka z článku na CBS:

„Ruský rubeľ je tento rok najvýkonnejšou menou na svete…

Dva mesiace po tom, čo hodnota rubľa klesla na menej ako americký cent v rámci najrýchlejších a najtvrdších ekonomických sankcií v modernej histórii, ruská mena zaznamenala ohromujúci obrat. Od januára rubeľ voči doláru vyskočil o 40 % .

Krajina, ktorá čelí medzinárodným sankciám a veľkému vojenskému konfliktu, by za normálnych okolností videla útek investorov a neustály odlev kapitálu, čo by spôsobilo pokles jej meny…

Odolnosť rubľa znamená, že Rusko je čiastočne izolované od trestajúcich ekonomických sankcií uvalených západnými krajinami po jeho invázii na Ukrajinu…

(„ Ruský rubeľ je tento rok najsilnejšou menou na svete “, CBS News)

 Čo? Chceš povedať, že útok na rubeľ napokon nevyšiel?

Určite to tak vyzerá. To však neznamená, že sankcie sú neúspešné. Ale nie. Len sa pozrite, aký vplyv mali na ruské komodity. Vývozné potvrdenky sú výrazne nižšie, však? Tu je viac od CBS:

„Ceny komodít sú v súčasnosti vysoké, a aj keď došlo k poklesu objemu ruského exportu v dôsledku embárg a sankcií, zvýšenie cien komodít tieto poklesy viac než kompenzuje,“ povedala Tatiana Orlová, vedúca ekonómka rozvíjajúcich sa trhov Oxfordská ekonomika.

Rusko získava z exportu energie takmer 20 miliárd dolárov mesačne . Od konca marca mnohí zahraniční kupci vyhoveli požiadavke platiť za energiu v rubľoch, čím sa zvýšila hodnota meny.“ („ Ruský rubeľ je tento rok najsilnejšou menou na svete “, CBS News)

Robíš si zo mňa srandu? Chcete povedať, že rubeľ rastie a Putin zhrabáva viac cesta na komoditách ako kedykoľvek predtým?

Áno, a rovnako je to aj s obchodným prebytkom Ruska. Pozrite si tento úryvok z článku v The Economist:

„Ruský export… sa držal prekvapivo dobre, vrátane exportu smerovaného na Západ. Sankcie umožňujú, aby predaj ropy a plynu do väčšiny sveta pokračoval bez prerušenia. A prudký nárast cien energií ešte viac zvýšil príjmy .

Analytici preto očakávajú, že obchodný prebytok Ruska v nasledujúcich mesiacoch dosiahne rekordné maximá.

IIF počíta s tým, že v roku 2022 by prebytok bežného účtu, ktorý zahŕňa obchod a niektoré finančné toky, mohol dosiahnuť 250 miliárd USD (15 % minuloročného HDP), čo je viac ako dvojnásobok oproti 120 miliardám USD zaznamenaným v roku 2021 .

To, že sankcie zvýšili obchodný prebytok Ruska, a tak pomohli financovať vojnu, je sklamaním, hovorí pán Vistesen. Pani Ribaková sa domnieva, že účinnosť finančných sankcií mohla dosiahnuť svoje hranice. Na rad musí prísť rozhodnutie o sprísnení obchodných sankcií.

Takéto opatrenia však môžu trvať dlho, kým nadobudnú účinnosť. Aj keby EÚ schválila svoj návrh na zákaz ruskej ropy, embargo by sa zavádzalo tak pomaly, že by dovoz ropy z Ruska v tomto roku klesol len o 19 %, hovorí Liam Peach z poradenskej spoločnosti Capital Economics. Úplný dopad týchto sankcií by sa prejavil až na začiatku roku 2023 – vtedy už Putin zhromaždí miliardy na financovanie svojej vojny. („ Rusko je na ceste k rekordnému obchodnému prebytku“ , The Economist)

Aby som to uviedol na pravú mieru: Sankcie v skutočnosti poškodzujú USA a pomáhajú Rusku, takže odborníci si myslia, že by sme mali uvaliť ďalšie sankcie? Je to tak?

Presne tak. Teraz, keď sme sa strelili do nohy, odborníci si myslia, že by bolo rozumné zastreliť aj toho druhého.

Predpokladaný príjem z predaja plynu bude podľa denníka RT takmer dvojnásobný oproti minulému roku. Analýza nezohľadňuje zisky z predaja iných ruských komodít, ako je ropa, uhlie a iné nerasty.

Les Echos uvádza, že napriek sankciám a varovaniam pred rozsiahlym embargom na ruskú energiu, 27 krajín EÚ naďalej posiela Gazpromu zhruba 200 miliónov dolárov denne. “Príjmy z ruského plynu sa očakávajú dosiahnuť nové maximá” , RT)

Príjmy z predaja plynu a ropy teda doslova zaplavujú moskovskú kasu ako nikdy predtým. Ceny energií v EÚ a Amerike medzitým vyleteli na 40-ročné maximá. Vidíte, aká kontraproduktívna je táto politika?

EÚ sa ponára do recesie, dodávky boli vážne narušené, nedostatok potravín sa neustále objavuje a ceny plynu a ropy sú vysoké. Podľa každého objektívneho štandardu sankcie nielenže zlyhali, ale aj spektakulárne dopadli. Nevidia Bidenovci, aké škody spôsobujú? Sú úplne oddelení od reality?

Predstavte si, že by Ukrajinci použili Bidenovu novú delostreleckú batériu (HIMARS) na ostreľovanie miest v Rusku? Potom čo?

Potom si Putin stiahne rukavice a okamžite zastaví tok uhľovodíkov do Európy. To sa stane, ak bude Washington pokračovať v eskalácii. Môžete si na to staviť. Ak sa z ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ zrazu stane vojna, svetlá v celej Európe zhasnú, domy začnú mrznúť, továrne stíchnu a kontinent strmhlav skĺzne do dlhotrvajúcej a bolestivej depresie.

Premýšľa niekto vo Washingtone o týchto veciach alebo sú všetci takí opití svojimi výstrižkami z tlače, že úplne stratili kontakt s realitou?

Tu je viac z článku na RT:

„Aj keď kolektívny Západ naďalej trvá na tom – proti všetkej pozorovateľnej realite – že konflikt na Ukrajine prebieha pre Kyjev dobre, veľké médiá sú čoraz viac znepokojené situáciou na ekonomickom fronte. Čoraz viac pozorovateľov pripúšťa, že embargá uvalené USA a ich spojencami nerozdrvujú ruskú ekonomiku, ako sa pôvodne zamýšľalo, ale skôr ich vlastnú. 

„Rusko vyhráva ekonomickú vojnu,“ vyhlásil vo štvrtok ekonomický redaktor Guardianu Larry Elliott . „Teraz sú to tri mesiace, čo Západ začal svoju ekonomickú vojnu proti Rusku, a nejde to podľa plánu. Naopak, veci idú naozaj veľmi zle,“ napísal…

V eseji z 30. mája komentátor Guardianu Simon Jenkins tiež povedal, že embargo zlyhalo…

Ako poukazuje Jenkins, sankcie v skutočnosti zvýšili cenu ruského vývozu, ako je ropa a obilie, čím sa Moskva skôr obohatila, než ochudobnila, pričom Európanom chýba plyn a Afričanom dochádzajú potraviny. “ ( „Keďže sankcie nefungujú a postup Ruska pokračuje, západné médiá menia svoj postoj k Ukrajine“ , RT)

Zachytili ste časť o tom, že „Rusko vyhralo ekonomickú vojnu“? Čo to podľa vás znamená z praktického hľadiska?

Znamená to, že neúspešný pokus Washingtonu udržať si svoju globálnu hegemóniu „oslabením“ Ruska v skutočnosti kladie obrovský tlak na Transatlantickú alianciu a NATO, čo spustí rekalibráciu vzťahov vedúcu k vzdornému odmietnutiu „systému založeného na pravidlách? “

Čo to znamená? Rozdelí sa Európa s Washingtonom a nechá Ameriku, aby sa potopila pod oceánom červeného atramentu v hodnote 30 biliónov dolárov? Áno, presne to to znamená.

30-ročný Bender strýka Sama

 Zástancovia washingtonskej zástupnej vojny nemajú ani potuchy o rozsahu ich omylu ani o tom, aké veľké škody spôsobujú vlastnej krajine. Debakel na Ukrajine je vyvrcholením 30-ročných krvavých zásahov, ktoré nás priviedli do bodu zlomu, v ktorom sa osudy národa začnú dramaticky meniť k horšiemu . Ako sa dolárová zóna zmenšuje, životná úroveň bude klesať, nezamestnanosť bude stúpať a ekonomika sa dostane do klesajúcej špirály smrti.

Washington veľmi podcenil svoju zraniteľnosť voči katastrofickému geopolitickému úderu, ktorý sa chystá priviesť Nové americké storočie k rýchlemu a mučivému koncu.

Múdry vodca by urobil všetko, čo je v jeho silách, aby nás stiahol z okraja.

Michael Whitney 

Tento článok bol pôvodne publikovaný na The Unz Review .

O autorovi: Michael Whitney  je uznávaný geopolitický a sociálny analytik so sídlom v štáte Washington. Svoju kariéru ako nezávislý občiansky novinár začal v roku 2002 so záväzkom k poctivej žurnalistike, sociálnej spravodlivosti a svetovému mieru. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings