Návrh pravidiel Európskeho parlamentu núti Big Tech otvárať a obmedzovať rušivé online reklamy.
Európski zákonodarcovia v utorok odhlasovali zákaz online reklám zameraných na deti, čím sa zintenzívnil zásah proti platformám Big Tech a ich pravidlám moderovania obsahu.
Navrhovaný zákaz bol zahrnutý do návrhu pravidiel EÚ na moderovanie obsahu, zákona o digitálnych službách , ktorý výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh schválil veľkou väčšinou hlasov.
Text Parlamentu, o ktorom sa v nadchádzajúcich mesiacoch stále rokuje, obsahuje líniu, ktorá sa snaží zabrániť technologickým spoločnostiam ako Facebook, Google, TikTok a ďalším, aby umožnili podnikom cieliť na neplnoletých prostredníctvom svojich platforiem.
Tento krok je súčasťou širšieho tlaku v celej Európe na zavedenie systémov overovania veku online, aby deti nemali prístup k niektorým platformám s obsahom, ktorý sa pre ne považuje za škodlivý, vrátane pornografie.
Chceme chrániť maloletých pomocou platforiem
povedala pre POLITICO Christel Schaldemose , dánska sociálnodemokratická zákonodarkyňa zodpovedná za túto legisaltívu.
Povedala, že zákon ešte potrebuje doladiť, aby sa zabezpečilo, že identifikácia neplnoletých neohrozí práva na súkromie, ale dodala, že „dnes už platformy skutočne vedia, kto sú maloletí“.
Chystajú celoeurópske pravidlá pre online platformy
Zákon o digitálnych službách (DSA), ktorý pred rokom navrhla Európska komisia, má za cieľ vytvoriť celoeurópske pravidlá pre online platformy. Návrh zákona sa snaží zakročiť proti nezákonnému obsahu, regulovať online reklamu a zaviesť opatrenia na zabezpečenie transparentnosti v algoritmoch platforiem.
Zákaz cielených reklám pre deti by sa mohol stať pálčivou témou budúcich rokovaní o finalizácii zákona.
O texte výboru sa bude hlasovať na plenárnom zasadnutí parlamentu, pravdepodobne v januári. Návrh zákona je následne predmetom trojstranných rokovaní medzi Parlamentom, Komisiou a Radou EÚ, ktorá zastupuje vlády EÚ. Konečné pravidlá by mohli vstúpiť do platnosti už v roku 2023.
Krajiny EÚ neobmedzili cielenú reklamu vo svojom stanovisku dohodnutom v novembri , ale Schaldemose povedala, že je presvedčená, že hlavné mestá môžu byť presvedčené, aby ju pridali do konečného textu.
Stop temným vzorom
Poslanci Európskeho parlamentu tiež hlasovali za zákaz manipulatívnych návrhov, ktoré majú nabádať používateľov k súhlasu s online sledovaním, známym ako „temné vzory“, a udelili používateľom právo vybrať si, či chcú dostávať cielenú reklamu. Veľké platformy s viac ako 45 miliónmi európskych používateľov, ako napríklad Facebook a Google, budú musieť používateľom poskytnúť aj možnosť odhlásiť sa zo sledovania, aby sa im na ich informačných kanáloch a platformách zobrazil prispôsobený obsah.
Zákonodarcovia tiež pridali ďalšie povinnosti pre online trhy, ako je Amazon, vykonávať náhodné kontroly produktov predávaných predajcami tretích strán prostredníctvom ich online obchodu a informovať používateľov, ak si kúpili nezákonný tovar – okrem toho, že ich odstránia.
V návrhu pravidiel sa tiež uvádza, že technologické spoločnosti a regulačné orgány by mali mať možnosť napadnúť príkazy európskych verejných orgánov na odstránenie konkrétnych častí nezákonného obsahu alebo vyžiadanie informácií o používateľoch. Používatelia by medzitým mohli požiadať o nápravu a kompenzáciu od technologických spoločností, ak by čelili vážnemu poškodeniu svojich služieb.
Zákonodarcovia tiež chcú, aby technologické spoločnosti ako Facebook a Google YouTube otvorili informácie o spôsoboch, akými moderujú obsah – čo je dlhodobá požiadavka politikov a mimovládnych organizácií, ktorá by teraz bola zakotvená v zákone.
Firmy by museli informovať užívateľov, keď zmenia pravidlá a užívateľské zmluvy, a povedať, koľko zamestnancov pracuje na moderovaní obsahu pre každý európsky jazyk. Veľké platformy by tiež museli vyhodnotiť riziká, ktoré predstavujú pre spoločnosť, a zastaviť šírenie dezinformácií na svojich stránkach.
-red3-