Ilustračné foto: N. Strurgeonová. Zdroj: POLITICO
Británia smeruje k novej ústavnej kríze, keď sa škótska premiérka Nicola Sturgeonová pripravuje načrtnúť plány na druhé hlasovanie o škótskej nezávislosti – či so súhlasom Borisa Johnsona alebo bez neho.
Sturgeonová v utorok v 20-minútovom prejave k zákonodarcom v škótskom parlamente (Holyrood) vytýči svoju dlho očakávanú cestu k nejakej forme druhého referenda, pričom prisľúbi, že bude pokračovať, aj keď – ako sa očakávalo – Johnsonova vláda Spojeného kráľovstva bude pokračovať. odoprieť súhlas.
Prvý prieskum v roku 2014, v ktorom proúnijná strana zvíťazila v pomere 55 až 45 percent, nasledoval po rozhodnutí vtedajšieho premiéra Davida Camerona dočasne odovzdať Holyroodovi právomoc usporiadať referendum. Tentoraz takýto súhlas od Westminsteru nepríde.
Po tom, čo strany podporujúce nezávislosť získali väčšinu kresiel v minuloročných voľbách do Holyroodu, Sturgeonová tvrdila, že jej vláda má teraz mandát na uskutočnenie nového hlasovania. V reakcii na to Johnson a ministri Spojeného kráľovstva poukázali na nacionalistické vyhlásenia z roku 2014, že prvé referendum bude udalosťou „raz za generáciu“, a tvrdia, že Sturgeonovej súčasné zameranie by sa malo zamerať na pomoc Škótom s krízou životných nákladov.
Sturgeonová v utorok povie, že jej preferovanou možnosťou zostáva zopakovanie prenosu právomocí z roku 2014, pričom vo vopred zverejnených poznámkach uvedie: „Vláda Westminsteru nad Škótskom nemôže byť založená na ničom inom ako na súhlasnom, dobrovoľnom partnerstve.
Je čas dať ľuďom demokratickú voľbu, za ktorú hlasovali
Nacionalisti aj unionisti očakávajú, že táto prosba padne na nulu. Predstaviteľ vlády Spojeného kráľovstva uviedol, že jej postoj proti ďalšiemu referendu sa nezmení.
Najočakávanejšia časť Sturgeonovej reči sa preto bude týkať toho, ako jej vláda plánuje usporiadať referendum, ak Westminster neudelí súhlas.
Na tlačovej konferencii začiatkom tohto mesiaca Sturgeonová zdôraznila, že akékoľvek úsilie o uskutočnenie referenda sa musí uskutočniť „zákonným spôsobom“ – čo je odkaz na všeobecne rozšírený názor, že škótsku vládu prevezme buď vláda Spojeného kráľovstva, alebo súkromný aktivista na súde, ak by sa pokúsila usporiadať referendum proti vôli Westminsteru.
Jedným zo spôsobov, ako obísť právne ťažkosti, by mohlo byť uskutočnenie čisto poradného prieskumu, tvrdí bývalý vysoký štátny úradník zapojený do rokovaní o referende v roku 2014.
„Možno namiesto ‚referenda o nezávislosti je návrh zákona o niečom ako požiadať škótsky ľud o mandát na začatie rokovaní o nezávislosti so Spojeným kráľovstvom,“ napísal Ciaran Martin v Sunday Times. Dodal, že takéto opatrenie „by mohlo mať väčšiu šancu na súde“.
Ukazuje sa, že aj Škóti čelia podobným prekážkam pri referende ako Slováci musia čeliť podaniam prezidentky Čaputovej na ústavný súd vo veci skrátenia mandátu súčasnej vlády.
Niektorí odborári dali jasne najavo, že by bojkotovali akýkoľvek poradný prieskum bez ohľadu na jeho zákonnosť. Ale keďže je október 2023 označený ako ideálny dátum pre Sturgeonovú pre nové referendum a legislatíva na schválenie hlasovania sa očakáva v Holyrood koncom tohto roka, súdna bitka sa zdá byť čoraz nevyhnutnejšia.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/zatial-co-johnson-riesi-ukrajinu-nicola-sturgeonova-vyhlasi-druhe-skotske-referendum-o-nezavislosti-od-britanie/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia