Richard Sulík (SaS) problém tajného stretnutia, ktoré zvolal premiér, nevidí. Podľa neho existujú tajné a utajené veci a je to dobré, že nie všetci majú k nim prístup. Išlo vraj o „spravodajské informácie“. Protiargumentoval stretávkami „smeráckych“ oligarchov v hoteli…
Richard Raši (Hlas-SD) hodnotil kontroverzné stretnutie ústavných činiteľov s výkonnými zložkami polície a tajnej služby za neštandardné. Polemizoval so Sulíkom, že ak nešlo o živé prípady, prečo tam boli ľudia z policajných zložiek? „Neberme to na ľahkú váhu“, povedal. Naznačil, že sa mohlo zistiť, že niekto tlačí na kajúcnikov, aby vypovedali na politickú objednávku a teraz to chcú ututlať. Ak išlo o bezpečnosť, tak na to podľa Rašiho máme Bezpečnostnú radu štátu.
Raši naznačil možné prevalenie nepríjemných káuz spojených s vysokými predstaviteľmi koalície. Menoval kauzu šéfa TIPOS-u s prepojením na premiéra Hegera (keď bol ešte vo funkcii ministra finacií“ a tiež citlivé a nepríjemné informácie od Vladimíra Pčolinského, ktoré dal do výpovede a dodnes nebol zbavený mlčanlivosti.
Redakčný názor
Ústava nepozná takýto orgán na rokovanie najvyšších ústavných činiteľov, navyše s justičnými orgánmi a tajnou službou, ktoré riešia operatívne a živé prípady. Z rozporuplných informácií z utajovanej schôdzky vyplýva, že zrejme každá zvlášť vypúšťa do médií či na verejnosť svoju verziu kamuflovania pravej príčiny a pravého obsahu rokovania.
Na neistých nohách stojí najmä vyjadrenie prezidentky, že nešlo o živé prípady, hoci dôvodom malo byť poskytnutie informácií od SIS, ktoré dostávajú v tzv. dennej zvodke traja najvyšší ústavní činitelia. Nemožno sa vyhnúť logickej otázke, či nešlo o spoločný súhlas, aby nesiahli rukou spravodlivosti na tzv. nedotknuteľné osoby, zrejme veľmi blízke k vládnej koalícii, alebo slúžiace ako nástroj na politickú vendetu voči tzv.kauzám ľudí okolo Smeru.
Ku kolúznej väzbe
Ešte nikdy v histórii vládna, koaličná strana, ktorá sa opakovane v prieskumoch potáca pod 5% takýmto spôsobom na hranu nestavala do pozoru ostatných kvôli dupaniu si nožičkou ministerky ministraničky Kolíkovej pre jej subjektívnu predstavu o dĺžke väzby, ktorá je objektívne vysoko nad rámec európskych štandardov, na čo nás upozornili európske inštitúcie a konštatoval to aj Ústavný súd pri nariadení prepustenia väzobne stíhaného advokáta Ribára, ktoré väznili – pravdepodobne nezákonne – 20 mesiacov.
Spor o kolúznu väzbu medzi ministerkou Kolíkovou a predsedom NR SR Kollárom môžeme v širšom rozmere vnímať aj ako spor medzi vládou/ministrom a NR SR/poslancom. Slovensko je predsa parlamentná demokracia, kde parlament a poslanci kontrolujú vládu a nie, aby ministri diktovali svoju predstavu poslancom, ktorí sú poslední, ktorí legitímne určia charakter každého legislatívneho návrhu, ktorý príde z vlády do parlamentu.
-RED1-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/politika/zaznelo-v-nedelnej-televiznej-diskusii-v-politike-na-ta3/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia