Ilustračné foto: Pixabay
„Pomoc“ plynie na základe rozhodnutia Joe Bidena, ktorý 9.mája podpísal zákon o pôžičke a prenájme (Lend-Lease act), ktorým odštartoval masívny miliardový transfer predovšetkým zbraní a vojenskej techniky Ukrajine.
Ak ste dobre informovaný, a viete, že samotné USA majú finančné problémy, položíte si otázku: kde na to, preboha zoberú zdroje? Ďalšie desiatky miliárd dolárov preč potom, čo pôsobenie U.S Army v Afganistane stálo štátnu kasu 80 miliárd USD bez efektu?
Odpoveď je jednoduchá a „štandardná“ – oni to teraz len požičali alebo prenajali (kým to nepriateľ nezničí). Biden tak využil starý mechanizmus „pomoci“ spojencom ešte z II. svetovej vojny, čiže Biely dom len oprášil model parazitovania na vojne tak, aby Amerika akože „pomáhala“, ale aby to nebola len „pomoc“, ale pôžička, ktorú treba neskôr, v lepších a už mierových časoch, vrátiť.
Lend-Lease alebo Zákon o pôžičke a prenájme (oficiálne: An Act to Further Promote the Defense of the United States) takto v roku 1941 odštartoval program vojenskej a materiálnej pomoci spojencom vo vojne proti hitlerovskému Nemecku.
USA im poskytli celkovo vybavenie potrebné na vedenie vojny v hodnote 50,1 miliardy amerických dolárov (ekvivalent 647 miliárd terajších dolárov – prepočet na rok 2013). USA tak doteraz už poskytli asi desatinu toho, čo minuli za celú druhú svetovú vojnu pre Britániu, Francúzsko, ZSSR a Čínu dohromady!
Strýko Sam vtedy zobchodoval ešte aj dodané zásoby po dobe spotreby. Britom takto predali konzervy „s veľkou zľavou“ za vyše miliardy libier šterlingov. Na požičaný materiál v zľave im dokonca poskytli ďalšiu pôžičku…
A že kto na vojne najlepšie zarobil… a stále zarába? No predsa vojensko-pr(i)emyselný komplex USA.
Zelenský tak paradoxne „ďakuje“ za „dar“, ktorý budú musieť Ukrajinci (podobne ako Nemci reparácie, ale aj bývalý Sovietsky zväz v zlate a Británia a Francúzsko iným plnením) Američanom vrátiť – zaplatiť. Skúsenosť z II. SV hovorí, že to nemusí byť len peniazmi, ale aj iným plnením – „službami“ (zrejme vojenského charakteru), poskytnutím územia pre základne, možno aj tie biologické laboratóriá…
Preto Biden tak rozšafne rozhadzuje miliardami amerických daňových poplatníkov v čase, keď majú samotné Spojené štáty ďalšie rekordné a hrozivé zadlženie a ľudia škrípu zubami za drahí benzín a naftu. Dokonca sa prevalilo, že Biely dom predal strategické zásoby ropy Číne, firme s napojením na syna prezidenta v čase, keď je jej nedostatok v USA a tieto strategické zásoby mali poslúžiť na zníženie ceny pohonných hmôt pre obyčajných Američanov.
Zvláštna mentálno-politická zhoda medzi „našou“ a americkou vládou – obe kašlú na svojich občanov a sledujú si pokútne záujmy…
Každé zlo je na niečo dobré, ako sa hovorí. Opäť sa ukázalo, že pre Strýka Sama je vojna najlepší biznis a vývozný artikel. A čím dlhšie bude trvať, tým viac americké korporácie zarobia. V čase, keď celý euroatlantický svet žije na pôžičkách, tlačení inflačných peňazí a zadlžovaní štátov (aj ľudí), to nie je nijaké prekvapenie. Najlepšia investícia súčasnosti je vnútiť iným ich dlh do budúcnosti.
Ak sa to nezmení, tak nás čaká „moderné“ digitálne otrokárstvo v lepšom prípade nevoľníctvo sociálnych kreditov, čiže držanie (prázdnej) huby a kroku v tom správnom progresívno-globálnom „pokroku“.
-red1-