Ilustračné foto: V.zelenský. Zdroj: e24.no
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že zvoláva na rokovania účastníkov Budapeštianskeho memoranda o bezpečnosti, dokument okrem iného predpokladá nejadrový štatút štátu.
“Iniciujem konzultácie v rámci budapeštianskeho memoranda. Minister zahraničných vecí dostal pokyn zvolať ich. Ak sa už neuskutočnia alebo v dôsledku toho nebudú pre našu krajinu žiadne bezpečnostné záruky, Ukrajina bude mať každé právo veriť, že Budapeštianske memorandum nefunguje, a všetky balíkové rozhodnutia z roku 1994 budú spochybnené,“ vyhlásila hlava štátu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
Ukrajina už osem rokov slúži ako štít. Ukrajina už osem rokov zadržiava jednu s najväčších armád sveta, povedal Zelenskyj svetovým lídrom zhromaždeným na prestížnej konferencii v Mníchove.
“Nemáme zbrane ani bezpečnosť… Ale máme právo požadovať odvrat od politiky appeasmentu smerom k politike zaisťovania bezpečnosti a mieru,” vyhlásil Zelenskyj. V tejto súvislosti požiadal západných spojencov, aby poskytli Ukrajine jasný časový rámec, čo sa týka jej snahy o vstup do NATO.
“Neviem, o čo ruskému prezidentovi ide. Z tohto dôvodu mu navrhujem, aby sme sa stretli,” povedal v sobotu Zelenskyj na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
Vo svojom vystúpení tiež vyjadril presvedčenie, že podpora, ktorú Kyjev dostáva od zahraničných spojencov, je nedostatočná, hoci Ukrajina slúži ako štít voči ruskej armáde.
Po rozpade ZSSR zdedil Kyjev významný jadrový arzenál. V roku 1994 Ukrajina, Rusko, Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo podpísali Budapeštianske memorandum, podľa ktorého Kyjev pristúpil k Zmluve o nešírení jadrových zbraní a eliminoval svoj jadrový potenciál.
Na druhej strane, Moskva, Washington a Londýn sa zaviazali garantovať bezpečnosť Kyjeva.
Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov koncom minulého roka povedal, že Kyjev chce dostať obranné zbrane ako kompenzáciu za odovzdaný jadrový arzenál.
-red2-