Ako chybná štúdia CDC nesprávne dospela k záveru, že vakcíny proti COVID sú bezpečné v tehotenstve

Odporúčanie amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, aby tehotné ženy dostali očkovaciu látku COVID-19, je založené na obmedzených údajoch, zle zladených kohortách a neospravedlniteľne nízkom zastúpení tehotných žien v prvom trimestri.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) začiatkom tohto mesiaca odporučili ženám, ktoré sú tehotné, alebo nedávno otehotneli, ktoré sa teraz pokúšajú otehotnieť alebo ktoré môžu otehotnieť v budúcnosti, aby sa dali očkovať vakcínou proti COVID-19 .

CDC vydalo odporúčanie po tom, čo v týždennej správe o chorobnosti a úmrtnosti zo 7. januára dospelo k záveru , že údaje podporujú bezpečnosť očkovania proti COVID počas tehotenstva.

Porovnaním očkovania proti COVID počas tehotenstva s tými, ktoré neboli počas tehotenstva zaočkované, agentúra zistila, že vakcíny proti COVID nesúvisia s predčasným pôrodom alebo s narodením dieťaťa, ktoré sa narodilo menšie alebo menej vyvinuté, ako sa očakávalo, tiež známe ako malé pre gestačný vek (SGA ).

V tomto článku skúmame nedostatky v štúdii CDC, ktoré viedli k nesprávnemu záveru agentúry, že vakcíny proti COVID pre tehotné ženy.

Najprv nejaké pozadie.

Vrátane tehotných žien v klinických štúdiách

Tehotenstvo je neistým obdobím nielen pre nastávajúcu matku, ale predovšetkým pre vyvíjajúci sa plod. Budúcim matkám sa odporúča, aby nepili alkohol, ani kofeínové nápoje a nejedli surové potraviny, ako sú sushi a lahôdky.

Počas tehotenstva je kontraindikovaných veľa liekov vrátane jednoduchých liekov proti bolesti, ako sú nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofén), lieky proti hnačke, dekongestanty, antihistaminiká, nosové spreje a expektoranciá.

Ženám sa neodporúča užívať tieto lieky počas tehotenstva, pretože predstavujú potenciálne riziko pre vyvíjajúci sa plod.

Počas desaťročí sa nastávajúce matky považovali za zraniteľnú skupinu, ktorú výskum v záujme zdravia svojich plodov chránil pred možným poškodením.

V roku 1977 vydala US Food and Drug Administration usmernenia, ktoré vylučujú tehotné ženy a ženy „s potenciálom otehotnieť“ z klinických skúšok fázy I a fázy II, kde sa testujú nové lieky na bezpečnosť a účinnosť.

Tento názor čiastočne pramenil z tragédií spôsobených dvoma dnes už neslávne známymi liekmi, ktoré boli v polovici 20. storočia široko predpisované tehotným ženám: talidomid , ktorý spôsobil, že tisíce detí na celom svete sa narodili s končatinami podobnými plutvám a inými vrodenými chybami a dietylstilbestrol , ktorý bol spojený s vyššou mierou rakoviny u matiek a dcér, ktoré sa im narodili.

Tento názor sa však zmenil v roku 1993, keď bol schválený zákon o revitalizácii národného inštitútu zdravia , ktorý sa snažil zvýšiť rodovú a rasovú diverzitu v klinických skúškach.

Federálne predpisy v súčasnosti vyžadujú, aby každá štúdia zahŕňajúca tehotné ženy spĺňala 10 kritérií vrátane toho, že „ak je to vedecky vhodné“, najprv sa zhromaždia údaje o gravidných zvieratách a netehotných ľudských subjektoch na posúdenie rizika a že akékoľvek riziko pre matku alebo plod bude „čo najmenej na dosiahnutie cieľov výskumu.“

Štúdie reprodukčnej toxicity na zvieracích modeloch naznačili nebezpečenstvá už na začiatku

Zatiaľ čo spoločnosti vyvíjajúce vakcíny COVID-19 vykonali predbežné štúdie na zvieratách, ich štúdie boli obmedzené na hlodavce. Výrobcovia vakcín neuskutočnili štúdie na primátoch (okrem človeka), ktoré sú z hľadiska genetiky, fyziológie a správania považované za zvieracie modely najbližšie k ľuďom.

Napriek tomu vlastná hodnotiaca správa spoločnosti Moderna pre výbor Európskej liekovej agentúry pre lieky na humánne použitie z 11. marca 2021 zahŕňala štúdiu reprodukčnej a vývojovej toxikológie na samičkách potkanov počas gravidity.

Správa zaznamenala (strana 50: Reprodukčná toxicita) zvýšenie počtu plodov s bežnými skeletálnymi variáciami jedného alebo viacerých rebrových uzlín a jedného alebo viacerých zvlnených rebier. Okrem toho počet mláďat narodených očkovaným potkanom bol nižší ako počet neočkovaných potkanov.

Najdôležitejšie je, že autori výslovne uviedli: „V tejto štúdii nebola podaná žiadna dávka vakcíny počas ranej organogenézy [obdobie počas embryonálneho vývoja zvieraťa, keď sa tvoria hlavné telesné orgány], aby sa riešil priamy embryotoxický účinok zložiek formuláciu vakcíny“.

Mesiac predtým spoločnosť Pfizer vo svojej hodnotiacej správe z 19. februára 2021 pre tú istú komisiu uviedla, že gravidné potkany preukázali viac ako 2-násobný nárast predimplantačných strát u exponovaných zvierat v porovnaní s kontrolami.

Autori správy Pfizer ďalej uviedli (Strana 50: Reprodukčná toxicita), že „veľmi nízky výskyt gastroschízy, malformácií úst/čeľustí, pravostranného aortálneho oblúka a abnormalít krčných stavcov“ sa vyskytol vo vrhoch exponovaných potkanov a že tieto zistenia boli v rámci historických kontrolných údajov.

Toto zistenie prináša dôležitú otázku: Prečo porovnávať výskyt týchto hlavných vrodených abnormalít s „historickými“ kontrolami a nie s kontrolami samotnými?

Až do apríla 2021 CDC stále tvrdilo , že existujú obmedzené údaje o bezpečnosti vakcín proti COVID pre ženy, ktoré boli tehotné alebo dojčia. Agentúra odporučila ženám, ktoré boli tehotné alebo dojčiace, aby sa pred očkovaním poradili so svojím lekárom.

Boli však pôrodníci upozornení na potenciálne bezpečnostné signály, ktoré sa objavujú na zvieracích modeloch?

A ako sa lekári mohli rozhodnúť, či je vakcína proti COVID vhodná pre ich tehotné pacientky, ak CDC v tom čase neponúkalo žiadne usmernenie?

Najnovšia štúdia CDC: bližší pohľad na detaily

Pomocou údajov z Vaccine Safety Datalink – systému monitorovania bezpečnosti vakcín CDC, ku ktorému verejnosť nemá prístup – štúdia CDC identifikovala 46 079 tehotných žien so živo narodenými deťmi a gestačným vekom.

Z toho 10 064 (21,8 %) dostalo ≥1 dávku vakcíny proti COVID počas tehotenstva od 15. decembra 2020 do 22. júla 2021.

Takmer všetky (9 892 alebo 98,3 %) tehotné ženy zahrnuté do štúdie boli očkované počas druhého alebo tretieho trimestra.

Autori zistili, že medzi neočkovanými ženami bola miera predčasných pôrodov 7 % v porovnaní so 4,9 % u žien, ktoré dostali jednu alebo obe dávky vakcíny.

Podiel malých pre gestačný vek u očkovaných aj neočkovaných matiek bol rovnaký (8,2 %).

Autori tak dospeli k záveru, že „…prijatie vakcíny COVID-19 počas tehotenstva nebolo spojené so zvýšeným rizikom predčasného pôrodu alebo SGA pri pôrode“.

Päť chýb v analýze CDC

Pri bližšom skúmaní sme v štúdii CDC identifikovali nasledujúcich päť deficitov:

  • Kohorty neboli dobre zladené. V neočkovanej skupine bolo viac ako trikrát viac Afroameričaniek ako v zaočkovanej skupine. CDC uznáva, že afroamerická rasa je rizikovým faktorom predčasného pôrodu a môže byť až o 50 % vyšší ako u bielych žien .

V neočkovanej skupine bolo o viac ako 50 % viac matiek klasifikovaných ako s nedostatočnou prenatálnou starostlivosťou. Obezita , tiež riziko predčasného pôrodu, bola tiež nadmerne zastúpená v neočkovanej skupine (29 % oproti 23,9 %) v porovnaní s očkovanými.

  • Žiadna úprava pre matky s predčasným pôrodom SGA v anamnéze. Autori sa týmto potenciálnym zmätkom nezaoberali.
  • Infekcia COVID, ďalší potenciálne dôležitý mätúci faktor, bola prítomná v neočkovanej skupine s o 25 % vyššou incidenciou ako v zaočkovanej kohorte (3,5 % oproti 2,8 %). Nehovorilo sa o tom, kedy v tehotenstve bola infekcia zistená. Vírusové infekcie na začiatku tehotenstva sú obzvlášť škodlivé pre vyvíjajúci sa plod. Toto by mal byť dôležitý rizikový faktor, ktorý sa má nezávisle kvantifikovať, najmä pri stanovovaní pomeru rizika verzus prínos očkovania.
  • Údaje CDC naznačujú 7,7 % riziko predčasného pôrodu u matiek, ktoré dostali jednu z dvoch vakcín. To predstavuje o 10 % vyššie riziko ako u neočkovaných tehotenstiev. Toto zvýšené riziko sa v diskusii nespomína. Okrem toho, upravený pomer rizika (aHR) v tejto populácii je uvedený ako 0,78, čo naznačuje 22 % zníženie rizika predčasného pôrodu u očkovaných matiek, čo je zdanlivo v rozpore s prvotnými údajmi. (Žiadosť o vysvetlenie od príslušného autora nebola zodpovedaná).
  • Najvýraznejším deficitom v analýze CDC je nedostatok očkovaných matiek, ktoré dostali vakcínu v prvom trimestri tejto štúdie. Riziko nežiaducich následkov (vrodené chyby, potraty) v tehotenstve je najväčšie v prvej tretine tehotenstva, v čase, keď sa vyvíjajú kľúčové embryonálne štruktúry. Toto je obdobie, kedy je zdravie matiek obzvlášť dôležité a vystavenie toxínom, infekciám a určitým liekom sa musí minimalizovať alebo úplne vylúčiť, ak je to možné.

Len 172 z viac ako 10 000 (1,7 %) očkovaných matiek v štúdii dostalo vakcínu v prvom trimestri. Výskyt predčasného pôrodu a SGA neboli uvedené v tejto malej kohorte z dôvodu obmedzeného počtu.

Napriek tomu autori dospeli k úžasnému záveru: „CDC odporúča očkovanie proti COVID-19 ženám, ktoré sú tehotné, nedávno tehotné (vrátane tých, ktoré dojčia), ktoré sa teraz pokúšajú otehotnieť alebo ktoré by mohli otehotnieť v budúcnosti ( 4) znížiť riziko závažných následkov spojených s COVID-19.“

CDC nie je povinné poskytnúť prístup k svojim údajom alebo podrobiť svoju analýzu partnerskému preskúmaniu

Vaccine Safety Datalink využíva údaje nahlásené deviatimi veľkými zdravotníckymi organizáciami, ktoré slúžia iba 3 % populácie USA. Systém zhromažďuje elektronické zdravotné údaje z každej zúčastnenej lokality.

Táto databáza je prístupná len výskumníkom mimo CDC a len na požiadanie. Žiadosti je možné vyhovieť po predložení návrhu výskumu a schválení Centrom výskumných údajov Národného centra zdravotníckej štatistiky.

Týždenné správy CDC o morbidite a úmrtnosti môžu, ako v prípade analýzy bezpečnosti vakcíny COVID u tehotných žien, vychádzať z údajov, ktoré nemusia byť nevyhnutne verejne dostupné.

Analýzy agentúry nepodliehajú vzájomnému preskúmaniu. Napriek tomu sú správy často často citované ako oficiálne vedecké stanovisko.

Závery

 

Rozhodnutie CDC, že očkovanie proti COVID je u tehotných žien bezpečné, je nepodložené.

Kohorty boli zle spárované. V ich analýze bolo neospravedlniteľne nízke zastúpenie žien, ktoré boli očkované na začiatku tehotenstva. Toto je obdobie, keď akékoľvek vystavenie sa lekárskym zásahom bude mať väčší potenciál ohroziť plod.

Široké odporúčanie očkovania všetkým tehotným ženám vrátane tých, ktoré sa snažia otehotnieť, je obzvlášť neopodstatnené.

V tejto správe sa plne prejavuje údajný záväzok CDC k svojmu poslaniu kontroly a prevencie chorôb. Závery agentúry prichádzajú viac ako celý rok po tom, čo CDC schválilo očkovanie proti COVID a sú založené len na retrospektívnych údajoch.

Inými slovami, CDC je ochotné vykonať bezpečnostné rozhodnutia až potom, čo budú experimentálne vakcíny široko a bez rozdielu nasadené.

Ide o šokujúci odklon od vyšších štandardov obozretnosti, ktoré sa vyžadujú počas tehotenstva, v čase, keď sú potenciálne ohrozené dva životy a zlé výsledky môžu viesť k doživotným možným následkom.

Treba poznamenať, že viacerí autori tejto štúdie uviedli potenciálne konflikty záujmov.

Jeden autor informoval o financovaní inštitucionálneho výskumu od spoločnosti Pfizer a ďalší od spoločností Pfizer a Johnson & Johnson . Tretí autor má kariérny grant od Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby.

autori: Madhava Setty, MD,   Jennifer Smith, Ph.D.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings