Ilustračné foto: SKsprávy
Vraj požiadavky Slovenska boli akceptované, sebavedome oznámil záver samitu Európskej rady Eduard Heger na sociálnej sieti. V skutočnosti sa skôr prikryl Orbánovou perinou, aby obe krajiny mohli využívať ruskú ropu „až do plnohodnotnej alternatívy“.
Na rozdiel od Hegera totiž Orbán zohľadnil nielen aktuálne katastrofické dopady na ekonomiku pri okamžitom odstavení ruskej ropy, ale aj tú alternatívu, ktorej cena bude astronomická.
Na reakciách a postojoch oboch štátnikov môžeme vidieť, kto zohľadňuje v Bruseli záujmy domácich obyvateľov a domáckej ekonomiky a kto sa nechá hladkať po srsti a nie proti bruselskej srsti.
Skutočný hlavný, probruselský a nie proslovenský postoj, odhalil Heger v jeho stanovisko. Je rád, že sa „na palubu podarilo dostať aj Viktora Orbána, aby EÚ ostala jednotná“, čo je v tomto čase podľa Hegera „mimoriadne dôležité“.
Zrejme oveľa dôležitejšia je jednota od reality a od ľudí odtrhnutej geopolitiky bruselských špičiek ako ochrana domácich ekonomík a ochrana ľudí pred dopadmi krízy, ktorú ich rozhodnutia ešte viac prehlbujú.
Slovenský premiér, presnejšie len „predseda vlády pôsobiacej v mene cudzích záujmiov na Slovensku“ sa tak snažil zakryť svoju nahotu pred slovenskými záujmami Orbánovou perinou.
Orbán oveľa jednoznačnejšie, sebavedome a hrdo privítal výnimku zo zákazu EÚ na dovoz ruskej ropy
Zdôraznil to podstatné: umožní to jeho krajine aj naďalej dostávať lacnú ropu od Moskvy. Teda nielen objemy a plynulosť, ale aj cenu, ktorá je mimoriadne dôležitá nielen pre priemysel, ale najmä pre ľudí. A nielen motoristov, ale aj pre ceny potravín a iných tovarov, ktoré inflácia a nesitota aj vďaka sankčnej politike EÚ a USA vyháňajú na rekordné úrovne.
Ak Heger najviac zdôraznil jednotu únie a očakával ďalšie pohladkanie po srsti, Orbán sa prihovoril tým, komu slúži svojou politikou: “Rodiny môžu dnes v noci pokojne spať,” uviedol vo videu zverejnenom na svojej facebookovej stránke.
“Dosiahli sme dohodu, v ktorej sa uvádza, že krajiny dostávajúce ropu ropovodom, môžu pokračovať v prevádzke svojich ekonomík za predchádzajúcich podmienok,” dodal.
Výsledok je predovšetkým zásluhou Orbána, ktorý hrozil vetovaním dohody a varoval, že zastavenie ruských dodávok by zničilo ekonomiku jeho krajiny. K takémuto radikálnemu kroku, obraňujúcom predovšetkým domáci záujem a nie predstavy Zelenského, či konkurenčné záujmy USA v Európe sa premiér, pôsobiaci dočasne na Slovensku, na rozdiel od Orbána zrejme nikdy neodhodlá. Nemá na to ani empatiu k vlastnému ľudu, ani vlastenecké cítenie, ale ani chlapské gu*e.
Aj preto mohol Orbán nasadiť v Bruseli svoje slovné zbrane a povedať, že všeobecný zákaz dovozu “by bol pre nás neznesiteľný, ako atómová bomba, ale podarilo sa nám tomu vyhnúť.”
Maďarsko, ktoré razí pragmatickú politiku, zohľadňujúce na prvom mieste domáci záujem, Bruselu odkázalo, že zákaz ruskej ropy by vyvolal recesiu, nedostatok a raketový rast cien a podkopal energetickú bezpečnosť Maďarska.
Na tieto kľúčové faktory politici, ktorí si nakúpili za štátne letenky a pôsobiaci dočasne na Slovensku, doslova kašľú. Zmyslom ich proamerickej politiky na Slovensku je plniť cudziu vôľu a záujmy, aj keby to malo poškodiť Slovákov, ktorí platia najdrahší benzín z okolitých štátov a majú pritom tretinové priemerné laty ako susední Rakúšania.
Zakrývať sa cudzou perinou je chytrácke, také „oľanovské“, pretože Slovákom spod tej periny budú trčať holé nohy a vďaka neslovenskej politike tejto vlády, mrznúť aj holé zadky.
Rafael E. Rafaj
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/ako-sa-heger-prikryl-v-bruseli-orbanovou-perinou/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia