Argumenty proti plošnému testovaniu a jeho okolnostiam

Doslova niekoľko hodín delí Slovensko od najväčšieho pokusu vlastnej vlády na obyvateľstve. Nič obdobné ešte Slovensko v ére samostatnosti nezažilo. V čase nariadeného zákazu vychádzania chcú kompetentní nahrnúť milióny Slovákov na odberné miesta a následne – podľa výsledkov testov – im buď uvoľniť opatrenia, alebo nechať v karanténe. Výrazne znevýhodnení majú byť ľudia, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodnú testovania – údajne dobrovoľného – nezúčastniť. Odkedy premiér Igor Matovič tento plán oznámil, som začal zbierať argumenty odborníkov a vplyvných ľudí naprieč politickým, názorovým ale i odborným spektrom. Ľudia, ktorí si často nedokážu prísť na meno sa dokázali spojiť v opodstatnených pochybnostiach o nápade Igora Matoviča s plošným testovaním. Niektorým vadí samotná idea, jej logika, iným forma prevedenia testovania, nákup testov, vierohodnosť testov, právne nezrovnalosti či sankcie za neúčasť. Rozhodol som sa teda spomenuté (mne známe) argumenty, ale i pochybnosti v čo najväčšom množstve zozbierať a zhromaždiť ich na jednom mieste.

Text vydávam pomerne neskoro. Je to z dôvodu, že situácia bola a stále je pomerne dynamická. Až dnešné vyjadrenie z prezidentskej kancelárie, že napriek kritike istých procesov sa prezidentka nechystá vydať armáde rozkaz, nech sa testovania nezúčastní, ma presvedčilo o tom, že testovanie sa uskutoční a nič, čo by testovanie zastavilo sa už asi neudeje.

Nie je vylúčené, že rovnaké alebo podobné a výroky nájdete aj u iných ľudí či organizácií. V nasledujúcej časti textu odprezentujem tie, ktoré som si všimol ako prvé.

Nákup testov: 

Cena testu sa pohybuje medzi 2-3 eurami za jeden test. Lenže štát kúpil 10 miliónov testov za 43.5 milióna eur. Z toho vyplýva, že zisk firmy z Trnavy, opakujem, z Trnavy, ktorá pre štátne hmotné rezervy zabezpečovala týchto 10 miliónov testov sa pohybuje v rozmedzí 13-20 miliónov eur. (Róbert Fico – Smer)

Firma, od ktorej štát nakúpil testy bola do momentu tesne pred uzavretím zmluvy chronickým neplatičom odvodov do sociálnej poisťovne. Toto bolo zo strany vlády porušením zákona o verejnom obstarávaní.

Testy treba vrátiť, prípadne vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť voči tým, ktorí rozhodli a realizovali ich nákup, pretože v počte 13 miliónov ich vláda nemá ako použiť. (Dr. Igor Bukovský)

Kvalita testov/ ich použiteľnosť na celoplošné testovanie:

Lacné a rýchle antigénové testy sú vhodné na potvrdenie diagnózy u chorých. Napríklad v domovoch seniorov. Na plošné mapovanie epidémie sú nepoužiteľné. (Dag Daniš – komentátor postoj.sk)

Testy, ktoré chce použiť štát nie sú ani dostatočne citlivé, ani určené na celoplošné testovanie. Podľa názoru expertov nemajú v takejto situácii opodstatnenie. (Dr. Igor Bukovský)

Z vyhlásenia vlády, že testovanie nebude povinné logicky vyplýva, že v čase objednávania testov nebolo možné odhadnúť aké percento obyvateľov Slovenskej republiky bude s testom súhlasiť, teda nebolo ani možné určiť, v akom počte je potrebné testy objednať. (MUDr. Andrej Janco – predseda Slovenskej lekárskej únie špecialistov)

(Po pilotnom testovaní pozn.) Sám organizátor tejto akcie označuje testy ako nespoľahlivé (Igor Matovič na svojom Facebooku pozn.), varovanie, že pozitívni aj negatívni musia byt naďalej nesmierne obozretní je v priamom rozpore so zaklínadlom, ktoré šíri vláda a niektorí jej spriaznení novinári ako pán Kostolný či Andrej Bán v Denníku N, že totiž celoplošné testovanie oddelí chorých od zdravých a teda, že pomôže ochrániť zdravých. (Dr. Igor Bukovský)

V nemocnici v Nitre sa presvedčili o tom, že na antigénové testy sa nedá úplne spoliehať. Keď po plošnom testovaní pacientov zachytili šiestich pozitívnych pomocou PCR metódy, spravili im aj antigénové testy. “Iba jeden bol pozitívny, u piatich vyšiel falošne negatívny výsledok,” hovorí Peter Visolajský. (správa Denník N)

Nápad, priebeh a logika hromadného testovania:

Zdroje z pandemickej komisie a krízového štábu naznačujú, že tento smelý nápad nevznikol medzi expertmi. Nevedeli o ňom. Nápad má pochádzať z politického prostredia. (…) Toto celoštátne branné cvičenie, organizované armádou a políciou, by vôbec nedalo jasnú odpoveď na základnú otázku: kto je a kto nie je infikovaný. Naopak, prinieslo by tisíce falošných negatívnych, ktorí by sa radostne rozutekali na trhoviská oslavovať a popíjať s priateľmi burčiak. (Dag Daniš – komentátor Postoj.sk)

Vládou zverejnený rozsah, termín a plánovaný počet testovaní je v rozpore s aktuálnym stavom personálnej a materiálnej pripravenosti testovaní. Je zrejmé, že nie je možné zvládnuť logistiku, organizáciu, evaluáciu – teda spoľahlivé a pravdivé vyhodnotenie – ale najmä personálnu a dátovú bezpečnosť testovania. Nie je možné vylúčiť administratívne chyby pri spracovaní jednotlivých výsledkov. Z uvedeného vyplýva reálne riziko zneužiteľnosti plošného testovania. (MUDr. Andrej Janco – predseda Slovenskej lekárskej únie špecialistov)

Doteraz stále opakovali, že sa máme obmedzovať, že nemáme chodiť von, že máme rušiť naše sociálne interakcie, že máme izolovať starších, chorľavejších ľudí, ktorí sú náchylní mať pri tomto víruse ťažší priebeh. Zrazu si však vymyslia, že ľudia všetkých vekových kategórií majú ísť spoločne na testovanie do nejakej jednej volebnej miestnosti, čakať tam v rade, potom čakať na výsledky a takto zrejme zabránime šíreniu vírusu? (Milan Mazurek – ĽSNS)

22.10. 2020: Celoplošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť koronavírusu je podľa únie (miest a obcí Slovenska pozn.) nerealizovateľné, pretože primátori miest k prípravám celoplošného testovania obyvateľov nemajú jednotné informácie. Zároveň im nie je jasné, ako môžu pri prípravách testovania spolupracovať so štátom a nedostávajú jasné a zrozumiteľné pokyny. (text správy agentúry SITA)

Udalosť, akou sú napríklad voľby, pripravujeme vždy niekoľko mesiacov vopred. A to bez zabezpečovania sprísnených hygienických podmienok. Za dva týždne sa to nedá zorganizovať tak, aby nevznikali riziká (napríklad pri cestovaní v MHD na testovanie).

Budú vznikať falošne negatívne výsledky testov. Podľa výpočtov, ktoré urobil pán docent Kollár to znamená niekoľko desiatok tisíc falošne negatívnych výsledkov. To znamená, že niekoľko desiatok tisíc infikovaných ľudí dostane testy, že sú neinfikovaní, neinfekční, budú ďalej chodiť po svete a budú šíriť ochorenie.

Predpokladajme, že sa nám pomocou tohto testu podarí identifikovať nakazených, že ich izolujeme, že v priebehu týždňa zabránime premiešaniu infikovaných so zdravými a že k žiadnej infekcii už nedôjde, ani po uskutočnení druhej fázy testu a že tí infikovaní budú vyliečení v izolácii bez toho, aby nakazili tých negatívnych – teda niečo, čo sa ešte nikde nestalo ani nestane, avšak pripusťme to. A teraz znie otázka: Slovensko sa zbaví pozitívnych výsledkov, pretože všetci pozitívni budú v karanténe a vyliečia sa, negatívni sa nedostanú do kontaktu s prenášačmi. Slovensko sa po troch týždňoch stane krajinou bez vírusu. Naozaj? A čo urobíme, aby sme situáciu udržali – postavíme okolo Slovenska čínsky múr? Vírus nepozná hranice. Aj keby sme celoplošným testovaním dokázali neviem čo – šíreniu vírusu nezabránime.

Celoplošné testovanie sa nedá zvládnuť tak, aby to neskončilo medzinárodným fiaskom. Celoplošné testovanie sa nedá zvládnuť tak, aby nám to zabezpečilo trvalé bezpečie a trvalé zbavenie sa rizika nákazy vírusom, navyše vymrháme finančné a ľudské zdroje, nemocnice prídu o veľkú časť personálu, ktorý teraz potrebuje na iných miestach, ak sa bavíme, že zdravotníctvo je pred kolapsom. (Dr. Igor Bukovský)

Plošné testovanie celej krajiny je logistická nočná mora a pokiaľ ide o organizačné schopnosti tejto vlády, stačí si spomenúť na uzavretie okresov pred Veľkou nocou. To bola, v porovnaní s najnovším nápadom jej predsedu, bezvýznamná taľafatka nehodná zmienky. (Arpád Soltész – komentátor noviny.sk)

Krajčí má pravdu: Tí ,čo nešli na testovanie, by asi mali ísť do karantény… aby neochoreli od tých, čo sa tam nakazia. (Tomáš Janco – KDŽP)

Nie je akceptovateľné, aby sa takáto operácia uskutočnila bez toho, aby do jej príprav (pred jej zverejnením) vstúpili samosprávy. Veď sú to oni, kto bude musieť zabezpečovať miestnosti. Ak sa pri odbere potvrdí pozitívny človek, pripravil samosprávy niekto na to, čo majú robiť? Budú musieť miestnosť vypratať, dezinfikovať a dočasne odstaviť? Kde budú ľudia zatiaľ stáť a čakať? Koľkokrát za deň túto operáciu zvládnu? (Irena Biháriová – predsedníčka Progresívneho Slovenska)

(ľudia pozn.) Budú niekedy aj dve hodiny stáť v studenom, možno veternom počasí a čakať na odber. Ešte horšie to bude mať časť personálu, ktorý bude behať medzi vnútrom budov v ochranných oblečeniach do zimy a naspäť. Takmer určite (!) sa desiatky, ale pravdepodobnejšie stovky až tisíce ľudí nakazia samotným covidom medzi sebou kvôli kontaktu v odberových miestnostiach a pri cestovaní na odber. V tom si boli všetci moji respondenti istí. (…) Dosť šíriteľov aj tak nevychytáme (najmä problémy so spoľahlivosťou testov a spoľahlivosťou odberov, ale aj odmietaním testovania po tom, čo vrcholní predstavitelia štátu spravili všetko preto, aby národ celú vec znenávidel). Vyhodíme tak do vzduchu obrovské prostriedky, ktoré by sa dali oveľa užitočnejšie použiť na vychytávanie kontaktov a iné opatrenia, ktoré potrebujeme oveľa viac. (Juraj Draxler – Smer)

Pozitíva, úprimne povedané, nevidím, hoci len pri pár percentnej chybovosti sa môže stať, že státisíce testov vyjdú falošne pozitívne či falošne negatívne. (prof. RNDr. Jaroslav Flegr CSc.)

Celoplošné testovanie je veľmi zlý nápad. To predsa nie je ako keď idete na kolonoskopické vyšetrenie, ktoré ak je negatívne, môžeme u pacienta vylúčiť ochorenie hrubého čreva na niekoľko rokov.

Niekto nepochopil, že ide o respiračné ochorenie, ktoré sa prenáša najmä vzduchom. Ak teda bol niekto na teste napríklad tento piatok a bol negatívny, to neznamená, že o päť dní nemôže byť pozitívny.

Tí, čo by išli na test a boli by „negatívni“ sa predsa môžu infikovať cestou domov. Aký by malo zmysel toto celoplošné testovanie? Úrad verejného zdravotníctva sa vyjadril, že väčšina pozitívne testovaných bola bezpríznaková.

Ak má niekto pozitívny test, to ešte neznamená, že je aj chorý a má diagnózu COVID-19. Ak sa nezmení počasie (a toto je typické pre chrípkové obdobie), vírusové ochorenia tu budú s nami. (Štefan Zelník – bývalý predseda výboru pre zdravotníctvo v NR SR)

Ja svojim rodičom určite odporučím aby ostali doma a nemotali sa po miestnosti, kde bolo predtým 10 možno 20 nakazených ľudí. Ako ich syn by som sa bál ich poslať na testovanie. (Peter Pellegrini – Hlas)

Situácia je veľmi vážna. Musíme si uvedomiť, že chýbajú zdravotníci a lekári, ktorí sú už vyčerpaní a nemocniciam začínajú dochádzať kapacity. Nie je doba, aby sme robili veci, ktoré nemajú zásadný vplyv na zastavenie šírenia pandémie a už vôbec nie na veci, ktoré odčerpávajú naše sily.

Skutočne si treba zachovať chladnú hlavu a veci si dobre premyslieť. Uvedomujeme si, že vlak je rozbehnutý a niekto rozhodol. Mám však vážne obavy, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo vôbec odborné. Robiť výsledok len preto, aby sme boli v niečom prví, je neospravedlniteľné.

Celoplošné testovanie je jeden veľký otáznik, ktorý pandémiu a jej problémy nevyrieši. Možnosť akejkoľvek nákazy je v prípade hromadného testovania podstatne vyššia, ako v prípade, keby ľudia zostali doma, a to platí aj pre zdravotníkov. (prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár)

Lekári z asociácie súkromných lekárov zvažujú možnosť využiť právo nezúčastniť sa na celoplošnom testovaní. Vedú ich k tomu obavy z možnej chyby pri množstve úkonov, a tiež únava personálu zúčastneného pri testovaní, pri spracovaní, administrácii dobrovoľníkmi bez jasnej právnej zodpovednosti, ako aj kumulácia občanov a s tým súvisiaca zvýšená možnosť komunitného prenosu. (teraz.sk – správa o stanovisku asociácie súkromných lekárov)

Podľa najaktuálnejších pokynov sme boli požiadaní pomôcť armáde zabezpečiť viacero vecí, ktoré sa nedajú z centrálnej úrovne. To je však v praxi v našom meste nerealizovateľné. Nie je možné zo dňa na deň obstarať tony materiálov a ochranných prostriedkov, ktoré by sme v Košiciach potrebovali pre celoplošné testovanie.

Metropola východu, druhé najväčšie mesto v našej krajine, bude mať podľa najnovších informácií k dispozícii výrazne menej kvalifikovaných tímov, než potrebuje. (Jaroslav Polaček – primátor Košíc) [1] [2]

Najnovšie informácie, ktoré máme od armády, sú veľmi kritické. Chýbajú nám lekári. Dokážeme otvoriť len každé šieste odberné miesto, čo je pri počte 63 odberných miest veľmi kritická situácia. Ak sa do terajšieho stavu nevloží vláda s premiérom, testovanie je ohrozené. (Marek Hattas – primátor Nitry)

Testovacie miesta budú stíhať len tak-tak, očakávame aj dlhé rady, (Martin Chren – starosta Ružinova)

V súvislosti s tým upriamujem pozornosť aj na článok, ktorý hovoril o situácii ešte pred pilotným testovaním, avšak jeho text sa týka aj iných miest a obcí: Plošné testovanie sa blíži! Obce a mestá sú zúfalé: Dva dni predtým nemáme takmer žiadne informácie 

30.10.2020 – deň pred plošným testovaním: Z celkového množstva odberných tímov je pripravených zhruba 60% na oba víkendové dni. Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Dôvodom je najmä chýbajúci zdravotnícky personál. Cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska je teda podľa ich slov nenaplniteľný.

Z poskytnutých informácií je zrejmé, že v rámci celoplošného testovania nebude možné otestovať státisíce občanov, záujemcov o testovanie. Vzhľadom na uvedené som požiadala premiéra Igora Matoviča o nasledovné:

Realizovať testovanie tam, kde budú zabezpečené odbery – teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje.
Zároveň však žiadam ešte pred spustením testovania prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať následne ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú, alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu prísť. Nemôžme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote.

Žiadam teda zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť a to je to posledné, čo teraz potrebujeme. (Zuzana Čaputová – prezidentka Slovenskej republiky)

Sankcie za neúčasť na “dobrovoľnom” testovaní:

Máme tu dve alternatívne povinnosti. Buď sa dáš otestovať, alebo budeš desať dní doma, hlásať, že ide o dobrovoľné testovanie, je podvod. (Eduard Bárány – ústavný právnik)

Povinná desaťdňová karanténa pre každého, kto na test nepríde, je totiž niečo ako výzva na generálny štrajk.

Ak sa neotestuje dostatočný počet šoférov autobusov a rušňovodičov, nebude fungovať žiadna verejná doprava. Ak nepríde na testy dosť predavačiek, obchody zostanú zatvorené. To by samé o sebe stačilo na úplné ochromenie života, ale ak odmietne test dostatočne veľký podiel celkovej populácie, zastaví sa úplne všetko. Neplánovane, neorganizovane, chaoticky. Taký plánovaný lockdown so zachovaním základných funkcií štátu by bol v porovnaní s týmto úplnou bukolickou idylou. (Arpád Soltész – komentátor noviny.sk)

Dobrovoľnosť pod hrozbou sankcií nie je dobrovoľnosť. Zvažované sankcie za neúčasť na plošnom testovaní sú podľa môjho názoru ústavne otázne. Otvorila som túto tému aj na dnešnej Bezpečnostnej rade SR. Som rada, že vláda tiež vníma spomínané otázniky a očakávam, že ich odstráni. (Zuzana Čaputová – prezidentka Slovenskej republiky)

Na začiatku sa vyhrážal občanom, že ak neprídu na jeho testovaciu show, podá demisiu. Keď si uvedomil, aká je to hlúposť a že dal ľuďom do rúk motiváciu, prečo testy odignorovať, zmenil vyhrážku: ak na testy neprídu, pôjdu na desať dní do karantény. Ale to je podvod a zmena pravidiel uprostred hry. Ak vláda tvrdí, že testovanie je dobrovoľné, brutálne klame. (…) Ak vláda presvedčivo nedokáže, že eliminovala riziko nákazy a ohrozenie života a zdravia občanov počas testovania, je odmietnutie účasti legitímny dôvod na vyjadrenie občianskeho protestu, ktorý nemôže byť právne postihovaný. (Eduard Chmelár – komentátor a analytik)

Môžeme sa tak pýtať, či sú tieto opatrenia primerané? Ide naozaj o také závažné ohrozenie, že treba pristupovať k poslednej možnosti a obmedziť ľudí na ich osobnej slobode, hoci ani nevieme, či sú pre spoločnosť nebezpeční, alebo nie? Môžeme ich nepretržite izolovať, hoci ústavný zákon hovorí, že môže vláda obmedziť slobodu pohybu len v určenom čase? Veď keď nosíme poctivo rúško, tak to predsa chránime seba aj ostatných, alebo sa mýlim? (Štefan Kuffa – KDŽP) 

Je proti všetkej logike, prečo štát núti do domácej karantény osoby, ktoré odmietnu testovanie. (Irena Biháriová – Progresívne Slovensko)

Celoplošné testovanie, v podobe, v akej je momentálne organizované, je treba zastaviť a nevystavovať občanov ďalšej vládnej šikane, stresu a trestom za odmietanie poslušnosti voči nariadeniam, z ktorých sú mnohé v rozpore so zdravým rozumom, odborným posudkom a faktami či dokonca v rozpore so zákonmi a dobrými mravmi. (Dr. Igor Bukovský)

Dopady na ekonomiku:

Zámer plošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 je chaotický a nepripravený, uviedol to v utorok Klub 500. Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov nie je proti celoplošnému testovaniu. Pokiaľ by však platili vyhlásenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a ministra obrany Jaroslava Naďa (obaja OĽANO), že kto sa nenechá otestovať, mal by ostať v dvojtýždňovej karanténe, bude to znamenať likvidáciu ekonomiky. Klub 500 vystríha, že fabriky budú musieť v takom prípade zavrieť brány a odstaviť výrobu. (Tibor Gregor – výkonný riaditeľ klubu 500)

Ak nepríde na testy čo i len 20 % občanov (čo je viac ako pravdepodobné), do karantény pôjde na desať dní približne 1 milión ľudí. To spôsobí podobné ekonomické škody ako lockdown. (Eduard Chmelár – komentátor a analytik)

Ako budú kompenzované straty občanom, ktorí kvôli karanténe nebudú môcť ísť do práce alebo ak ako živnostníci budú musieť zrušiť zákazky? (Irena Biháriová – Progresívne Slovensko)

Kto bude platiť ľudí v karanténe? Štát? Zamestnávatelia? Budú si musieť vziať dovolenku? Alebo pôjdu na neplatené voľno? Kto bude hradiť škody na ekonomike a najmä z čoho? Aké antisociálne zákony vláda opäť príjme? Ktoré skupiny obyvateľov budú potrestané, aby nahradili škodu spôsobenú týmito opatreniami? Alebo sa opäť zadlžíme? (Štefan Kuffa – KDŽP) 

Iné okolnosti a aspekty:

Každopádne celý tento prístup je zlý. Zlý pre ekonomiku a zlý pre našu spoločnosť. Je zlý aj po psychickej stránke pre všetkých obyvateľov, ktorí vnímajú obmedzenia pričom vidia, že zatiaľ čo sú na nich kladené rôzne nároky, oni chudobnejú a ich výhľad do budúcnosti je pesimistický, lebo sa budú mať horšie. (Karol Kalapik – autor hlavnespravy.sk)

V prípade, že dôjde k celoplošnému celoslovenskému testovaniu nespoľahlivým antigénovým testom, tak desaťtisíce ľudí na základe nespoľahlivého pozitívneho testu musia na základe nariadení zastaviť svoj život, môžu prísť o prácu, zrúti sa im manželstvo, môžu sa stať závislými na alkohole či drogách, môže sa u nich rozvinúť depresia či sklony k samovražde, môžu stratiť slobodu, samostatnosť, možno aj dôstojnosť či svoju budúcnosť. (Dr. Igor Bukovský)

Vírus nebudú roznášať tí, ktorí na testy nepôjdu a ostanú doma. Vírus budú roznášať tí, ktorých tie vaše slávne testy nezachytia. (Eduard Chmelár – komentátor a analytik)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings