V americkom očkovacom arzenáli stále chýba očkovacia látka spoločnosti AstraZeneca. Na rozdiel od Veľkej Británie, kde sa AstrouZenecou očkuje od 30.decembra, v USA Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) nezávisle skúma vakcíny a robí vlastné vedecké preskúmanie údajov o bezpečnosti a účinnosti spoločnosti predtým, ako dá povolenie na uvedenie na trh. V USA dokonca existuje nezávislý poradný výbor , ktorý kontroluje súbory údajov od FDA aj od farmaceutických spoločností predtým, ako agentúra prijme konečné rozhodnutie o tom, či schvália jej nový pokus. Vo Veľkej Británii sa regulačné orgány vo väčšej miere spoliehajú na údaje spoločnosti, akoby robili závery o tom, či je ich nová vakcína bezpečná a efektívna, uviedol Businessinsider.
„Pokiaľ ide o naše hodnotenie, neostane kameň na kameni,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ britskej regulačnej agentúry pre lieky a zdravotnícke výrobky Dr. June Raine, potom čo schválili novú vakcínu AstraZeneca. V redakcii sme si všimli kľúčové slovo „podľa dostupných údajov“…
Počkajú si na tvrdé dáta
Kritici poukazujú na výsledky AstraZeneca z pokusov na 5 800 dobrovoľníkoch z Veľkej Británie, Južnej Afriky a Brazílie, ktoré skončili na 62%-nej účinnosti v prevencii symptomatickej COVID-19 infekcie, ak sú užívané ako dve plnej sile záberov. To je oveľa menšia sila ako pri záberoch spoločností Pfizer a Moderna , ktoré boli pri pokusoch účinné viac ako 90%. Napriek opatrnosti aj situácia v USA tlačí na väčšiu proporcionalitu vakcín. „Potrebujeme viac vakcín,“ uviedol Cody Meissner, šéf detských infekčných chorôb v Tufts Medical Center a jeden z odborníkov na vakcíny v poradnom výbore FDA.
Na Slovensku sme nedostatok s vakcínami riešili dovozom ruskej vakcíny Sputnik V. V Maďarsku používajú dokonca vakcíny od piatich rôznych výrobcov, vrátane čínskej vakcíny Sinopharm. Len na Slovensku sme však z tejto strategickej nevyhnutnosti, podmienenej rýchlosťou dodávok a očkovania urobili búrku v pohári vody a dokonca niektorí politici vyvolali vládnu krízu.
Aktualizovaná správa – (7. marec 2021) – Rakúska zdravotná sestra zomrela 10 dní po očkovaní. Jej kolegyňa po očkovaní skončila v nemocnici s pľúcnou embóliou.
Spolková krajina Dolné Rakúsko plánuje očkovaciu látku proti koronavírusu od firmy AstraZeneca používať naďalej i po tragickom incidente, keď po podaní vakcíny od tejto spoločnosti zomrela zdravotná sestra. Spolkový úrad pre bezpečnosť v zdravotníctve (BASG) však z obehu stiahol výrobnú šaržu vakcíny od AstraZenecy č. ABV 5300, ktorú dostala aj zosnulá 49-ročná zdravotná sestra pracujúca na klinike v meste Zwettl.
Ako v sobotu napísali rakúske médiá, žena zomrela desať dní po podaní očkovacej látky. Presnú príčinu úmrtia však určí až pitva, ktorú vykonajú vo Všeobecnej nemocnici (AKH) vo Viedni. BASG ani AKH však zatiaľ nezistili, že by úmrtie ženy priamo súviselo s očkovaním proti koronavírusu.
-red3-
ilustračné foto: Alex Kraus/Bloomberg
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/zaujimavosti/bezpecnost-alebo-rychlost-mraky-nad-vakcinou-astrazeneca/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia