Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok večer získala cenu Justitia Awards, ktorú udeľuje organizácia Women in Law Initiative so sídlom vo Viedni. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.
Poslaním organizácie je spájať predovšetkým ženy pracujúce v rôznych právnických profesiách po celom svete. Je platformou pre diskusiu a výmenu informácií a skúseností v najrôznejších ekonomických a spoločenských oblastiach, kde sa uplatňuje právo.
Presadzuje zlepšenie pozície žien v právnických profesiách a podporuje ženské líderstvo v tejto oblasti. Spája ženy-právničky nielen z právnej praxe, ale aj z oblasti právnej teórie a akademických inštitúcií.
Ceny Justitia Awards udelili počas gala ceremónie v troch kategóriách: medzinárodné líderky, akademické ocenenie a ceny pre mladé výnimočné právničky. Prezidentka bola nominovaná v prvej kategórii. Ide o ocenenie pre výnimočnú ženskú právnickú osobnosť roka.
Prezidentka v ďakovnom video príhovore uviedla, že ocenenie je pre ňu viac záväzkom než odmenou. “Je to záväzok pokračovať v chránení toho, čo je správne, obraňovať spravodlivosť a právny štát. Toto ocenenie je zároveň záväzkom naďalej podporovať a inšpirovať iné ženy a dievčatá, ktoré sa rozhodli pre právnickú profesiu, obzvlášť tie, ktoré svoju prácu vykonávajú v nesmierne náročných podmienkach, ako je to napríklad v Afganistane. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich podporili,” povedala Čaputová.
Organizácia Women in Law Initiative je členom Európskej asociácie právničiek. Organizácia vznikla v roku 2018 ako trvalé pokračovanie medzinárodnej konferencie Women in Law Conference, ktorá sa prvýkrát konala v roku 2019. Ocenenia Justitia Awards boli prvýkrát udelené minulý rok.
Redakčný postreh
„Právnička roka“ na Slovensku vďaka funkcii hlavy štátu by mohla v prípade zmareného referenda mať viac istoty ako pochybností v právnych záležitostiach. Zuzana Čaputová sa totiž obrátila na Ústavný súd, aby posúdil, či referendová otázka o skrátení súčasného obdobia Národnej rady SR je v súlade s ústavou. Túto právomoc má podľa ústavného čl. 125b hlava štátu, ak má sama pochybnosti.
Čo hovorí ústava
Návrh na rozhodnutie podľa odseku 1 môže podať ústavnému súdu prezident Slovenskej republiky pred vyhlásením referenda, ak má pochybnosti, či predmet referenda, ktoré sa má vyhlásiť na základe petície občanov alebo uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky podľa Čl. 95 ods., je v súlade s ústavou alebo s ústavným zákonom. (Čl.125b Ústavy SR)
Je teda zrejmé, že „právnička roka“ v najvyššej funkcii hlavy štátu mala pochybnosť, či ľud, ktorému patrí všetka moc v štáte môže skrátiť volebné obdobie súčasnej nekompetentnej vlády. V prípade zvolenia Zuzany Čaputovej za prezidentku Slovenskej republiky zohral kľúčovú úlohu faktor „lebo Fico“, presnejšie, „lebo (nie) Ficov človek – Maroš Šefčovič“.
Nuž, aj za takéto okolnosti sa zbierajú na medzinárodnej scéne ocenenia.
Prezident Slovenskej republiky môže pred vyhlásením referenda podať na Ústavný súd Slovenskej republiky návrh na rozhodnutie, či predmet referenda, ktoré sa má vyhlásiť na základe petície občanov alebo uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky podľa odseku 1, je v súlade s ústavou alebo s ústavným zákonom.
-red2-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/caputova-dostala-ocenenie-justitia-awards-pravnickou-roka-je-za-funkciu-prezidentky/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia