Regulačné orgány EÚ pre lieky, experti Svetovej zdravotníckej organizácie a bývalý predseda pracovnej skupiny COVID Spojeného kráľovstva uviedli, že pribúdajúce dôkazy, že posilňovače mRNA COVID nefungujú a stratégia by sa mala zrušiť.
Regulačné orgány Európskej únie pre lieky v utorok varovali, že časté posilňovacie dávky COVID môžu nepriaznivo ovplyvniť imunitný systém a uviedli, že v súčasnosti neexistujú žiadne údaje na podporu opakovaných dávok.
Stalo sa tak mesiac po tom, čo regulačné orgány EÚ pre lieky povedali, že má zmysel „podávať posilňovacie dávky vakcíny COVID-19 už tri mesiace po počiatočnom dvojdávkovom režime“, uprostred obáv z variantu Omikron.
Podľa Európskej liekovej agentúry (EMA) by pokračujúce posilňovacie dávky každé štyri mesiace mohli predstavovať riziko preťaženia imunitného systému ľudí a viesť k únave.
Prejsť na stratégiu očkovania ako pri chrípke
Namiesto toho agentúra odporučila krajinám rozložiť intervaly medzi posilňovačmi a koordinovať svoje programy s nástupom chladného obdobia na každej pologuli – podľa plánov stratégií očkovania proti chrípke.
„Zatiaľ čo použitie ďalších posilňovačov môže byť súčasťou pohotovostných plánov, opakované očkovanie v krátkych intervaloch by nepredstavovalo udržateľnú dlhodobú stratégiu,“ povedal v utorok počas tlačového brífingu vedúci stratégie očkovania agentúry EMA Marco Cavaleri .
Posilňovače “možno urobiť raz alebo možno dvakrát, ale nie je to niečo, o čom si myslíme, že by sa malo neustále opakovať,” povedal Cavaleri . “Musíme premýšľať o tom, ako môžeme prejsť zo súčasného stavu pandémie na endemickejšie prostredie.”
Cavaleri: Lepšie pochopiť Omikron a súčasnú vlnu
Cavaleri povedal, že je potrebných viac údajov o vplyve Omikronu na vakcíny a lepšie pochopenie vývoja súčasnej vlny, aby bolo možné rozhodnúť, či je potrebná vakcína špecifická pre nový variant.
“Predbežné výsledky z nedávno publikovaných štúdií ukazujú, že účinnosť vakcíny proti symptomatickej chorobe je pre Omikron výrazne znížená a má tendenciu časom klesať, povedal Cavaleri .
Je dôležité, aby sa viedla dobrá diskusia o výbere zloženia vakcíny, aby sme sa uistili, že máme stratégiu, ktorá nie je len reaktívna… a snažíme sa prísť s prístupom, ktorý bude vhodný na zabránenie budúci variantov
dodal.
Len minulý mesiac Cavaleri, hovoriaci v mene EMA, povedal , že má zmysel podávať posilňovacie dávky COVID už tri mesiace po úvodnom dvojdávkovom režime kvôli „extrémne znepokojujúcim“ číslam infekcií.
“Zatiaľ čo súčasné odporúčanie je podávať posilňovacie dávky najlepšie po šiestich mesiacoch, aktuálne dostupné údaje podporujú bezpečné a efektívne podanie posilňovacej dávky už tri mesiace od ukončenia,” povedal Cavaleri na tlačovom brífingu v decembri.
WHO varuje: Opakované boostery nie sú realizovateľnou stratégiou pred novými variantmi
Technická poradná skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre zloženie vakcíny COVID-19 (TAG-CO-VAC) 11. januára varovala , že
očkovacia stratégia založená na opakovaných posilňujúcich dávkach pôvodného zloženia vakcíny nebude pravdepodobne vhodná ani udržateľná
Expertná skupina, ktorú vytvorila WHO na posúdenie účinnosti vakcín proti COVID, uviedla, že poskytovanie čerstvých dávok už existujúcich vakcín, keď sa objavia nové kmene vírusu, nie je najlepším spôsobom boja proti pandémii.
TAG-CO-VAC uviedla, že sú potrebné a mali by byť vyvinuté vakcíny proti COVID, ktoré môžu zabrániť infekcii a prenosu, okrem prevencie závažných ochorení a smrti.
Kým takéto vakcíny nebudú dostupné a ako sa bude vírus SARS-CoV-2 vyvíjať, možno bude potrebné aktualizovať zloženie súčasných vakcín proti COVID, uviedla skupina.
Nefunguje to: Nové vakcíny musia byť dlhotrvajúce
COVID vakcíny musia byť geneticky a antigénne blízko k cirkulujúcim variantom SARS-CoV-2, musia byť účinnejšie v ochrane pred infekciou a mali by vyvolať imunitnú odpoveď, ktorá je široká, silná a dlhotrvajúca, aby sa znížila potreba následnej posilňovacie dávky, povedal TAG-CO-VAC.
„Je koniec, ľudia,“ napísal Alex Berenson, bývalý reportér New York Times a najpredávanejší autor . “Okrem niekoľkých nešťastných Izraelčanov nikto nedostane štvrtú dávku pôvodnej vakcíny,” napísal Berenson.
„Každý, kto má oči, vidí, že proti Omikronu to nefunguje – a ak ste nedostali tretiu dávku, v tomto bode, prečo by ste to robili? Dostávate maximálne týždne mierne zlepšenej ochrany pred potenciálne závažnými vedľajšími účinkami.
“Namiesto toho WHO teraz sľubuje/požaduje vakcíny založené na akomkoľvek dominantnom kmeni Sars-Cov-2 v súčasnosti.” Tento sľub je rovnako prázdny ako všetky ostatné, ktoré dali zdravotnícki byrokrati a spoločnosti vyrábajúce vakcíny.
Berenson poznamenal, že len za posledný rok sa vyskytlo najmenej päť hlavných „variantov obáv“, z ktorých dve sa stali globálne dominantnými.
Covid je rýchlejší ako vedci
“Dokonca ani mRNA vakcíny nemožno uvariť a dodať dostatočne rýchlo, aby zodpovedali akémukoľvek kmeňu vírusu, ktorý sa stane dominantným,” povedal Berenson. “COVID je rýchlejší ako vedci.”
Britský expert žiada, aby sa COVID liečil ako endemický vírus podobný chrípke.
COVID by sa mal liečiť ako endemický vírus podobný chrípke a masové očkovanie by sa malo skončiť po posilňovacej kampani, povedal Dr. Clive Dix, bývalý predseda pracovnej skupiny pre očkovanie Spojeného kráľovstva.
Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa endemitom rozumie „neustála prítomnosť a/alebo zvyčajná prevalencia choroby alebo infekčného agens v populácii v rámci geografickej oblasti“, zatiaľ čo pandémia je epidémia „ nekontrolovaná “. sa rozšírila do viacerých krajín alebo kontinentov, pričom zvyčajne postihuje veľké množstvo ľudí.
Hromadné očkovanie v Británii by sa malo skončiť
“Musíme analyzovať, či používame súčasnú posilňovaciu kampaň na zabezpečenie ochrany zraniteľných, ak sa to považuje za potrebné,” povedal. “Hromadné očkovanie založené na populácii v Spojenom kráľovstve by teraz malo skončiť.”
Dix vyzval na „zásadné prehodnotenie“ britskej stratégie COVID a vyzval ministrov, aby „naliehavo podporili výskum imunity COVID nad rámec protilátok“ s cieľom zahrnúť B-bunky a biele krvinky, nazývané T-bunky.
Dix povedal, že by sa mal posunúť k manažmentu chorôb od šírenia vírusov a budúcim cieľom by malo byť „zastavenie progresie k závažnému ochoreniu u zraniteľných skupín“.
-red1-