Deň po expresnom súhlase poslancov Národnej rady SR a ratifikácii kontroverznej DCA zmluve o vojenskej spolupráci vláda SR a USA prezidentkou, čo opozícia označila za „vlastizradu“ sa Zuzana Čaputová poponáhľala vyžehliť si „face“ a imidž starostlivým farizejským záujmom o zdražovanie cien energií.
Ukážeme si, v čom je jej postoj skutočne farizejský, neúprimný a nesystémový.
Na sociálnej sieti sa išla pochváliť, že „v súvislosti so zdražovaním cien energií a potravín na dnešnom stretnutí s ministrom práce Milanom Krajniakom rokovala o potrebe adresne a efektívne pomôcť domácnostiam, ktoré už dnes majú problém zvládať účty za energie a fakticky sa nachádzajú v pásme energetickej chudoby“.
Pani „starostlivá“ vzápätí prepla na masku pani „odbornej“ a dala Slovákom, ktorí geneticky aj historicky skôr treli biedu ako luxus poučku, čo je to tá „energetická chudoba“.
Je zbytočné citovať naučené poučky aj naučenú starostlivosť, pretože ryba smrdí od hlavy a tou hlavou štátu je Zuzana Čaputová, ktorú opozícia mesiace vyzývala, aby si na koberček zavolala nie ministra práce Krajniaka, ale ministra hospodárstva Sulíka.
Z logického, pragmatického a systémového dôvodu – treba riešiť nie následok, ale príčinu. Na chápanie príčiny však potrebujete mať zdatný rozum, kognitívne schopnosti nielen poznať javy a dianie, ale dokázať rozpoznať príčinu diania a dopadov. A to je pre niektoré nátury, navyknuté využívať iba danosti emocionálnej manipulácie verejnej mienky veľmi nepríjemná pozícia.
Podstata zdražovania predovšetkým energií, ktoré tlačia na pád celého domina cien, vrátane potravín a vlastne všetkého, spočíva v politických a ideologických postojoch, ktoré vyznáva aj naša hlava štátu.
Tých príčin je viacero, spomeňme len tie hlavné. Predovšetkým umelo živený konflikt na Ukrajine, so šírením rusofóbie a približovaním sa NATO a najmä Spojených štátov amerických priamo k ruským hraniciam, vyvolávajúci neistotu na trhu, ale aj v radoch spotrebiteľov, čo má vplyv na paniku na burze a virtuálny rast cien.
Olej do tohto anglosaského ohňa konfrontovať sa so slovanským Ruskom prilievajú aj európske sankcie, zásahy USA do spustenia plynovodu Nord Stream 2. Naša servilná vláda a aj pani chápavá prezidentka tieto euroatlantické politiky vrelo podporujú.
Nakoniec je to ďalšia prezidentkina populistická a bruselská „klimatická“ téma či skôr ďalšia fóbia – klimatofóbia s prechodom na zelenú ekonomiku, čo rovnako zdražuje cenu energie nielen zdraženými emisnými povolenkami, ale celkovým prechodom na nové energie. Aj keď EÚ vyčlenila financie, sú to buď natlačené, alebo požičané peniaze. Oboje tlačí roztáča inflačnú špirálu, pretože toto panské huncúctvo musia zaplatiť daňoví poplatníci.
Spoločným menovateľom viacerých príčin zdražovania energií sú antiruská geopolitika a politické ideológie, ku ktorých vzývaniu sa naša hlava štátu neskrývane hlási.
Pani prezidentka by ako kovaná progresívna neomarxistka mohla namiesto okatej starostlivosti o zraniteľné skupiny predstúpiť pred národ a vysvetliť, čo sú to tzv. energetické balíčky EÚ, aké dopady má a bude ešte mať liberalizácia trhu s energiami, ku ktorej nás dotlačil Brusel a o tejto príčine, ktorá smrdí nie od ruskej, ale od bruselskej hlavy, má rokovať s ministrom Sulíkom a premiérom Hegerom.
Lenže to by išla proti vlastnej “hodnotovej” srsti, a ktovie, či by zvládla chápať tieto odborné súvislosti, a tak radšej hrá emocionálne chápavú a na koberček si zavolá „ministra chudoby“, čo nepochybne marketéri v paláci vyhodnotili ako správny ťah na národ trpiaci nielen nadvládou cudzích, ale aj jánošíkovským komplexom.
Lenže načo by sme jedným brali a druhým okato zas dávali, keď by sme mohli všetci mať dostatok? Ako? Položme si otázku, prečo by štát s 2.najlepšou plynofikáciou v Európe, štát, ktorého územím prechádza silná vetva plynovodu z Ruska na Západ a z tejto pozície čerpajúci platby za prenos miliárd m3 plynu, prečo by štát, ktorý má 100%-nú energetickú sebestačnosť a 83,5% elektrickej energie vyrába v stabilných jadrových elektrárňach, nezávislých na rozmaroch počasia, mal platiť tak nekresťanské ceny na elektrinu a plyn?
Odpoveď je jednoduchá. Za normálnych okolností by to bol nezmysel. Lenže tu máme antiruskú hystériu, nezmyslené sankcie, šírenie fetišu liberalizácie energetického trhu, kde sa cena určuje nie podľa dodávateľa, ale podľa burzy, čiže podľa kritérií a záujmov globálneho kapitálu a geopolitických plánov Spojených štátov v Európe.
Pani prezidentka na jednej strane odkázala slovenskému národu, že mu nerozumie a x-krát prejavila oddanú transatlantickú lásku a vernosť USA, liberálnym a globalistickým hodnotám. Výsledok tejto logickej a vecnej rovnice môže byť iba jeden: je spoluvinníčka za zdražovanie, preto potrebuje prekryť nielen vlastizradu na suverenite Slovenska, ale aj ekonomickú vlastizradu vyznávaním liberálnych hodnôt, liberalizácie a vernosti transatlantickej konfrontácie s Ruskom systémovo nič neriešiacim pohovorom s „ministrom chudoby“.
Z hľadiska PR potreby prekrytia témy okázalej starostlivosti o prítomnosť amerických vojakov a ich vojenskej techniky na Slovensku, teraz potrebovala ukázať, že má rovnakú starosť o riešenie zdražovania na Slovensku, čiže o plátanie diery náplasťami, hoci sama je súčasťou tohto problému.
Hlava štátu nám, žiaľ, ukazuje, že väčším problémom ako je energetická chudoba, môže byť chudoba ducha.
Rafael E. Rafaj