Fury – Wilder II: Korunovačná slávnosť kráľa súčasného boxu

V nedeľu ráno slovenského času mali možnosť fanúšikovia boxu po celom svete sledovať duel, ktorý bol  označovaný za zápas desaťročia, medzi Tysonom Furym a Deontayom Wilderom – dovtedy dvomi neporazenými boxermi v kategórii ťažkej váhy.

Pri všetkej úcte ku kariére Deontaya Wildera a jeho nepopierateľným úspechom, za ktorými nepochybne stojí celoživotná drina a disciplína sa pokúsim v tomto článku zamerať na Tysona Furyho, ktorý si za život prešiel viacerými vrcholmi, neskôr tvrdo padol, aby sa mohol vrátiť ešte silnejší a ktorého som osobne veľký fanúšik.

Tyson Luke Fury sa narodil 12. Augusta 1988. Jedná sa o rodeného Brita, ktorý sa nazýva cigánskym kráľom (prezývka Gypsy  King) keďže sa narodil írskej kočovnej rodine v Manchestri. Na svet prišiel o 3 mesiace skôr a pri pôrode vážil necelého pol kilogramu (450 g). Jeho otec John v jednom rozhovore pre médiá povedal: „Doktori mi oznámili, že nemá veľkú šancu na to, aby prežil. Stratil som dve dcéry, ktoré sa taktiež narodili predčasne.“  Meno Tyson, ktoré od rodičov dostal bolo inšpirované boxerským šampiónom Mikeom Tysonom a malo podčiarkovať, že je bojovníkom od malička, keďže prežil predčasný pôrod. Jeho matka Amber bola tehotná 14 krát, no prežili iba štyri deti. Fury sa už ako šesťročný pasoval s psychickými problémami, mal vidiny, v ktorých sa mu zjavovali horiace záclony a rôzne monštrá. Neskôr sa v živote viackrát pasoval s alkoholom a depresiami. Ťažké chvíle Fury zažíval napríklad  v roku 2012. Netrénoval a chodil po žúroch. Nikoho som nepočúval, veľa som pil a chodil na párty. Nerobil som dobré veci,“ zneli Furyho slová, ktorými zhodnotil svoje temné obdobia.  „Ešte aj dnes sa mi tieto veci vynárajú, ale som už nový človek. V mojom živote mám už Boha,“ vravel v roku 2014. Ku kresťanskému vierovyznaniu sa hrdo hlásil aj neskôr, vždy sa pred zápasmi modlil v kruhu svojho tímu a po nich zasa do mikrofónu verejne ďakoval Ježišovi, pričom často citoval konkrétne verše z Biblie.

Tyson začal boxovať vo veku desiatich rokov. Jeho rozhodnutie pravdepodobne korenili v dlhoročnej boxerskej tradícii jeho rodiny. Školu opustil v jedenástich. Pridal sa k otcovi a trom bratom, ktorí sa živili prácami pri stavbe ciest. Profesionálny debut v boxe si odbil vo veku 20 rokov – 6. Decembra 2008 v Nottinghame, kde bol jeho protivníkom maďarský zápasník Bela Gyongyosi, ktorého mladý Fury porazil technickým K.O v prvom kole údermi do tela a hlavy.  Nasledovalo šesť zápasov v priebehu siedmich mesiacov, ktoré vždy ukončil do štvrtého kola.

Po rokoch ťažkých zápasov a tréningov sa 28. Novembra 2015 stretol s jedným z najlepších boxerov posledných rokov a legendou Wladimirom Klitschkom. Už rok predtým mu po výhre nad Dereckom Chisorom adresoval slová: „Wladimir Klitschko, idem si po teba bejby. Idem, neustupujem, nevzdávam sa.“  Na tlačovú konferenciu pred zápasom s Klitschkom prišiel Fury v obleku Batmana.

    

Z oboch strán takticky vedený zápas skončil po dvanástich kolách rozhodnutím arbitrov, že Fury Klitschka porazil na body a ukončil jeho desaťročnú dominanciu vo svete boxu. Pripravil ho o opasky organizácií WBA, WBO, IBF a IBO, čo Klitschko nenechal len tak a stanovil sa termín odvety. Fury bol na vrchole a mohol si užívať pocit kráľa a boxerského šampióna. To sa však nestalo…

Pripravovaná odveta sa neuskutočnila. Namiesto nej začal Furyho strmý pád smerom dole – fyzický aj mentálny. V roku 2016 sa v rozhovore priznal, že začal brať kokaín a každý deň piť alkohol. Všetko sa to prejavilo aj na jeho vzhľade – začal nekontrolovateľne priberať. “Nebol som v posilňovni niekoľko mesiacov, netrénoval som, prechádzal som depresiami. Mám toho dosť. Mám tri deti, krásnu ženu, ale ja nechcem viac žiť. Prajem si, aby ma niekto zabil skôr, ako to urobím sám,“ znela jedna z výpovedí. O opasky prišiel, keďže ignoroval výzvy na súboj a neskôr stratil licenciu na dva roky kvôli dopingovým nálezom. Lekári mu diagnostikovali bipolaritu a manickú depresiu. Sám hovoril o tom, že drogy sú jeho najmenší problém. V tom istom roku však avizoval návrat medzi elitu. Veril mu málokto, ak sa postavil na váhu, ukazovala 170 kíl.

Vrátil sa v roku 2018 a pripísal si tri víťazstvá, čím dokázal, že má ambíciu sa opätovne stať šampiónom. “Bola to veľká výzva, tá najťažšia v živote, pretože proti mne nestál súper v ringu, ale bojoval som sám so sebou,” porovnával Fury námahu, ktorú predtým vynaložil na boj so svojimi problémami. V decembri sa konalo prvé meranie síl s Deontayom Wilderom, ktoré malo jeho výhliadky na opasky vážne preveriť. Fury v ňom obstál a mnoho hlasov tvrdilo, že ak by ho Wilder v poslednom kole na osem sekúnd nepoložil na zem, Fury by vyhral na body. Ich meranie síl sa skončilo remízou.

 „Ak som sa dokázal vrátiť, tak to dokáže aj hocikto z vás“ znela jedna z jeho inšpiratívnych viet v tom období. Pravdepodobne sa ňou prihováral k ľuďom, ktorí, podobne ako on, padli na dno. O pripravovanej odvete, ako i o svojom súperovi sa rozhovoril: „Je z mojej éry, bude to najväčší duel všetkých čias,”

V medziobdobí si pripísal dve výhry nad Tomom Schwarzom a Ottom Wallinom. Jeho pozornosť sa tak definitívne mohla sústrediť na súboj s Deontayom Wilderom. Bolo nesmierne ťažké určiť favorita zápasu. Vyjadrenia oboch ukazovali na rovnaký cieľ – knokautovať súpera. Neporazení šampióni sa stretli 22. Februára v Las Vegas. Pompézny nástup oboch bol podčiarknutím Furyho i Wilderového šoumenstva a istej úrovne sebastrednosti. Ten Furyho bol vzhľadom na konečný výsledok zápasu ikonickejší – priniesli ho na tróne s kráľovskou korunou na hlave.

Fury podľa všetkého Wildera prekvapil, keď sa do neho prakticky od začiatku pustil tvrdými údermi a prudko ofenzívnym prístupom. Tyson Fury, ktorý pred zápasom vážil 123,83 kilogramu a  bol takmer o dvadsať kíl ťažší od Wildera, ktorý dovtedy nikdy nevážil viac, pôsobil v ringu rýchlejšie a výbušnejšie, čo je pre neho, paradoxne ako zápasník v kategórii ťažkej váhy, príznačné celú kariéru. Ani po niekoľkých kolách z neho nebolo cítiť únavu, na Wilderovej tvári a tele naopak pribúdali rany z Furyho úderov a často strácal stabilitu. Už v prvých kolách mu zasiahol ucho, čo spôsobilo krvácanie a značne znepríjemnilo Wilderove ďalšie pôsobenie v zápase. Ten sa napokon skončil technickým K.O  v siedmom kole, kedy bol Wilder zahnaný do kúta a po sérii úderov jeho roh hodil do ringu uterák, čo v boxerskom svete symbolizuje kapituláciu.

 

Fury sa dostal na vrchol, ktorý je ešte vyšší ako ten v roku 2015 po víťazstve nad Klitschkom, a to najmä z dôvodu, že sa naň  vyšplhal z dna. On sám  hovorí o tom, že teraz prežíva druhú kariéru. Svoje víťazstvo bezprostredne po zápase oslávil, pre neho, tradične – poďakovaním Ježišovi Kristovi a spevom. Uznal však aj kvality súpera slovami: “Wilder rozhodne ukázal srdce šampióna. Trafil som ho čistou pravačkou a dotiahol to až do siedmeho kola. Je bojovník a opäť sa stane šampiónom,”  Deontay Wilder si bude pravdepodobne pýtať odvetu, na ktorú má podľa klauzuly v zmluve o zápase nárok, keďže sa ako správny športovec nechce zmieriť s tým, že bol porazený.  „Ak Wilder odmietne, poznám chlapíka z mojej krajiny, ktorý by rád niečo povedal k tejto téme. Uvidíme, ako to dopadne,“ dodal Fury. Narážal na Anthonyho Joshuu, boxera, ktorý ako posledný porazil Wladimira Klitschka. Joshua je držiteľom opaskov, na ktoré má Fury zálusk.

Najmä príbeh posledných rokov zo života Tysona Furyho nám ukazuje, že akokoľvek sme vysoko, môžeme padnúť a naraziť na dno. Je však našim rozhodnutím, či ostaneme ležať alebo vstaneme. Fury je dôkazom, že z pomyselného dna sa dá odraziť a opäť sa dostať na vrchol. Všetko je to o nás, našich hlavách, správnej psychohygiene a sebazaprení. Nejestvuje väčšie víťazstvo, ako keď človek prekoná sám seba.

Fury sa do povedomia zapísal aj svojimi výrokmi o politike či smerovaní a usporiadaní spoločnosti. Britský denník Independent, ktorý otvorene inklinuje k liberálom, ho menovala za človeka, ktorý si nezaslúžil ocenenie televízie BBC. Tá ho označila za športovú osobnosť roka 2018. V článku okrem iného kritizovali za výroky o tom, že ženy patria do kuchyne a takisto za jeho výroky o spoločných znakoch medzi homosexualitou a pedofíliou. V roku 2016 sa pohyboval na tenkom ľade, keďže  hovoril o ľuďoch ako o ovciach, ktoré nasledujú vládu a o vymývaní mozgov Sionistami, ktorí ovládajú všetky banky, noviny a televízne stanice. Vyhlásil presvedčenie, že sexuálne vzťahy so zvieratami budú legalizované do desiatich rokov. Ani cigánsky kráľ Fury sa tak nevyhol porušovaniu nepísaných, no liberálnymi kruhmi prísne trestaných pravidiel politickej korektnosti.

Zdroje:

www.independent.co.uk/voices/tyson-fury-deontay-wilder-bbc-sports-personality-year-2019-racism-homophobia-antisemitism-a8668091.html

https://sport.pravda.sk/ostatne-sporty/clanok/543489-unifikacny-suboj-fury-podpichol-joshuu-originalnym-sposobom/

https://www.theguardian.com/sport/2020/feb/22/wilder-fury-first-fight-defining-moments

https://sport24.pluska.sk/ostatne/boxer-fury-padol-depresie-tazke-myslienky-ho-dohnali-tvrdemu-verdiktu

https://www.sport7.sk/152183/video-srdce-sampiona-nestacilo-tyson-fury-dominoval-wilderov-roh-hodil-uterak

https://en.wikipedia.org/wiki/Tyson_Fury

Zdroje obrázkov:

https://sportky.zoznam.sk/cacheImg/obr/610px/box-tyson-fury-deontay-505293.jpg

https://news.sky.com/story/tyson-fury-how-boxer-fought-back-from-addiction-and-depression-to-win-world-title-11941133

https://www.si.com/boxing/2020/02/23/tyson-fury-king-deontay-wilder

https://sport.aktuality.sk/fotogaleria/436370/foto-pozrite-si-najlepsie-okamihy-zo-suboja-deontay-wilder-tyson-fury/47

https://www.pinterest.com/pin/622341242241904192/

Titulný obrázok: https://sport.aktuality.sk/fotogaleria/436370/foto-pozrite-si-najlepsie-okamihy-zo-suboja-deontay-wilder-tyson-fury/19

_______________________________________________________________________________________________________________

Autor článku je Marek Gábrik, študent a aktivista. Na našu stránku prispieva svojimi článkami ako externý bloger.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings