Globálne plánované finančné cunami práve začalo: Prichádza najväčšia hospodárska depresia v histórii

Ilustračné foto: NEO

Od vytvorenia Federálneho rezervného systému USA pred vyše storočím bol každý veľký kolaps finančného trhu zámerne spustený z politických motívov centrálnej banky. 

Situácia nie je iná ani dnes, pretože americký FED zjavne koná so svojou úrokovou zbraňou, aby zrútil najväčšiu špekulatívnu finančnú bublinu v histórii ľudstva, bublinu, ktorú vytvoril. Globálne krachové udalosti vždy začínajú na periférii, ako napríklad rakúsky Creditanstalt v roku 1931 alebo krach Lehman Bros. v septembri 2008

Rozhodnutie Fedu z 15. júna zaviesť najväčšie zvýšenie jednotnej sadzby za takmer 30 rokov, keďže finančné trhy sú už v kolapse, teraz zaručuje globálnu depresiu a ešte horšie.

Rozsah „lacnej úverovej“ bubliny, ktorú Fed, ECB a Bank of Japan vytvorili skupovaním dlhopisov a udržiavaním bezprecedentných takmer nulových alebo dokonca negatívnych úrokových sadzieb už 14 rokov, je mimo predstavy. 

Finančné médiá to zakrývajú dennými nezmyselnými správami, zatiaľ čo svetová ekonomika sa pripravuje, nie na takzvanú „stagfláciu“ alebo recesiu. To, čo prichádza teraz v nadchádzajúcich mesiacoch, ak nedôjde k dramatickému zvráteniu politiky, je doteraz najhoršia hospodárska depresia v histórii. Ďakujem, globalizácia a Davos.

Globalizácia

Politické tlaky v pozadí globalizácie a vytvorenie Svetovej obchodnej organizácie na základe obchodných pravidiel Bretton Woods GATT s Marakéšskou dohodou z roku 1994 zabezpečili, že vyspelá priemyselná výroba Západu, najmä USA, mohla utiecť z pobrežia a „outsourcovať“ do  krajín s extrémne nízkymi mzdami.

Žiadna krajina neponúkala koncom 90. rokov viac výhod ako Čína. Čína vstúpila do WHO v roku 2001 a odvtedy sú toky kapitálu do čínskej výroby zo Západu ohromujúce. Rovnako tak došlo aj k nahromadeniu dlhu v čínskom doláre.

Teraz sa globálna svetová finančná štruktúra založená na rekordnom dlhu začína rozpadať.

Keď Washington úmyselne umožnil finančný kolaps Lehman Bros v septembri 2008, čínske vedenie zareagovalo panikou a poverilo miestne vlády bezprecedentným úverom na vybudovanie infraštruktúry. 

Časť z nich bola čiastočne užitočná, napríklad sieť vysokorýchlostných železníc. Niektoré z nich boli vyslovene nehospodárne, ako napríklad výstavba prázdnych „miest duchov“. Pre zvyšok sveta bol bezprecedentný dopyt Číny po stavebnej oceli, uhlí, rope, medi a podobne vítaný, pretože obavy z globálnej depresie ustúpili. 

Kroky amerického Fedu a ECB po roku 2008 a ich príslušných vlád však nijako neriešili systémové finančné zneužívanie veľkých svetových súkromných bánk na Wall Street a v Európe, ako aj Hongkongu.

Rozhodnutie Nixona z augusta 1971 oddeliť americký dolár, svetovú rezervnú menu, od zlata, otvorilo stavidlá globálnym peňažným tokom. Stále tolerantnejšie zákony podporujúce nekontrolované finančné špekulácie v USA a v zahraničí boli uvalené na každom kroku, od Clintonovho zrušenia Glass-Steagalla na príkaz Wall Street v novembri 1999.

To umožnilo vytváranie mega bánk tak veľkých, že ich vláda vyhlásila “príliš veľké na to, aby zlyhali.” Bol to podvod, ale obyvateľstvo tomu uverilo a zachránilo ho stovkami miliárd z peňazí daňových poplatníkov.

Od krízy v roku 2008 Fed a ďalšie veľké globálne centrálne banky vytvorili bezprecedentné úvery, takzvané „peniaze z helikoptér“, aby zachránili veľké finančné inštitúcie. Zdravie reálnej ekonomiky nebolo cieľom. 

V prípade Fedu, Bank of Japan, ECB a Bank of England bolo za posledných 14 do bankového systému vstreknutých 25 biliónov dolárov prostredníctvom nákupu dlhopisov „kvantitatívneho uvoľňovania“, ako aj pochybných aktív, ako sú cenné papiere kryté hypotékami.

Kvantitatívne šialenstvo

Tu to začalo byť naozaj zlé. Najväčšie banky na Wall Street ako JP MorganChase, Wells Fargo, Citigroup alebo v Londýne HSBC či Barclays požičiavali miliardy svojim veľkým korporátnym klientom. 

Dlžníci zase využili likviditu nie na investovanie do novej výrobnej alebo ťažobnej technológie, ale skôr na zvýšenie hodnoty akcií svojich spoločností, takzvané spätné odkúpenie akcií, nazývané „maximalizácia hodnoty akcionárov“.

BlackRock, Fidelity, banky a ďalší investori milovali voľnú jazdu. Od začiatku uvoľňovania Fedu v roku 2008 do júla 2020 sa do takýchto spätných odkupov akcií investovalo približne 5 biliónov dolárov, čím sa vytvorilo najväčšie zotavenie akciového trhu v histórii. 

Všetko sa v tomto procese zfinancovalo. Korporácie vyplatili 3,8 bilióna dolárov na dividendách  v období od roku 2010 do roku 2019.  Spoločnosti ako Tesla, ktoré nikdy nedosiahli zisk, sa stali hodnotnejšími ako Ford a GM dohromady. Kryptomeny ako bitcoin dosiahli do konca roka 2021 trhovú kapitalizáciu nad 1 bilión dolárov.

S voľným tokom peňazí Fedu banky a investičné fondy investovali do vysoko rizikových oblastí s vysokým ziskom, ako sú podradné dlhopisy alebo dlhy rozvíjajúcich sa trhov na miestach ako Turecko, Indonézia alebo áno, Čína.

Éra kvantitatívneho uvoľňovania po roku 2008 a nulové úrokové sadzby Fedu viedli k absurdnej expanzii vládneho dlhu USA. Od januára 2020 Fed, Bank of England, Európska centrálna banka a Bank of Japan vložili do svetového bankového systému spolu 9 biliónov dolárov v takmer nulovej úrokovej sadzbe. 

Od zmeny politiky Fedu v septembri 2019 umožnila Washingtonu zvýšiť verejný dlh o závratných 10 biliónov dolárov za menej ako 3 roky. Potom Fed opäť tajne zachránil Wall Street nákupom amerických štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékou za 120 miliárd dolárov mesačne, čím sa vytvorila obrovská dlhopisová bublina.

Bezohľadná Bidenova administratíva začala rozdeľovať bilióny takzvaných stimulačných peňazí na boj proti zbytočným blokáciám ekonomiky. Federálny dlh USA stúpol zo zvládnuteľných 35 % HDP v roku 1980 na súčasných viac ako 129 % HDP. 

Umožnilo to iba kvantitatívne uvoľňovanie Fedu, nákup biliónov amerických vládnych a hypotekárnych dlhov a takmer nulové sadzby. Teraz to Fed začal odvíjať a sťahovať likviditu z ekonomiky pomocou QT alebo sprísňovania plus zvyšovania sadzieb. Toto je zámerné. Nie je to o klopýtajúcom sa Fede, ktorý nesprávne posudzuje infláciu.

Energia poháňa kolaps

Je smutné, že Fed a ďalší centrálni bankári klamú. Zvyšovanie úrokových sadzieb nelieči infláciu. Má vynútiť globálny reset kontroly nad svetovými aktívami, je to bohatstvo, či už ide o nehnuteľnosti, poľnohospodársku pôdu, produkciu komodít, priemysel, dokonca aj vodu. 

Fed veľmi dobre vie, že inflácia len začína trhať globálnu ekonomiku. Jedinečné je, že teraz mandáty na Zelenú energiu v celom priemyselnom svete po prvý raz poháňajú túto inflačnú krízu, čo Washington, Brusel či Berlín zámerne ignorujú.

Globálny nedostatok hnojív, prudko rastúce ceny zemného plynu a straty dodávok obilia v dôsledku globálnych ťahaných alebo explodujúcich nákladov na hnojivá a pohonné hmoty alebo vojny na Ukrajine zaručujú, že najneskôr tento september – október prejdeme celosvetovým dodatočným zberom explózie cien potravín a energií. Všetky tieto nedostatky sú výsledkom premyslených politík.

Navyše je istá oveľa horšia inflácia, kvôli patologickému naliehaniu popredných svetových priemyselných ekonomík vedených protiuhľovodíkovou agendou Bidenovej administratívy. 

Túto agendu charakterizuje ohromujúci nezmysel amerického ministra energetiky, ktorý ako odpoveď na explodujúce ceny benzínu uviedol: „Namiesto toho si kúpte elektrické autá“.

Podobne sa Európska únia rozhodla postupne vyradiť ruskú ropu a plyn bez žiadnej realizovateľnej náhrady, keďže jej vedúca ekonomika, Nemecko, sa rozhodlo uzavrieť svoj posledný jadrový reaktor a uzavrieť ďalšie uhoľné elektrárne.

Nemecko a ďalšie ekonomiky EÚ v dôsledku toho zažijú túto zimu výpadky elektriny a ceny zemného plynu budú naďalej stúpať. Len v druhom júnovom týždni ceny plynu v Nemecku vzrástli o ďalších 60 %. 

Nemecká vláda pod kontrolou zelených, ako aj Zelená agenda „Fit for 55“ od Európskej komisie naďalej presadzujú nespoľahlivú a nákladnú veternú a solárnu energiu na úkor oveľa lacnejších a spoľahlivých uhľovodíkov, čím zabezpečujú bezprecedentnú infláciu spôsobenú energiou.

Fed vytiahol zástrčku

So zvýšením sadzieb Fedu o 0,75 %, najväčším za takmer 30 rokov a prísľubom ďalšieho, americká centrálna banka teraz zaručila spľasnutie nielen dlhovej bubliny USA, ale aj veľkej časti globálneho dlhu po roku 2008 vo výške 303 USD. bilióna. 

Rast úrokových sadzieb po takmer 15 rokoch znamená kolaps hodnoty dlhopisov. Srdcom globálneho finančného systému sú dlhopisy, nie akcie.

Úrokové sadzby hypoték v USA sa teraz za 5 mesiacov zdvojnásobili na viac ako 6 % a predaj domov klesal už pred posledným zvýšením sadzieb. Americké korporácie sa rekordne zadlžili v dôsledku rokov ultranízkych sadzieb. 

Približne 70 % tohto dlhu je hodnotených tesne nad stavom „nevyžiadanej pošty“. Tento firemný nefinančný dlh dosiahol v roku 2006 celkovo 9 biliónov dolárov. Dnes presahuje 18 biliónov dolárov. Teraz veľký počet týchto marginálnych spoločností nebude schopný previesť starý dlh za nový a v najbližších mesiacoch budú nasledovať bankroty. Kozmetický gigant Revlon práve vyhlásil bankrot.

Vysoko špekulatívny, neregulovaný trh s kryptomenami na čele s bitcoínom sa rúti do kolapsu, pretože investori si uvedomujú, že neexistuje žiadna pomoc. Minulý november mal svet kryptomien hodnotu 3 bilióny dolárov. Dnes je to menej ako polovica a prebieha ďalší kolaps. Ešte pred posledným zvýšením sadzieb Fedu hodnota akcií amerických megabánk stratila približne 300 miliárd dolárov. Teraz, keď je na akciových trhoch zaručený ďalší panický predaj, keďže globálny ekonomický kolaps rastie, sú tieto banky vopred naprogramované na novú vážnu bankovú krízu v nasledujúcich mesiacoch.

Ako nedávno poznamenal americký ekonóm Doug Noland: „Dnes existuje masívna „periféria“ plná „subprime“ nekvalitných dlhopisov, pákových úverov, nákupov-teraz-zaplať-neskôr, auto, kreditných kariet, bývania a solárnych sekuritizácií, franšízových úverov, private Credit, crypto Credit, DeFi a ďalej a ďalej. Počas tohto dlhého cyklu sa vyvinula masívna infraštruktúra, ktorá podnietila spotrebu pre desiatky miliónov a zároveň financovala tisíce nehospodárnych podnikov. „Periféria“ sa stala systémovou ako nikdy predtým. A veci sa začali  lámať.”

Federálna vláda teraz bude považovať úrokové náklady spojené s rekordným federálnym dlhom vo výške 30 biliónov dolárov za oveľa nákladnejšie. 

Na rozdiel od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia, keď bol federálny dlh takmer nulový, dnes je vláda, najmä od rozpočtových opatrení Bidena, na hraniciach svojich možností. USA sa stávajú ekonomikou tretieho sveta. Ak Fed už nebude nakupovať bilióny amerických dlhov, kto bude? Čína? Japonsko? Nie je pravdepodobné.

Znižovanie pákového efektu bubliny

Keďže Fed teraz zavádza kvantitatívne sprísnenie, sťahuje mesačne desiatky miliárd dlhopisov a iných aktív, ako aj zvyšuje kľúčové úrokové sadzby, finančné trhy začali znižovať zadlženie. Pravdepodobne to bude trhané, pretože kľúčoví hráči ako BlackRock a Fidelity sa snažia kontrolovať zrútenie pre svoje účely. Ale smer je jasný.

Koncom minulého roka si investori požičali takmer 1 bilión dolárov v maržovom dlhu na nákup akcií. Bolo to na rastúcom trhu. Teraz platí opak a dlžníci s maržou sú nútení poskytnúť viac kolaterálu alebo predať svoje akcie, aby sa vyhli platobnej neschopnosti. To živí prichádzajúce zrútenie. 

S kolapsom akcií a dlhopisov v nadchádzajúcich mesiacoch idú súkromné ​​dôchodkové úspory desiatok miliónov Američanov v programoch ako 401-k. Úvery na autá z kreditných kariet a iné spotrebiteľské dlhy v USA v poslednom desaťročí narástli na rekordných 4,3 bilióna dolárov na konci roka 2021. Úrokové sadzby tohto dlhu, najmä kreditných kariet, teraz vyskočia z už aj tak vysokých 16 %. Nesplácanie týchto úverových pôžičiek bude raketovo stúpať.

To, čo teraz uvidíme mimo USA, keďže Švajčiarska národná banka, Bank of England a dokonca aj ECB sú nútené riadiť sa zvyšovaním sadzieb Fedu, je globálna snehová guľa neplatičov, bankrotov, uprostred prudko rastúcej inflácie, ktorú majú úrokové sadzby centrálnej banky. žiadna moc na ovládanie. 

Približne 27 % celosvetového dlhu nefinančných spoločností vlastnia čínske spoločnosti, čo sa odhaduje na 23 biliónov dolárov. Ďalších 32 biliónov dolárov podnikového dlhu majú spoločnosti z USA a EÚ. Teraz je Čína uprostred svojej najhoršej hospodárskej krízy za posledných 30 rokov a len málo známok oživenia. Keď sa USA, najväčší čínsky zákazník, dostanú do hospodárskej depresie, čínska kríza sa môže len zhoršiť. To nebude dobré pre svetovú ekonomiku.

Taliansko so štátnym dlhom 3,2 bilióna dolárov má pomer dlhu k HDP 150 %Len záporné úrokové sadzby ECB zabránili tomu, aby explodoval v novej bankovej kríze. Teraz je tento výbuch naprogramovaný napriek upokojujúcim slovám Lagardeovej z ECB. Japonsko s 260% dlhom je najhoršie zo všetkých priemyselných krajín a je v pasci nulových sadzieb s verejným dlhom viac ako 7,5 bilióna dolárov. Jen teraz vážne klesá a destabilizuje celú Áziu.

Srdcom svetového finančného systému, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nie sú akciové trhy. Ide o dlhopisové trhy – vládne, podnikové a agentúrne dlhopisy. Tento trh s dlhopismi stráca na hodnote, keďže inflácia stúpa a úrokové sadzby sa od roku 2021 v USA a EÚ zvýšili. Globálne to zahŕňa hodnotu aktív vo výške približne 250 biliónov dolárov, čo je suma, ktorá s každým zvýšením úroku stráca väčšiu hodnotu. Naposledy sme mali taký veľký obrat v hodnote dlhopisov pred štyridsiatimi rokmi v ére Paula Volckera s 20% úrokovými sadzbami na „vytlačenie inflácie“.

S poklesom cien dlhopisov klesá hodnota bankového kapitálu. Najviac vystavené takejto strate hodnoty sú veľké francúzske banky spolu s Deutsche Bank v EÚ spolu s najväčšími japonskými bankami. Predpokladá sa, že americké banky ako JP MorganChase sú len o niečo menej vystavené veľkému krachu dlhopisov.

Veľká časť ich rizika je ukrytá v podsúvahových derivátoch a podobne. Na rozdiel od roku 2008 však dnes centrálne banky nemôžu zopakovať ďalšiu dekádu nulových úrokových sadzieb a QE. Tentoraz, ako pred tromi rokmi poznamenali zasvätení, ako bývalý šéf Bank of England Mark Carney,

kríza sa využije na to, aby prinútila svet prijať novú digitálnu menu centrálnej banky, svet, kde budú všetky peniaze centrálne vydávané a kontrolované. 

To je tiež to, čo ľudia z Davosu WEF myslia pod pojmom Great Reset. Nebude to dobré. Globálne plánované finančné cunami sa práve začalo.

F. William Engdahl

O autorovi: F. William Engdahl je konzultant v oblasti strategických rizík a lektor, má titul z politiky na Princetonskej univerzite a je najpredávanejším autorom o rope a geopolitike.

Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings