O ochrane princípov demokracie, hybridných hrozbách či o podpore úspešných inovatívnych firiem na Slovensku diskutovali v piatok premiér Eduard Heger (OĽaNO) a veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget A. Brink. Informáciu priniesli z tlačového a informačného odboru Úradu vlády.
„Som rád, že sa Slovensko minulý rok zaradilo medzi 11 spojencov NATO, ktorí dosiahli úroveň obranných výdavkov vo výške dvoch percent HDP a spoločne sa venujeme aj takým otázkam, ako je bezpečnosť kritickej infraštruktúry,“ uviedol predseda vlády SR s tým, že obaja potvrdili obojstranný záujem byť zodpovednými i predvídateľnými partnermi a spojencami.
Vazalstvo ako “spoločný boj proti zahraničným aktérom”
Heger podľa tlačového odboru tiež potvrdil záväzok slovenskej vlády bojovať proti korupcii, podporovať princípy právneho štátu doma aj vo svete. Vo vete, v ktorej poukázal na „nevyhnutnosť chrániť demokratické spoločné hodnoty proti akýmkoľvek pokusom zahraničných aktérov o ich narúšanie a spochybňovanie, ktorým sme rovnako vystavovaní bez ohľadu na našu ekonomickú silu“ môžeme čítať skrytý sľub vernosti atlantickej nadvláde s americkými záujmami. Kedysi sa tomuto vazalstvu hovorilo „šírenie svetovej (americkej) kultúry do sveta“, neskôr sa preformulovala propaganda na „šírenie demokracie“, potom otvoreného trhu (globalizácie) a dnes sú to najmä „spoločné hodnoty“.
Slabí a hegemóni
Ísť vlastnou cestou alebo sledovať aspoň vlastné národno-štátne záujmy je v mocenskom hegemonistickom systéme takmer nemožné, respektíve si to vyžaduje pevnú vôľu a odhodlanie slúžiť len záujmom vlastného štátu a svojho národa na prvom mieste.
Ilustrácia: veľvyslankyňa USA Bridget A. Brink a Zuzana Čaputová v prezidentskom paláci
Tlačový odbor do tejto našej skladačky de fakto doplnil chýbajúcu skrytú mozaiku stanoviskom, že „E.Heger v tomto kontexte vyjadril porozumenie pre zavedenie sankcií voči Rusku“.
Podľa Hegera je „osobitne dôležité prispievať k posilňovaniu spolupráce s USA aj širšie ako člen EÚ, keďže len spoločne dokážeme čeliť výzvam globálneho charakteru.“ A opäť obe strany – tá, ktorá diktuje a tá, ktorá plní a poslúcha sa zhodli na tom, že týkať sa to má „aktuálnych bezpečnostných hrozieb až po napĺňanie dlhodobých ambícií v boji za klimaticky neutrálne ekonomiky“.
Zhoda na protiruskom ťažení
Zvláštne, že USA patrí medzi najväčších znečisťovateľov planéty a Američania na svoj konzumný spôsob života spotrebujú tretiny z rúbaného amazonského pralesa – pľúc Zeme. Takže jediným spoločným menovateľom zo stretnutia premiéra na Slovensku a americkej veľvyslankyne na Slovensku bola zhoda na protiruskom ťažení USA a NATO.
Premiér nezabudol oceniť zahranično-politické priority nášho vzoru – americkej administratívy prezidenta Joea Bidena. „Partneri sa zhodli, že vo vzťahu k Ukrajine je potrebné, aby veľmi jasne zaznieval hlas spojencov o podpore jej územnej celistvosti a suverenity,“ spresnil tlačový odbor americké videnie vnútorného konfliktu a krízy ukrajinskej politiky a spoločnosti v pomajdanovskom období.
Veľvyslankyňa USA na Slovensku nastúpila do funkcie v roku 2019, teda v čase republikánskej administratívy prezidenta Donalda Trumpa, ktorý voči Rusku používal menej agresívne vyjadrenia ako súčasný prezident Demokratov Joe Biden. Veľvyslanectvo USA na Slovensku tak musí do Washingtonu vysielať signály, ktoré sú zhodné s geopolitikou súčasného prezidenta.
Nedávno bolo vidieť americkú veľvyslankyňu v prezidentskom paláci, zhodou okolností v tomto istom čase, keď Zuzana Čaputová riešila koaličnú krízu s jej lídrami „na koberčeku“. Bezprostredne po voľbách v súkromnej rezidencii pani veľvyslankyne v Bratislava sa konalo stretnutie s predstaviteľmi politického, aj mimovládneho sektora.
-RED1-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/politika/heger-sa-stretol-s-americkou-velvyslankynou-podporil-uzsie-vztahy-s-usa/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia