Ilustračné foto: RIA Novosti / Natalia Seliverstová
Námestník ministra zahraničných vecí Gruško označil ruské návrhy týkajúce sa bezpečnostných záruk za varovanie.
Návrhy Moskvy na bezpečnostné záruky nie sú ultimátum alebo hrozbou, ale varovaním, povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Gruško .
“Naša pozícia je absolútne pochopiteľná a predvídateľná. A jasne sme to povedali, teraz čakáme na rovnakú úprimnú reakciu,” povedal diplomat v rozhovore pre Kommersant .
Ide podľa neho o apel na zdravý rozum krajín NATO, výzvu „otočiť hlavu“ a podniknúť potrebné kroky na zníženie napätia. Navyše, ruské návrhy sú na sto percent v súlade so základnými dokumentmi OBSE.
Racionálne k bezpečnostnej situácii
“Pozývame partnerov, aby sa racionálne pozreli na bezpečnostnú situáciu. Ak sa vy a ja rozhodneme urobiť experiment a usporiadať prieskum verejnej mienky na ulici ktoréhokoľvek západoeurópskeho mesta, v ktorom sa pýtame respondentov, ktorí sa viac či menej zaujímajú o problémy vojny a mieru komentovať ruské návrhy, potom som si istý, že občania so svetonázorom neotráveným západnou demagógiou ich podporia,“ povedal námestník ministra zahraničných vecí.
Dodal, že dokumenty sú postavené na princípe reciprocity, ale o úplnej symetrii netreba hovoriť, keďže súčasná “kritická situácia” sa vyvinula v dôsledku rozširovania bloku a rozvoja územia o nových členov.
Vojenská infraštruktúra bola stovky a tisíce kilometrov ďalej od ruských hraníc
povedal diplomat.
Rusi svoje schopnosti neskrývajú
Grushko tiež poznamenal, že NATO vie, ako Moskva zareaguje, ak aliancia neprijme návrhy na bezpečnostné záruky. Zdôraznil, že všetko bude závisieť od vývoja situácie a od toho, aké vojenské potenciály možno využiť proti ruským záujmom.
“Neskrývame svoje schopnosti, konáme veľmi transparentne,” uzavrel námestník ministra zahraničných vecí.
Koncom roka 2021 Rusko zverejnilo návrhy zmluvy s USA a dohody s NATO o bezpečnostných zárukách. Moskva najmä od svojich západných partnerov požaduje zákonné záruky odmietnutia ďalšej expanzie Severoatlantickej aliancie na východ, vstupu do ukrajinského bloku a zriaďovania vojenských základní v postsovietskych krajinách.
Strany viedli 9. a 10. januára konzultácie v Ženeve. Spojené štáty ešte pred začiatkom rokovaní označili niektoré body dokumentu za neprijateľné, pričom Rusko zdôraznilo, že nejde o ultimátum, ale nebude robiť jednostranné ústupky, najmä pod tlakom.
-red1-