Po tom, čo Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča užívanie ivermektinu pri podpornej liečbe ochorenia na Covid-19, ozval sa analytik a lekár Juraj Mesík. Ten naopak užívanie lieku v profylaxii a liečbe COVID-19 jednoznačne požaduje.
Za prvý podporný fakt pre ivermektin označil graf dvanástich najsmrteľnejších krajín na Covid. Všetky okrem jednej sú v oblasti pôsobnosti EMA.
EMA viac politická ako odborná organizácia
Mesík sa v ďalšej argumentácii, spochybňujúcej objektívnosť aj odbornosť agentúry zameral na jej „politické zloženie“. Podľa jeho stanoviska celá 36-členná správna rada pozostáva z politických nominantov z členských štátov EÚ, Európskej komisie a Európskeho parlamentu.
Perspektívy EMA odzrkadľujú politické záujmy a nie odborné znalosti, ktoré sú v zásade na úrovni odborných znalostí slovenských, českých a maďarských ministerstiev zdravotníctva. Len veľmi naivní ľudia by považovali názory EMA za prejav vedeckej odbornosti.
MUDr. Juraj Mesík
Poukazuje na rozporuplnosti agentúry. EMA 25 júna 2020 v Európe schválila remdesivir na liečbu COVID 19 v Európe napriek tomu, že vtedy už bolo z vedeckej štúdie Wang a kol. uverejnenej v The Lancet, že remdesivir nie je účinný na liečbu COVID-19 a má značné vedľajšie účinky.
Schválenie používania remdesiviru európskou agentúrou podľa Mesíka vydláždilo cestu pre rýchly nákup 500,000 balíkov lieku Európskou komisiou za viac ako miliardu eur. Opatrenie je v rozpore so smrtnou štatistikou. Európska únia je dnes územím s najviac úmrtí na svete (600,000). Tvrdí, že to nie je náhoda – je to výsledok politík väčšiny európskych vlád.
Ivermektin – vysoko efektívny, lacný a bezpečný
Podľa 72 aktuálne zverejnených vedeckých dokumentov je ivermectin zďaleka najúčinnejším liekom dostupným na profylaxiu, ako aj na skorú a neskorú liečbu COVID-19. Ivermectin bol známym liečivom pred štyridsiatimi rokmi. Predalo sa ho takmer 4 miliardy dávok a používali ho stovky miliónov ľudí bez vážnych vedľajších účinkov.
Ilustrácia: balenie antiparazitického lieku Ivermektin
Ďalším argumentom je fakt, že ivermectin je dlho na zozname základných liekov WHO a štúdie ukázali, že bezpečne ho môžu užívať aj pre deti od 1 do 64 mesiacov a aj tehotné ženy. V kombinácii s vitamínom D, C, zinkom, aspirínom a ďalšími látkami – podľa I-MASK a MATEH + protokolov (vyvinutých vedcami svetovej úrovne – nie úradníkmi EMA) predstavuje ivermectin podľa Mesíka vysoko účinný prostriedok prevencie a liečby na COVID-19. V stanovisku zdôraznil, že túto liečbu už poznajú a úspešne využívajú lekári v rôznych krajinách, vrátane Slovenska.
Liek má jedinú chybu: je príliš lacný
Ivermectin má len jedno – aj keď z pohľadu niektorých orgánov zásadnú – chybu: za cenu nižšiu ako jedno euro na liečbu jedného pacienta je to „špina lacná“. Nikto z toho nezbohatne.
Vyjadrenie EMA proti používaniu ivermektínu pri liečbe a profylaxii COVIDu z 22 marca 2021 je v priamom rozpore s vedomím sveta vedy, rovnako ako schválenie EMA neúčinného Remdesiviru.
Motivácia k vyhláseniu EMA proti ivermektinu je s najväčšou pravdepodobnosťou komerčná, ako to bolo v prípade remdesiviru.
Pandémia ako zlatá baňa pre farmaceutický priemysel
Pre niektoré farmaceutické firmy je pandémia ochorenia COVID-19 rovnaká ako svetová vojna pre výrobcov zbraní a munície: zlatá baňa. Vysoko efektívny, lacný a bezpečný ivermektin – vyrobený za niekoľko desiatok centov okolo desiatok rôznych spoločností po celom svete – je “Verejný nepriateľ č. 1. pre tieto spoločnosti a ich odhodlaných politikov”.
Ilustrácia: graf smrtnosti na Covid podľa krajín na milión obyvateľov
V stávke sú miliardové zisky niekoľkých bohatých firiem, rovnako ako živobytie systematicky dlhodobo skorumpovaných lekárov a akademikov s nimi spojené. Kampaň spochybňovať Ivermektin a pokusy o presadzovanie zákazov výroby a dovozu do celej Európy bude preto pokračovať, napriek státisícom stratených životov a miliónom Európanov s vážne poškodeným zdravím, uzatvára doktor Mesík svoje kritické stanovisko.
Dr. Juraj Mesík M.D.
Analytik nezávislých globálnych rizík, Bratislava, Slovensko
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/covid-slovensko/mudr-mesik-reaguje-na-stopku-ivermektinu-od-europskej-agenture-pre-lieky/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia