Francúzski vedci vyvinuli nový test na COVID-19, ktorý prenáša výsledky cez smartfón do 10 minút a nevyžaduje spracovanie v laboratóriu. Má mať až 90-percentnú presnosť. Vedci z univerzít v Lille a Marseille a francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum (CNRS) tvrdia, že počiatočné skúšky prototypu testu s názvom CorDial-1 na 300 vzorkách preukázali 90-percentnú presnosť v porovnaní s polymerázovou reťazovou reakciou (PCR), doteraz najspoľahlivejšou bežne používanou metódou detekcie COVID-19.
Trikrát rýchlejší a lacnejší ako PCR
Prototypový test môže priniesť výsledky trikrát rýchlejšie ako lacné a diskutabilné rýchle antigénévé testy z laterálneho toku. Môže byť použitý mimo dosah laboratória. Oproti nemu sú PCR testy nákladnejšie a trvajú aj dlhšie, zvyčajne najmenej šesť hodín do zobrazenia výsledku. Navyše potrebujú aj laboratórnu techniku. Test sa dodáva v podobe šikovného zariadenia s veľkosťou USB kľúča, ktorý je pripojený k smartfónu a zobrazuje výsledky.
Niekto vám musí vziať nosovým tampónom vzorku, ktorú priložíte priamo na elektródu. Môžete položiť telefón na stôl, dať kávu…. a o desať minút sa vrátite späť
Sabine Szuneritsová, špecialistka na nanoliečbu a biosenzory na univerzite v Lille a jedna z lídrov projektu CorDial
Inovatívny test CorDial-1 využíva úplne inú technológiu vo forme elektrochemického testu, pri ktorom sa používajú malé fragmenty protilátok zvané nanobody zo zvierat. Sú odvodené od skupiny tiav, ktorá zahŕňa ťavy, dromedáre, lamy a alpaky – pretože sú stabilnejšie ako protilátky od iných zvierat.
Pre rýchly test COVID-19 sa nanočastice vrúbľujú na povrch elektródy, aby sa z nich stal elektrochemický biosenzor. Keď tieto nanočastice prídu do kontaktu so „spike“ proteínom vírusu COVID-19, interagujú produkciou zmeny elektrického prúdu cez elektródu. Túto zmenu potom zariadenie zmeria a zobrazí v reálnom čase na obrazovke smartfónu ako signál v grafe. „Naštartujete mobilný telefón, objaví sa signál a podľa výšky signálu môžete povedať, či ste pozitívni alebo negatívni COVID-19“ vysvetlila Szuneritsová.
Som si istý, že to bude použiteľné kdekoľvek
Christophe Demaille, vedúci výskumný pracovník o projekte CorDial
Projekt CorDial je čiastočne financovaný EÚ prostredníctvom grantu vo výške 2,8 milióna dolárov a vedci, ktorí za ním stoja, dúfajú, že čoskoro po ďalšej fáze trojmesačného pokusu s viac ako 1 000 ľuďmi sa bude dať vyrobiť a distribuovať pre širšie využitie. „Môže sa vyrábať sériovo veľmi rýchlo a má zrejmé uplatnenie v nemocniciach a na letiskách, ale aj pre rodinných lekárov a farmaceutov,“ uviedol pre miestne médiá David Devos, profesor farmakológie na univerzite v Lille a jeden z vedúcich projektu.
Vedci z Francúzska tvrdia, že ich nový prototyp testovacieho zariadenia na COVID-19, CorDial-1 dokáže urobiť výsledky trikrát rýchlejšie a s väčšou presnosťou ako rýchle antigénové testy. /Pascal Rossignol/Reuters
Vedci tiež vyvíjajú test, ktorý by mohol namiesto vzoriek z nosa používať vzorky slín, čo by uľahčilo testovanie v domácom prostredí. Tvrdia, že by mohol mať aj širšie využitie aj nad rámec pandémie COVID-19. Veria, že ich metóda sa dá aplikovať aj na iné vírusy, baktérie alebo na analýzy životného prostredia. Christophe Demaille, vedúci výskumný pracovník v molekulárnej elektrochémii na parížskej univerzite, ktorý sa na projekte nezúčastňuje, uviedol, že testy spoliehajúce sa na elektrické signály sú vysoko prenosné a projekt ukazuje veľký prísľub pre uľahčenie testovania.
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/zaujimavosti/novinka-test-na-covid-sa-bude-dat-urobit-aj-doma-cez-smartfon/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia